Republikánský senátor: válka nás stojí 15 miliard měsíčně
Poslední odhad vzrůstajících nákladů na války v Iráku, v Afghánistánu a na financování celosvětového boje proti terorismu - ve výši téměř 15 miliard dolarů měsíčně - přichází z neočekávaných míst: od člověka, který v senátu představuje křídlo prosazující pokračování americké vojenské přítomnosti v Iráku.
V nepříliš sledovaném projevu řekl 18. prosince senátor za Aljašku Ted Stevens: „Cena za tuhle válku se blíží 15 miliardám měsíčně, z toho armáda dostává 4,2 miliardy.“ Zmínka o ceně se objevila v projevu, kterým hájil navýšení celkového rozpočtu pro rok 2008 o 70 miliard, aby mohly být zaplaceny konflikty v Iráku a Afghánistánu plus protiteroristické aktivity za období od 1. října do konce března příštího roku.
Veřejnost spíše sleduje politický boj o velikost jednotek v Iráku, takže skoro bez povšimnutí prošla zpráva Kongresové komise pro výzkum (Congressional Research Service – CRS) o tom, že Bushova administrativa požadovala pro operace ministerstva obrany v Iráku, Afghánistánu a pro celosvětový boj s terorismem 189,3 miliardy. To je o 20 procent více než ve fiskálním roku 2007 a o 60 procent více, než v roce 2006.
Mluvčí Pentagonu odmítl Stevensnův výrok komentovat, ale řekl, že jejich poslední odhad na konci fiskálního roku 2007 se pohyboval na částce 11,7 miliardy měsíčně.
Jeden z důvodů Stevensnova vyššího odhadu může být skutečnost, že počet vojáků v Iráku dosáhl v listopadu (což je už fiskální rok 2008) rekordu 180 tisíc mužů. Množství jednotek by se mělo v příštích třech měsících malinko snížit. Do prosincové zprávy navíc Pentagon nezahrnuje náklady na zpravodajské operace a náklady na další tajné operace, stejně tak nepřičítá přídavky kongresu pro národní gardy a rezervisty.
„Stevens je realistický,“ řekl Gordon Adams, který dříve pracoval jako vyšší důstojník pro národní bezpečnost v rozpočtovém a řídícím oddělení v létech 1993 až 1997 pro Clintona.
Upozornil že Bush požadoval 15,8 miliardy na měsíc a dodal: „Irák, Afghánistán a válka proti terorismu nebude levnější... Náklady trošku klesnou, až klesne počet vojáků, ale ne tolik, kolik lidé čekají.“
„Z tzv. mimořádných fondů je stále větší část věnována na opravy a nákup nové vojenské techniky, protože Pentagon se obává, že příští rok bude mít menší rozpočet,“ uzavřel Adams
Ve zprávě CRS se uvádí, že velká část zvýšených nákladů je věnována nejen na náhradu za ztracenou výbavu, ale hlavně na vylepšení bezpečnosti a opravy velmi namáhané techniky. V nedávné studii CSA uvádí, že více než 40 procent nákladů armády bylo použito na modernizaci systému a na zvýšení jeho kapacit. Armáda se rovněž pokusila řešit dlouhodobé nedostatky ve výbavě nákupy. Část peněz šla na uvedení nových bojových jednotek do pružnější organizační struktury.
Stevens nezapomněl zdůraznit, že celkový 70 miliardový rozpočet na války pokryje pouze šest měsíců a skončí koncem března. Pak se bude kongres znovu handrkovat, jak zaplatit účty na další období. Tou dobou se také očekává vystoupení vrchního generála v Iráku Davida H. Petraeuse a vyslance Ryana C. Crockera před kongresem o posledním vývoji situace v Iráku.
V pátek vyjádřil ministr obrany Robert Gates naději, že počet vojáků v Iráku bude v průběhu roku klesat. Nicméně varoval, že jedině tehdy, pokud to situace dovolí a pokud nepřijdeme o to, co jsme si vydobyli.
Jako jeden z indikátoru rychlého růstu nákladů uvádí CRS, že pro celý fiskální rok 2007 byly náklady na všechny operace a údržbu 71 miliard dolarů. Pro fiskální rok 2008 to bylo 81 miliard.
Článek Wars Cost $15 Billion a Month, GOP Senator Says vyšel 27. prosince na serveru prisonplanet.com. Překlad editor.
Doplnění editora: Jsme si jisti, že na růstu nákladů se nepodílí propad dolaru? Copak všichni dodavatelé americké vojenské techniky sídlí výhradně v USA a nechávají si platit místní měnou? Co když svět prostě už nechce financovat americká vojenská dobrodružství a její nekonečnou válku proti teroru?