Většina lidí požaduje odchod cizích vojsk z Iráku
Podle průzkumu zveřejněného BBC World Service, na nějž odpovědělo 23 tisíc lidí z 22 zemí, uvedlo 67 procent dotázaných, že jsou pro to, aby vojáci Američany vedené koalice opustili Irák během roku, ale jen 49 procent věří, že budou Spojené státy ochotny ze země natrvalo odejít.
Tři pětiny Američanů – 61 procent – se domnívají, že by se jejich síly měly stáhnout během jednoho roku, 24 procent je pro odchod okamžitý. Podle 32 procent by měly v Iráku zůstat, dokud se v zemi nezlepší bezpečnostní situace.
Stažení během roku podporuje většina obyvatel také v některých zemích koalice – pro je 65 procent Britů, 63 procent Jihokorejců a rovněž 63 procent Australanů.
Jen ve třech zemích požaduje takový odchod menšina – 17 procent obyvatel Indie, 44 procent Filipínců a 43 procent Keňanů.
Podle průzkumu, který provedla firma GlobeScan společně s programem PIPA marylandské univerzity v období od konce května do konce července letošního roku, si pouze necelá čtvrtina dotázaných – 23 procent – myslí, že by cizí vojáci měli v Iráku zůstat, dokud tam nebude obnovena bezpečnost. Podle prezidenta GlobeScan Douga Millera je výsledek jejich studie zcela jasný: „Váha světového i amerického veřejného mínění je proti současné politice Bushovy administrativy, podle níž by se odchod amerických vojáků měl řídit podle bezpečnostní situace v Iráku.“ Ředitel PIPA Steven Kull k tomu doplnil: „I když většina v 19 z 22 zemí chce, aby Spojené státy odešly z Iráku během roku, v žádné zemi nevěří většina tomu, že se tak stane.“ Přitom dodal: „Zdá se, že se všeobecně předpokládá, že Spojené státy plánují udělat z Iráku součást svého dlouhodobého působení na Blízkém východě.“
Velitel amerických sil v Iráku generál David Petraeus při interview s americkou televizní stanicí na dotaz, zda bude v březnu 2008 počet amerických vojáků v Iráku ze současných 162 tisíc snížen, odpověděl: „Vaše kalkulace jsou přibližně správné.“
V den, kdy mají generál Petraeus spolu s velvyslancem Crockerem předložit kongresu zprávu o výsledcích, jež přineslo navýšení počtu amerických vojáků, a o současné situaci v Iráku, byly zveřejněny výsledky dalšího průzkumu, provedeného mezi obyvateli Iráku samotného.
V rámci tohoto průzkumu kladly ve dnech 17. – 24. srpna BBC, ABC News a japonská NHK otázky 2 000 Iráčanům z více než 450 obcí a čtvrtí ze všech 18 provincií. Otázky se týkaly bezpečnostní situace, tempa obnovy, podmínek pro politický dialog a možností hospodářského rozvoje. Ve všech případech mluvila většina o zhoršení situace. Pouze malá menšina byla toho názoru, že příchod dalších amerických vojáků vytvořil podmínky pro politický dialog. Naprostá většina jej považuje za fiasko.
Pokud jde o každodenní život a jeho vyhlídky do budoucna, jsou lidé všeobecně daleko pesimističtější než byli před šesti měsíci. Velká většina upozorňovala na naprostý každodenní nedostatek elektřiny, čisté vody a pohonných hmot.
Zdroje: