Nejvyšší čínský mrakodrap hořel, ale nezhroutil se
Světové finanční centrum v Šanghaji zázračně popřelo zákony fyziky
Včera odpoledne začal hořet nejvyšší čínský mrakodrap Světového finančního centra v Šanghaji. Průběh požáru byl moderním zázrakem těchto dnů. Popřel totiž všechny známé zákony fyziky, všeobecně akceptované po 9/11, že každá budova vyztužená oceli, která utrpí částečným požárem, se musí nejpozději do dvou hodin zhroutit do své vlastní stopy. Mrakodrap Světového finančního centra se ale nezhroutil.
Každý, kdo někdy navštívil šanghajský okrsek Pudong, si všiml toho, že budova Světového finančního centra nápadně připomíná dvojičky v New Yorku zničené 11. září 2001. Mnoho z těch, kteří sledovali včerejší požár se proto právem obávalo, že hrozí nezvratný kolaps budovy.
„Podle očitých svědků začal mrakodrap hořet kolem 16:35. Od čtyřicátého patra výše byla budova zahalena v těžkém černém kouři. Požár byl prudký, z budovy odpadávaly kusy. Mnoho lidí opustilo budovu v panice,“ hlásí Epoch Times.
Místní rezident pan Deng říká, že od třicátého patra byla budova zahalena v těžkých vrstvách kouře a kouř stoupal i ze špičky.
Oficiální zpráva uvádí, že požár začal ve čtyři hodiny odpoledne a byl uhašen kolem šesté večer. Naproti tomu jižní věži WTC stačilo pouhých 56 minut požáru, aby se zhroutila a severní věž vydržela hodinu a 45 minut. Podle přepisu ze zvukových záznamů požárníků byly požáry v obou věžích těsně před jejich kolapsem téměř uhašeny.
Světové finanční centrum v Šanghaji ale hrdinně zůstalo stát i když požár zničil jeho horní patra – vědecký zázrak těchto dnů a bizarní popření oficiálně nařízených fyzikálních zákonů, které vstoupily v platnost 11. září.
Je ovšem možné, že mrakodrap přežil, neboť do něj nevrazilo letadlo, jako se tomu stalo u dvojiček 11. září.
Jenže ani do budovy WTC 7 nenarazilo letadlo. Přesto se později odpoledne tato budova zhroutila do své stopy, netrvalo to ani sedm sekund.
Obyvatelé Šanghaje by měli být šťastní, že jejich mrakodrap popřel základní zákony fyziky, které oficiálně vstoupily v platnost 11. září v v 9.56 ráno. Tím, že se budova nezhroutila, bylo jistě ušetřeno tisíce životů.
Stejně tak bylo požehnáno obyvatelům Madridu. Tam zase v únoru 2005 hořela 32 patrová budova Windsor. Požár trval 28 hodin, přesto budova nespadla.
Už před jedenáctým zářím utrpěly stovky vysokých budov vážné požáry, které zničily celé jejich fasády, ale ani jedna z nich se nikdy nezhroutila. Pouze dvojička WTC nevydržela. Odborníci ovšem ve snaze ulehčit pochopení tohoto neštěstí neodborníkům se rozhodli, že nebudou hledat alternativní vysvětlení jejich pádu, ale obrátí fundamentální pravidla veškeré známé fyziky.
Od té doby bylo zavedeno všeobecně akceptované pravidlo, že omezený požár ve vysoké budově vede v 99 % případů k jejímu okamžitému kolapsu.
Článek China’s Tallest Building Catches Fire, Does Not Collapse vyšel 15.8. na serveru prisonplanet.com. Překlad: editor