Americký vyslanec: naši iráčtí pomocníci odejdou, pokud nedostanou azyl
Washington Post získal telegram, v němž americký vyslanec v Iráku Iráku Ryan Crocker žádá, aby byl všem Iráčanům pracujícím pro americkou vládu garantován status uprchlíků jako uznání nebezpečí, kterému jsou vystaveni. Pokud jim nebude poskytnuta naděje na získání bezpečného přístavu v Americe, mohli by své práce zanechat, což by oslabilo schopnost Bushovy administrativy ovlivnit dění v Iráku.
Iráčané ve službách americké vlády pracují podle Crockera „za extrémně těžkých podmínek a jsou terčem násilí včetně vražd a únosů. Pokud nebudou vědět, že do budoucna mají naději získat víza, budou pokračovat v hledání jiných útočišť a naše mise ztratí jednu ze svých nejcennějších předností.“
Americká vláda a Velká Británie jsou kritizovány organizacemi zabývajícími se záležitostmi uprchlíků a otázkami lidských práv za to, že velkému počtu iráckých žadatelů o azyl nepovolují vstup do svých zemí. Spojené státy jej od roku 2003 přiznaly jen 825 Iráčanům, Británie poskytla v letech 2003-2005 azyl asi stovce Iráčanů, počty za další léta nejsou známy. Žádosti dalších z asi 2 milionů iráckých uprchlíků se nezvažují.
Pod tlakem silné kritiky slíbila Bushova administrativa v říjnu 2006 přijmout 7 000 iráckých utečenců. Zatím však bylo odbaveno jen 133 žádostí.
Podle odhadů OSN se do Iráku nikdy nebude moci vrátit asi 20 000 Iráčanů. Řadu uprchlíků přijaly jiné země, především Švédsko, a to přesto, že není členem koalice. Minulý týden vyšlo najevo, že Dánsko ve vší tajnosti přepravilo letecky do země asi 200 iráckých tlumočníků i s jejich rodinami. Stalo se tak v souvislosti s očekávaným stažením 470 dánských vojáků z Iráku.
Článek US ambassador says Iraqi aides will quit unless granted asylum vyšel v britském Guardian 23.7. Překlad a úprava Eva Cironisová