Osvobození Íránu
Tak hoši, kdy to spustíme?
2.7.2007 Komentáře Témata: Střední východ, Pohledy z Evropy 651 slov
Upadající předlužené impérium může udržet při životě permanentní válka. Toho jsou si hoši z Bílého domu dobře vědomi.Čekají tedy na vhodnou chvíli, aby přenesli irácko-afghánský scénář dále na východ.
Podle USA Today zaúčtovala americká federální vláda v loňském roce ztrátu 1,3 bilionu dolarů. Reálný deficit rozpočtu je potom 248 miliard dolarů. Trik spočívá v tom, že oficiální údaje vlády jsou spočítané podle vládních účetních standardů, nikoli podle korporátních pravidel účetnictví používaných v obchodní sféře.
Jedinou šancí pro americkou ekonomiku je nyní permanentní, nepřetržitá válka. Válečné výdaje drží růst HDP, rozpočtový schodek se lije do zbrojovek, které plní kasy republikánů a demokratů. Určení zástupci (slovo volby je pro americký státní režim zcela mimo mísu) pak udržují válku v chodu bez ohledu na předvolební sliby, jak se učebnicově ukázalo v případě demokratů.
Izrael už je netrpělivý. Jerusalem Post již otevřeně informuje, jak se IAF (Israel Air Force) chystá k úderu na Írán a piloti nacvičují dlouhé lety. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby něco obdobného napsaly íránské noviny? Izraelský tisk je vůbec zcela otevřený a upřímnější než evropský. Nehraje si na schovávanou a jasně píše o „mezinárodní komunitě vedené USA a Izraelem“ nebo „OSN vedené USA a Izraelem“.
Jenže správná doba nenastala. Izrael je oslabený, při poslední útočné válce dostal na frak od polovojenského Hizballáhu a zamoření jižního Libanonu kazetovými bombami z pomsty na tom nic nezměnilo. Ukázalo se, že ačkoli má Izrael nejlepší techniku dodávanou a placenou USA, nemůže to přečíslit skvělou morálku jeho nepřátel.
Bushova garda je oslabením mateřského Izraele znepokojena. Žádá tedy o zvýšení americké pomoci. Po nedávné návštěvě izraelského premiéra Olmerta se Bush písemně zavázal, že USA zvýší následujících 10 let finanční pomoc Izraeli. Dosud platí USA ročně 2,4 miliardy dolarů přímo (vojenské zbrojní dodávky nepočítaje), ale jak oznámil izraelský tisk, v červenci bude podepsáno ve Washingtonu zvýšení pomoci.
USA připravují v Iráku nástupní prostor pro útok. O jejich odchodu nemůže být ani řeči. 31.května řekl americký ministr obrany v Honolulu, že USA zvažují pro Irák „korejský nebo japonský model“ přítomnosti svých sil. V Japonsku jsou USA vojensky od roku 1945. Jen do výstavby základen dávají USA v Iráku miliardu dolarů ročně. Po celé zemi jich mají asi 110.
Bohužel pro USA jim situace v okupovaném Iráku svazuje ruce. Odpor trvá i přes masivní vojenské operace. Poslat sem evropské vojáky z NATO jako do ztracené války v Aghánistánu bohužel nejde, Brusel jich tolik nemá.
Washington troubí do útoku proti zemi, která 100 let nikoho nenapadla. Írán nikomu nevyhrožuje a proslulý výrok o „vymazání Izraele z mapy“ je dokázaným výmyslem, resp. chybným překladem. Oproti tomu o mírumilovnosti USA nebo Izraele se může celý svět přesvědčit dnes a denně.
Lidé v Íránu se mohou jen zděšeně dívat na západ a na sever, jakou krvavou „demokracii“ a „osvobození“ přinesla americká armáda těmto zemím. A stejný scénář se chystá i pro ně.