Právní spor: Uznejte druhou generaci obětí Šoa
Děti přeživších holocaustu plánují podat hromadnou žalobu na německou vládu, požadující uznání traumat způsobených dětstvím ve stínu holocaustu.
Více než 60 let od holocaustu žádají děti přeživších odškodnění od německé vlády za své utrpení.
Po celý čas zůstaly potichu. Vyrůstajíce ve stínu post-traumatu Holocaustu jejich přeživších rodičů, trpěli násilím, přehnanou ochranou a nerealistickými očekáváními. Někteří z nich uspěli a stali se známými, zatímco jiní zkolabovali.
V důsledky iniciativy podat hromadnou žalobu druhou generací obětí z Izraele, USA a Německa vede izraelský Fisher Fund rozhovory s vysokými představiteli německé vlády o nabídce obdržet finance na psychickou terapii pro druhou generaci přeživších holocaustu.
Fisher Fund byl založen před sedmi lety advokátem Gideonem Fisherem, jehož rodiče Mali a Josef byli přeživší holocaustu. Tento fond jako nezávislá instituce zajišťuje vzdělávání a asistuje tam, kde jsou jiné organizace neschopné pomoci.
Asi před rokem a půl, po řadě podnětů zvenčí, založil advokát Fisher ve své kanceláři právní oddělení specializované na právní spory stovek obětí holocaustu a jejich dětí.
Mnoho přeživších holocaustu z druhé generace vyprávělo Fisherovi o obtížích, kterým museli čelit jako děti přeživších holocaustu, obtížích, které ovlivňují jejich životy dodnes a kvůli kterým potřebují nepřetržitou psychickou terapii.
To přineslo iniciativu podat hromadnou žalobu proti německé vládě požadující, aby nesla náklady psychologického a psychiatrického léčení dětí přeživších, které jsou nuceny podstoupit kvůli jejich dětství ve stínu holocaustu.
Podle dat dodaných Asociací Amcha, která nabízí duševní a sociální podporu přeživším holocaustu a jejich druhé generaci, potřebuje psychologickou léčbu asi 4% z 350 000 dětí přeživší Šoa v Izraeli (asi 14 000 lidí).
Amcha se nyní stará o 878 příslušníků druhé generace, kteří si psychologickou léčbu financují sami. V průměru dostává každý pacient asi 80 hodin péče ročně, v ceně asi 73,75 dolaru za hodinu.
Podle asociace jsou roční náklady psychologické péče o druhou generaci obětí holocaustu žijících v Izraeli asi 8,35 milionu dolarů.
'Slyšeli jsme šokující příběhy'
Na základě těchto skutečností byl připraven návrh žaloby podávané druhou generací obětí prostřednictvím právnických kanceláří v USA a v Německu.
„Deformované vztahy mezi příslušníky druhé generace a jejich rodiči bezpochyby zpozdily jejich nezávislý rozvoj a způsobily jim retrospektivní, silnou regresivní zkušenost ve vztazích s jinými lidmi, stejně jako řadu mentálních a psychických poruch“, píše se v návrhu žaloby.
„Proto je čas přinutit Německo – které bylo tím, kdo nastavil kola nacistického stroje na zničení židovského lidu, je odpovědné za smrt 6 milionů Židů a svým kriminálním jednáním porušilo lidská práva židovského lidu a jeho potomků – aby uznalo, že toto jednání způsobilo a stále způsobuje nesnesitelné mentální a psychické poruchy příslušníkům druhé generace“, pokračuje žaloba.
„Když jsme pracovali na žalobě, slyšeli jsme šokující příběhy“, řekl advokát Fisher, „Slyšeli jsme lidi, kteří si dávali boty ke dveřím každou noc, aby byli připraveni uprchnout, nebo lidi, kteří vstávali každé ráno ve čtyři a hledali svého otce pod postelí. Tohle je to, čím prošli po celé jejich dětství. Každou noc se jejich otec schoval pod postel a žadonil, aby ho netahali ven, ale museli to udělat a přesvědčit ho, že všechno je OK.“
Podle plánu založí Fisher Fund dceřiný fond na shromáždění financí obdržených z Německa, společně s prostředky obdrženými od izraelských dárců, za dvěma účely: Mentální léčba příslušníků druhé generace a fotografická dokumentace druhé generace a jejích těžkých zkušenostech z dětství.
„Představovali bychom si holandský model, kde německá vláda financuje dvě léčby týdně pro příslušníky druhé generace po celý jejich život,“ vysvětlil Baruch Mazor, výkonný ředitel Fisher Fund, který je také synem přeživších obětí holocaustu.
„Druhá generace nechce odškodnění od Němců, chce jen dostat takové zacházení a péči, která je postaví na nohy“, řekl.
Článek Lawsuit: Recognize 2nd generation as Shoah victims vyšel na serveru ynetnews.com 13.4. Překlad Richard Král.