Neoblíbenost Karzáího vlády ohrožuje úspěch afghánské války, varuje Holbrooke
4.5.2007 Komentáře Témata: Střední východ 672 slov
BRUSEL - Bývalý vyslanec Spojených států u OSN Richard Holbrooke po svém návratu z Afghánistánu řekl na bruselském Fóru, výroční transatlantické bezpečnostní konferenci, že popularita Američany podporovaného afghánského prezidenta Hamída Karzáího prudce poklesla, což zvyšuje riziko prohry války v Afghánistánu. „Afghánistán je pro NATO definitivní zkouškou.“
Severoatlantická aliance má pod svým velením v Afghánistánu 36 000 vojáků a Spojené státy rozmístily na východní hranici s Pákistánem dalších 11 000 mužů. Tálibán přesto během posledního roku nesmírně rozšířil své aktivity. Povstalci se kromě svých tradičních bašt znovu objevili v řadě oblastí na východě země, které museli v roce 2001 opustit.
Holbrooke uvedl, že během své návštěvy byl zděšen tím, jak neoblíbenou se Karzáího vláda stala následkem korupce související s rostoucím obchodem s drogami. „Uvědomil jsem si obrovské zhoršení postavení vlády. Afghánci teď všeobecně hovoří o své nespokojenosti s Karzáím. Řekněme to rovnou … Vláda musí uspět, sice z toho bude mít prospěch Tálibán.“
Na tiskové konferenci pak kanadský ministr zahraničí Peter Mackay prohlásil, že osud alianční operace v Afghánistánu – v níž už zemřelo 54 kanadských vojáků – visí na vlásku: „I když nechci, aby to vyznělo jako panika, myslím, že jde o rozhodující okamžik: pokud nebudeme schopni stabilizovat (zvláště jižní Afghánistán), nepodaří se nám pokračovat v budování ekonomiky, zákonnosti a vládních institucí.“ Dodal, že Kanada byly zklamána nedostatkem ochoty zemí NATO podělit se o břemeno afghánské operace. Vyzval také Pákistán, aby více usiloval o zabezpečení hranice s Afghánistánem, neboť více než 4 miliony uprchlíků jsou „právě na pákistánské hranici a jsou zdrojem posil“ pro Tálibán.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer k tomu dodal: „Pokud prohrajeme … nepocítíme následky jen v Afghánistánu, ale všude.“
Daniel Fried, poradce americké ministryně zahraničí Riceové, který se konference také účastnil, však řekl, že situace v Afghánistánu není tak „katastrofální“, jak ji vylíčil Holbrooke: „Je tam několik vážných problémů, ale jsou i úspěchy v boji s problémy, které odhalil vyslanec Holbrooke“.
Holbrooke, který se zasloužil o formulaci politiky Spojených států vůči OSN, Africe, Asii a Blízkému východu, proslul nejvíce svou úlohou architekta Daytonské mírové dohody, která v roce 1995 ukončila válku v Bosně. Několikrát se o něm mluvilo jako o budoucím ministru zahraničí, pokud by v příštích prezidentských volbách zvítězil demokratický kandidát. „Nechceme (v Kábulu) takový politický chaos, jaký v Bagdádu ničí koaliční snahy,“ prohlásil. Ostře odsoudil Spojenými státy financované pokusy vycvičit afghánskou policii, protože výsledkem jsou zkorumpované a neschopné síly: „Americký program výcviku prostřednictvím DynCorp byl příšerný vtip … úplný bordel.“ Zmíněná společnost DynCorp International Inc. se sídlem ve Virgínii je velkým dodavatelem bezpečnostních služeb do Afghánistánu, Iráku a dalších zemí.
„Nechci, aby to vyznělo negativně, ale pokud nebudeme o problému hovořit otevřeně, budeme stále dokola opakovat, že děláme pokroky, ale přitom ztratíme zemi. Všichni víme, kam to vede.“
Článek Unpopularity of Karzai government threatens Afghanistan war effort, Holbrooke warns byl uveřejněn na serveru iht.com 28.4. Překlad a úprava Eva Cironisová.