Americká válka s turisty
1.5.2007 Komentáře Témata: Policejní stát 1079 slov
"Vítáme v LA, kde se střetává svět," hlásá transparent na mezinárodním letišti v Los Angeles. Transparent nechal vyvěsit starosta LA Antonio Villaraigosa.
Ale v nekonečné řadě návštěvníků tvořící se před přepážkami s občany neamerických států, v dlouhém čekání na výslech imigračních a bezpečnostních orgánů lze u mnohých návštěvníků vycítit napětí, nejistotu a strach.
Vítáme v Americe, kde úředníci ministerstva pro vnitřní bezpečnost mají vážný problém s image.
Z nedávného výzkumu prováděného sdružením Discover America vyplynulo, že 70 % všech návštěvníků USA se bojí imigračních úředníků více než teroristů a kriminálníků. Dalších 66 % se obává, že by mohlo být zadrženo a uvězněno pro drobné přestupky, například za špatně vyplněný formulář nebo proto, že si jej úředníci spletou s nějakým teroristou. 55 % dotázaných uvádí, že úředníci jsou arogantní a hrubí.
Tento strach je přikrmován hororovými příběhy. Začátkem tohoto roku byl můj známý zadržen americkými orgány za drobný vizovy přestupek. Byl podroben osobní prohlídce a držen hodiny ve vazbě. Když mu konečně dovolili vstoupit na americkou půdu, musel slíbit, že odjede do 24 hodin. „Nikdy se tam nevrátím,“ řekl mi.
V lednu vyšel v časopise New Zéland zážitek žurnalistky Marilyn Head, kde popisuje, jak nestihla letadlo poté, co byla americkou letištní kontrolou podrobena takovému zacházení, jako kdyby byla zločinec.
„Opustila jsem US a už tam nikdy nepoletím,“ napsala. „A nejsem sama.“
Má pravdu. Její zkušenost je opakována mnoha naštvanými turisty majícími hořkou zkušenost se zacházením amerických imigračních úředníků.
Před jedenáctým zářím byly americké orgány občas ochotny přivřít oko. Nyní se zdá, že někteří agilnější úředníci hodlají zacházet s každým turistou jako s potenciálním teroristou. Vstoupit na americkou půdu může u mnohých vyvolat pocit nejistoty, nervozity a strachu.
„Jsme občané státu, který je vnímán jako nejtěsnější spojenec US,“ napsal v listopadu v časopise Orlando Sentinel britský občan Ian Jeffrey. „Ale po příletu je s námi zacházeno, jako s podezřelými při vyšetřování zločinu. Cítím, že nejsem vítán.“
Takovéto komentáře a výsledky lednového průzkumu, ve kterém zahraniční turisté hodnotí Spojené státy jako „nejnepřátelštější stát na světě“ v poměru 2:1, nutně vede k dramatickému poklesu zahraničních návštěvníků.
Od roku 2001 poklesl počet zahraničních návštěvníků Spojených států o 17 %. A to i přes to, že celosvětově návštěvnost jiných států láme rekord za rekordem. Pokles turistů stálo Ameriku 94 miliard dolarů, tolik mohli utratit a neutratili při nákupech, 16 miliard v daňových odpisech a přibližně 194 tisíc pracovních míst. Mnoho turistů nyní říká, že cesta do Států se stala natolik nepříjemnou, že raději pojedou jinam.
Britská asociace cestovních agentur uvádí, že mají zákazníky, kteří říkají, „do Spojených států se nikdy nevrátíme“.
„Je to otázka slušnosti a nemá to nic společného s obavami z terorismu.“
Negativní pocity zahraničních hostů pomohly tomu, že USA mezi roky 2000 a 2006 navštívilo o 7,6 % méně turistů z Británie, o 23,3 % méně turistů z Japonska, o 19,2 % méně turistů z Francie a o 20,7 % méně turistů z Německa - všechny země bývaly dříve hlavními „dodavateli“ návštěvníků do Spojených států.
„Náš způsob zacházení s návštěvníky není ani přátelský, ani efektivní, ani nebudí dojem, že jsou lidé vítání,“ řekl tento týden Jay Rasulo, ředitel Walt Disney Parku.
Totéž si myslí zahraniční novináři v Los Angeles v anketě pro asociaci mezinárodních cestovních agentur Pow Vow.
Opakují zážitky z nekonečných front na amerických letištích a dlouhých čekacích lhůt na visa.
Několik řídících státních úředníků včetně šéfů celních a hraničních odborů se zúčastnilo v LA Pow Vow, kde měli možnost seznámit se s některými hororovými zážitky návštěvníků. Ale mluvčí CPB (Customs and Border Protection) paní Kelly Klundt odmítá, že by státní úředníci nějak chybovali,a říká, že tyto zážitky jsou ojedinělé. („Denně přestoupí hranice Států milion návštěvníků, většina z nich naprosto bez problémů.“) Nicméně Klundt uznává, že se někteří návštěvníci nemusí cítit dobře, pokud byli mylně identifikováni na seznamu nežádoucích, popř. když jim uletělo letadlo vlivem zdržení při prohlídce.
Doporučuje všem, kteří si chtějí stěžovat, aby si vyžádali vedoucího letiště nebo aby poslali stížnost do Traveller Redress Inquiry Programme na webových stránkách ministerstva pro vnitřní bezpečnost.
Ačkoliv Klundt souhlasí s tím, že nezdvořilost úředníků by měla být rychle řešená, současně říká, že hlavním úkolem CPB je udržet teroristy mimo území Ameriky. „Tahle mise je kritická. Bezpečnost je kritická. Ale existují cesty, kterými lze proces zlidštit a zachovat tak naši roli vyslanců.“
Vzhledem k tomu, že Amerika vede nekonečnou válku proti teroru, to by mohl být nejlepší kompromis, ve který doufají všichni, kteří v Americe mají v cestovním ruchu svou živnost.
Článek America's war on tourists vyšel na serveru nzherald.nz 28.4. Kráceno.