Rakety povstalců způsobily peklo na americké základně v Bagdádu - pokračování
13.10.2006 Komentáře Témata: Nezařazeno 629 slov
Už v 1:00 11. října přiletěla na americkou leteckou základnu v Habbáníji první tři velká transportní letadla označená červeným křížem doprovázená bitevními letouny. Z nich byly během 20 minut vyloženy první mrtvé a zraněné oběti. Převzala je zdejší americká vojenská nemocnice, jejíž otevření 12. května tohoto roku si vynutily rostoucí americké ztráty. Kolem 2:30 přiletěla další dvě taková letadla, opět v doprovodu bojových letadel, bojová letadla pak po dobu vykládání mrtvých a zraněných kroužila nad základnou. Do 7:00 přistála na základně ještě další čtyři transportní letadla, celkem tedy šlo o devět letadel plných mrtvých či zraněných. Obyvatelé okolních vesnic sdělili korespondentovi Mafkarat al-Islam, že základna byla celou noc neobvykle osvětlená a nad okolními oblastmi kroužily svazky vrtulníků, jejichž úkolem bylo zabránit případnému útoku povstalců. Zákaz nočního vycházení byl v Habbáníji a okolí prodloužen o dvě hodiny až do 8:00.
Přes to všechno američtí představitelé nadále popírali, že by útok na arzenál měl za následek jakékoli lidské ztráty.
Zdroj z řad irácké loutkové armády korespondentovi potvrdil, že k ošetření do nemocnic bylo během noci dopraveno též minimálně 90 iráckých vojáků. To potvrdil i dr. Umar Abdalláh z nemocnice v Ramádí, v níž Američané nařídili vyklidit pro jejich převzetí celé jedno křídlo.
Podle informace zaměstnance iráckého „ministerstva obrany“ začaly ve středu americké a loutkové irácké síly vyklízet Camp Falcon, který podle něho připomíná „vypálenou pustinu bez budov“ a nebude již v budoucnu použitelný. Dodal, že američtí vojáci stále až do odpoledne intenzívně hasili vodou zbytky muničního skladiště. Američané sami přiznali, že jejich největší irácký arzenál je zcela zničen.
Podle generálmajora irácké loutkové armády Bilála Ahmada al-Itháwího, jenž zničenou základnu ve středu ráno navštívil, přesahují hmotné ztráty americké armády miliardu dolarů. Šlo o největší americký arzenál v centrálním Iráku a výchozí bod vojenských okupačních operací. Kromě munice a zbraní tu bylo více než 50 tanků, řada děl, přistávací dráha vrtulníků Chinook, z nichž několik bylo rovněž zničeno. Itháwí připustil, že po celou noc byli iráčtí představitelé zmítáni velkými obavami, zda nebyly v arzenálu uskladněny též americké nukleární či chemické zbraně, jejichž zničení by bylo znamenalo katastrofu.
V odpoledních středečních hodinách odvezlo 13 obřích amerických transportérů z trosek základny ohořelé zbytky asi 30 amerických tanků a obrněných vozidel. I tento průvod doprovázely vrtulníky a Humvee. Cestu kolony provázela přísná opatření, byla zřízena kontrolní stanoviště, veškerý jiný provoz byl zakázán a obyvatelům podél cesty byly zkonfiskovány mobilní telefony vybavené videokamerami. O něco později vyrazil na cestu další průvod s 8 - 12 zničenými tanky.
Večer irácké „ministerstvo obrany“ vydalo rozkaz dvěma praporům irácké armády působícím v Kútu,, aby se do 24 hodin přesunuly do jižního Bagdádu a nahradily tam decimované americké síly.
Zdroj:
Iraqi Resistance Report, video.
Upravila Eva Cironisová.