Je terorismus úmyslným produktem euro-americké politiky?
25.8.2006 Komentáře Témata: Terorismus 1147 slov
Poslední týdny plni zapadni media kauza s údajnou přípravou teroristických útoku proti letadlům na trase z Velké Británie. Jak ale s postupem času vychází najevo západní zpravodajské služby nemají žádné přímé důkazy k tomu aby obvinili údajné teroristy z čehokoliv co by bylo závažné a dávalo smysl.
Například Náměstek britského premiéra John Prescott několikrát naznačil, že ti, kdo byli zatčeni, nebudou obviněni z významnějších trestných činů. Vzhledem k tomu že představitele bezpečnostních složek tvrdili, že měli strach z možnosti „teroristického“ útoku, jenž by měli údajní teroristé provést prakticky ihned (podle deníku Guardian obdrželi údajní atentátníci několik dní před 11.á.2006 pokyn k urychleni provedeni atentátu).
Velmi realisticky je pokyn k okamžitému provedení údajných atentátu vylíčen v deníku MF Dnes v článku „Kódovaný vzkaz zněl: Zaútočte nyní“:
Počátkem týdne dorazil z Pákistánu do Londýna kódovaný vzkaz: Zaútočte nyní. Britské tajné služby ho však podle listu Guardian zachytily a vyluštily. A pak se rozhodly po dlouhém sledování podezřelých udeřit a zatknout muže a jednu ženu chystající ničivé údery na letadla.
Jak jsme se ale dnes dozvěděli, britská státní zástupkyně Susan Hemmingová řekla, že osm dospělých bylo obviněno z vražedného spiknutí a přípravy teroristického činu, dva dospělí z nenahlášení vražedného spiknutí a jeden sedmnáctiletý chlapec z držení teroristického materiálu.
Tedy máme zde 8 lidí, kteří měli, podle amerických a britských bezpečnostních sil, zaútočit na nejméně 10 a nejvíce 12 letadel a to prakticky během několika dni či hodin. Zbylí obvinění z počtu 11 obviněných byli obviněni pouze z podpory terorismu. Vzhledem k tomu, že zpravodajské služby tvrdily, že atentáty měli provést sebevrazi by mne zajímalo jak 8 (slovy osm) sebevrahů nastoupí do 11 letadel a odpálí je?
Samozřejmě, že se může namítnout počtem 11 osob jenž jsou ještě zadržované britskými úřady bez obvinění, ale vzhledem k tomu, že britské zpravodajské složky tvrdily, že podezřele osoby již dlouhodobě monitorovaly, je dosti nereálná možnost obvinění zbylých jedenáctí podezřelých osob z vážnějšího činu než údajné podpory terorismu. Tedy ve hře prakticky zůstává jen 8 osob jenž měly provést sebevražedné atentáty na 10-12 letadel. Zajímavé, že? A jako by to nestačilo jeden bloger položil zajímavou otázku: Jak měli podezřelí provést ihned atentáty, když neměli letenky a co více někteří ani cestovní doklady?
A to se mi ani nechce psát o tom, že prakticky každá průměrně vybavena domácnost obsahuje spoustu věcí, které by se daly zařadit do policejní kolonky „využitelné pro sestrojení nálože“. Obsáhle se tomu již věnovali autoři článku Erotické pomůcky pro teroristy a Terorismus podle MacGyvera
Kdysi jsem se divil tomu jak někdo může věřit možnosti, že naši západní politici mohou využívat medii a zpravodajské služby pro své osobní zájmy a jak někdo může věřit na teorie o spiknuti. Ale čím více studuji media, politiku a historii zpravodajských služeb tím více začínám rozumět jisté oprávněné obavě z korupčního a konspiračního chováni naších politiku. Kde to vlastně začalo? Obsazením německé vysílačky v Glivicích údajným polským komandem? Americkou lží z inkubátoru za první války v zálivu? Nebo zprávou Kubiceho? Jen Bůh ví jedno je, ale určité jisté. Každý rozumně uvažující člověk musí v souvislosti z údajně odhalenými přepravami na atentáty počítat s dvěma verzemi:
1- Britská rozvědka má pravdu a atentáty se připravovaly. V takovém případě všechna čest britským rozvědčíkům a upřímně jim gratuluji k úspěšné práci.
2- Britská rozvědka nemá pravdu a propůjčila se zájmům a „politice“ politiků. V takovém případě mne mrzí, že rozvědka jenž měla vždy mou úctu kvůli své profesionalitě a schopnostem, se mohla nechat propůjčit něčemu takovému. Kdyby se možnost 2 ukázala pravdivou byla by to další rána do objektivity politických elit a zpravodajských služeb.
Otázky zůstávají. Například v listu Daily Express bývalý britský velvyslanec v Moskvě sir Rodric Braithwaite Obvinil Blaira z toho, že: „Manipuloval veřejným mínění, poslal z pochybných důvodů vojáky do vzdálených zemí, pro své cíle zneužil zpravodajské služby“.
Zajímavé by také bylo zjistit jestli nedošlo k spekulacím na burze. Například jestli někdo před ohlášením o odhalení přípravy údajných atentátu neprodal akcie ve větším množství a po ohlášení nebyly nějakým subjektem nakoupeny akcie ve větším než normálním množství.
Neboť jak se objevilo v českém tisku:
„Evropské burzy reagovaly včera na dramatické události poklesem. Postiženy byly především akcie leteckých společností. Největší ztrátu zaznamenaly akcie British Airways a Deutsche Lufthansa. Burzovní makléři se obávají, že možná vlna rušení rezervovaných letenek i nákladních letů může způsobit velký pokles akcií leteckých společností.“ (Zdroj MF Dnes)
Také zůstává otázkou, jestli se dá věřit zdrojům zpráv z řad pákistánské bezpečnosti. A to vzhledem k tomu, že pákistánské bezpečnostní síly jsou nejvěrnějšími spojenci USA a Británie. Ve své věrnosti prakticky předčí i Izraelské či evropské bezpečnostní služby. Neboť třeba agentura AP používá jako zdroj nejmenované představitele bezpečnostních sil v Pákistánu, kteří ji říkají to co se dozvědí z výslechu vyšetřovaných osob. Jak se v Pákistánu vyslýchá se můžeme dozvědět ze zpráv o porušováni lidských práv třeba od Amnesty International.