Ekologická katastrofa v Libanonu
2.8.2006 Komentáře Témata: Ekologie, Pohledy z Evropy 453 slov
Program OSN pro životní prostředí (UNEP) vyjádřil v sobotu v Nairobi vážné znepokojení nad ekologickou katastrofou, která postihla libanonské pobřeží okolo Bejrůtu. Izraelské bombardování zde způsobilo zamoření 80 km pobřeží ropnými produkty.
Ve dnech 14. – 15. července bombardovaly izraelské letouny ropné zařízení v Jiyyehu 30 km jižně od Bejrůtu, až se jim ho podařilo zapálit a zničit. Zatímco část rafinérie hoří dosud, z několika mohutných nádrží unikly tisíce tun ropných látek.
Pláž Ramlet el_Baida Libanon
OSN odhaduje, že na pobřeží se vylilo asi 8 -10 000 tun a dalších 5 000 tun je na otevřeném moři, kam ho žene vítr. Ropná skvrna již zasáhla 80 kilometrů libanonského pobřeží a podle zpráv UNEP může dosáhnout Sýrie. Libanonský ministr životního prostředí Yacub Sarraf odhaduje množství, které uniklo do moře na 15 000 tun.
“Libanonská vláda požádala o mezinárodní pomoc OSN a my jsme připraveni udělat co bude v našich silách k provedení této nezbytné práce”, řekl výkonný ředitel UNEP Achim Steiner. Hovořil o nutné sanaci a odstraňování ekologických škod.
“Sdílíme obavy libanonských úřadů o dopady na pobřežní komunity dotčené touto přírodní katastrofou, která rapidně nabývá nejen národní, ale regionální dimenze”, dodal Steiner.
Pláž u Bejrútu
UNEP sdělila, že na žádost libanonské strany odpověděly Alžírsko, Kypr, Evropská unie, Francie, Malta a Španělsko a mezinárodní agentura zabývající se Středozemním mořem Regional Marine Pollution Emergency Response Centre for the Mediterranean Sea (REMPEC) je ve styku s libanonskou vládou.
„Je bez pochyb, že jde o největší ekologickou katastrofu, jakou Středozemní moře poznalo a hrozí, že bude mít strašné dopady nejen na naši zemi, ale i na jiné země východního Středomoří”, varoval libanonský ministr Yacub Sarraf ve vyjádření pro agenturu AFP.
Zvířata a vodní fauna na libanonských plážích je katastrofou těžce postižena. Okamžité zahájení záchranných prací komplikuje pokračující izraelské bombardování. UNEP si netroufá do oblasti poslat své týmy, neboť Izrael odmítá zaručit jejich bezpečí. Čtyři mrtví vojáci OSN v Chijamu jsou nejlepším varováním.
Takže než dojdou Izraeli americké bomby nebo chuť bombardovat, bude se ropná skvrna nezadržitelně šířit. Pomoc UNEP i REMPEC se zatím podle dostupných informací omezuje na „rady libanonské vládě”.