OBSE v „kritickém bodě v boji proti antisemitismu“
19.5.2006 Komentáře Témata: Nezařazeno, Pohledy z Evropy 879 slov
Devátého května 2006 se sešla Helsinská komise USA, aby projednala tématiku údajně stoupajícího antisemitismu a „vzdělávacích nástrojů holocaustu a jejich právního vynucování“.
Helsinská komise amerického Kongresu je „nezávislým“ orgánem financovaným vládou USA, aby dohlížela na dodržování lidských práv po celém světě, zejména pak tzv. Helsinské deklarace lidských práv. Na mušku si tentokráte vzala země sdružené v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Briefing na téma „Nástroje k potírání antisemitismu: výcvik policie a holocaustové vzdělávání“ (Tools for Combating Anti-Semitism: Police Training and Holocaust Education) vedl osobně místopředseda Helsinské komise Christopher J. Smith, kongresman z New Jersey.
Varoval před stále vzrůstajícím antisemitismem a jako důkaz uvedl brutální vraždu francouzského Žida Ilana Halimiho, který byl unešen a zavražděn skupinou mladých muslimů. „Jeho tragédie brutálně odhalila, že Židé jsou stále terčem útoků, protože jsou Židé, a naše úsilí vyhubit všechny formy antisemitismu ve všech jeho odporných podobách ještě zdaleka není u konce“, prohlásil kongresman Christopher J. Smith. Z tohoto důvodu požádal o další dotace ze státního rozpočtu na programy propagující holocaust a výcvik profesionálů pro vyšetřování a postihování rasově motivovaných trestných činů.
„Národy uvnitř OBSE se z bohorovného klidu ocitly náhle v chaosu... jediným rasově motivovaným trestným činem“, uvedl Paul Goldenberg, zvláštní poradce Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), zvláštního orgánu při OBSE, který má mít v popisu práce výcvikové programy pro policii, aby vyhledávala a potírala rasově motivované trestné činy (včetně ideozločinu).
Nosnou platformou pro vzdělávací činnost ODIHR bude zintezivnění vzdělávání o holocaustu. Na konferenci prezentovala zvláštní poradkyně ODIHR pro otázky holocaustu Dr. Kathrin Meyer novou příručku pod názvem „Education on the Holocaust and on Anti-Semitism: An Overview and Analysis of Educational Approaches“ zabývající se tím, jak vyučovat a široce propagovat holocaust.
Příručka Dr. Meyerové stojí za pozornost. Mapuje situaci ohledně povinného holocaustového vzdělávání ve všech členských státech OBSE. Stránka 79 je věnována také České republice. Je zde uvedeno, že holocaustové vzdělávání je povinnou součástí osnov pro školy a většina studentů se s holocaustem setká asi v 15 letech. Holocaustu jsou prý věnovány 1-2 hodiny z výuky dějepisu. Terezínské centrum organizuje každoroční holocaustové vzdělávací kurzy pro učitele, kterými projde 200 učitelů ročně. Náklady hradí ministerstvo školství.
OBSE se již zavázalo, že uloží členským státům, aby implementovali a provedli tato doporučení, a to za účelem zintezivnění boje s antisemitismem.
Na konferenci Helsinského výboru vystoupil na panelu také Rabi Andrew Baker, ředitel mezinárodních vztahů American Jewish Committee a pochválil snahu OBSE bojovat s antisemitismem. Zároveň však varoval, že „právě nyní se nacházíme v kritickém bodě, kdy můžeme ztratit úspěch.“ Apeloval na státy OBSE, aby neustaly v boji a přijali nabídku Rumunska uspořádat v roce 2007 velkou konferenci o antisemitismu.
Zástupkyně Anti-Defamation League, židovské organizace bojující proti antisemitismu a rasismu Stacy Burdett zdůraznila, že země OBSE mají povinnost provést doporučení a požadavky Helsinského výboru a potírat všechny akty intolerance.
Závěrem setkání Helsinského výboru bylo zvýšení tlaku na členské státy OBSE, aby zavedly nové a zintezivnily stávající vzdělávací programy o holocaustu a školily nové specialisty pro boj s rasismem a antisemitismem.
Tolik krátký výtah z tiskové zprávy Helsinského výboru a transriptu jednání. Soudě podle tiskových zpráv a informací z médií, antisemitismus musí stoupat již nejméně deset a více let. Nečetl jsem ještě žádný článek a neslyšel prohlášení, že by antisemitismus klesal.
Pokud v sobě žádný zhoubný antisemitismus či rasismus necítíte, budete se muset alespoň preventivně vzdělávat o holocaustu. A také z boje proti rasismu. Takové povinné očkování pro všechny případy. Ve Švýcarsku již to funguje. Mají dokonce on-line databázi, kde se můžete dozvědět, co již může být považováno za „rasistické“. Již jsme o tom na Zvědavci psali.
Pokud by se Vám snad něco nezdálo, je nejvyšší čas nechat se očkovat. Jsou to totiž právě příznaky latentního, hrozícího antisemitismu nebo rasismu. Čtěte si o holocaustu, zdokonalujte se v toleranci, buďte dvojnásob (radši trojnásob) vlídnější k lidem jiné barvy pleti a poznávejte svěží pestrost multi-kulti.