Proti Bushovu impériu stojí sjednoceně celá planeta
28.4.2006 Komentáře Témata: Severní Amerika 1034 slov
Jsou Spojené státy velmocí? Myslím, že ne. Uvažte následující fakta:
Finanční situace Spojených států se dramaticky zhoršila. Amerika je těžce zadlužena a to jak na úrovní státu, tak na úrovni jeho jednotlivých občanů. Obchodní deficit Spojených států, ať už měřeno jeho absolutní velikostí nebo jako procento HDP, je gigantický: jen v roce 2005 se zvýšil o 800 miliard a celkově od roku 1990 dosáhl 4,5 bilionu dolarů. Vezmeme-li v úvahu klesající počet pracovních příležitostí vzhledem k růstu populace a nulový růst reálných příjmů spotřebitelů, vychází nám, že americká ekonomika je udržována nad vodou pouze vyšším zadlužováním. Procento úspor Američanů je nízké nebo dokonce záporné.
Federální rozpočet je hluboko v červených číslech, což zvyšuje americkou závislost na půjčkách. I prosté rozhodnutí, zda vést válku, je závislé na ochotě zahraničních věřitelů ji financovat.
Našimi hlavními věřiteli jsou Čína a Japonsko. Oba státy by nám mohly způsobit vážné finanční problémy, pokud by chtěly. Stát, jehož finanční záležitosti leží v rukou zahraničních bankéřů, nemůže být velmocí.
Spojené státy jsou hluboce závislé na dovozu spotřebních výrobků včetně nejmodernější technologie. V roce 2005 dosáhla americká závislost na dovozu spotřebního zboží (měřeno v dolarech) dvojnásobné hodnoty toho, co zaplatila Amerika za dovoz nafty. Od začátku 21. století zažívá Amerika prudké zvyšování závislosti na dovozu nejmodernější technologie. Stát, který je závislý na importu spotřebního zboží a moderní technologie, nemůže být velmocí.
Vzhledem k outsourcingu pracovních příležitostí a ilegálním imigrantům vytvářejí američtí spotřebitelé (tím, že nakupují) pracovní příležitosti nikoliv pro své vlastní občany, ale pro cizince. Oddělení statistiky práce přiznává ztráty pracovních míst ve výrobě spotřebního zboží a neschopnost americké ekonomiky vytvářet pracovní místa v kategoriích jiných než „pomocné služby“.Podle zprávy vydané Centrem pro imigrační studia v březnu 2006 většinu nových míst obsadí imigranti. Mezi březnem roku 2000 a březnem roku 2006 získali nativní Američané ve věku 18 – 64 let pouze devět procent všech nových jobů. Tohle je šokující číslo, protože nativní Američané představují 61 procento čistého navýšení v populaci 18 až 64 letých.
Stát, který nedokáže vytvořit pracovní příležitosti pro vlastní populaci, nemůže být velmocí.
„Stimul globalizace oddělil od sebe americké korporace a americké zájmy,“ říká v interview ze 17. dubna v Manufacturing & Technology News bývalý výkonný ředitel TCI a Global Crossing Leo Hindery. „Žádná ekonomika nemůže přežít současně outsourcing výroby i služeb,“ konstatuje Hindery a pokračuje: „De facto dokonce platí, že se žádná společnost nedokáže vyrovnat ani s nadměrným outsourcingem vyroby samotné“. Hindery se domnívá, že outsourcing slouží krátkodobým zájmům akcionářů a exekutivy na účet dlouhodobého růstu americké ekonomiky.
Hindery si všímá, že v roce 1981 definoval Business Roundtable svou klientelu jako „zaměstnance, akcionáře, komunitu, zákazníky a národ.“ Dnes je klientela definována jako čtvrtletní zisky. Stát, jehož podnikatelská třída se distancuje od národních zájmů, nemůže být velmocí.
Tím, že Bushův režim rozpoutal válku na základě lží a fabrikovaných zpráv „zpravodajských“ služeb, dopustil se porušení norimberských standardů podložených americkými a mezinárodními zákony. Značné ztráty na životech civilistů a zničená infrastruktura v Iráku spolu s mučením zadržených v koncentračních táborech a stále se měnícími důvody a výmluvami pro válku zničily jemné předivo moci a morálního vůdcovství, které tvořily základy mezinárodního uznání Ameriky jako velmoci. Stát, který přestal být respektován a ztratil důvěru, a který vyhrožuje ještě další válkou, izoluje sám sebe od spolupráce se zbytkem světa. A izolovaný stát nemůže být velmocí.
Stát, který se tak strašně bojí malých vzdálených zemí, že raději aplikuje vojenskou sílu než diplomacii, nemůže být velmocí. Celý svět ví, že se Amerika nemůže jako velmoc kvalifikovat, když je celá její armáda vázána malým, lehce vyzbrojeným hnutím odporu vzniklého z podhoubí sunitské populace o pěti milionech.
Neokonzervativci se domnívají, že Amerika je velmocí vzhledem ke své vojenské síle a jaderným raketám. Ovšem jak se na iráckém hnutí odporu ukazuje, celá americká vojenská palná síla nestačí na vítězství ve válečnictví čtvrté generace. Bushův režim došel ke stejným závěrům. Proto stále hlasitěji hovoří o napadení Íránu jadernými zbraněmi.
Spojené státy jsou jedinou zemí, která proti svým oponentům použila atomové zbraně. Jestliže 60 let po jaderném vybombardování Japonska znovu sáhnou k jaderným zbraním, samy sebe dostanou do role páriů, válečných zločinců a získají pověst státu ovládaného šílenými lidmi. Jakékoliv zbytky sympatií k Americe, pokud ještě existují, by se okamžitě ztratily a celý svět by se spojil proti Americe.
Stát, proti kterému stojí celý svět, nemůže být velmocí.
Článek The World Is Uniting Against The Bush Imperium vyšel 26.4. na serveru rense.com