Proč staví Američané zdi proti imigrantům?
26.4.2006 Komentáře Témata: Severní Amerika 793 slov
Dobrá zeď, dobří sousedé, pojďme vyspravit zeď, aby nás mohla lépe rozdělit. To je známý citát amerického konzervativce Pata Buchanana. Spojené státy v těchto dnech žijí všeobecnou hysterií okolo navrhovaného zákona, který má kriminalizovat nelegální imigranty žijící na území Států a také trestat ty, kdo nelegální imigranty zaměstnávají. Dále se též rozvířila velmi ostrá debata ohledně plánu postavit kolem velké části hranic USA s Mexikem plot, který má americké příhraničí chránit před přílivem nelegálních běženců z Mexika.
Ze strany americké levice a představitelů imigrantů (převážně hispánských), žijících v USA je tento návrh označován coby „xenofobní“ a „netolerantní“ pokus bořit multikulturní a pestrou společnost. Stejně jako tolikrát v minulosti, tak i v tomto případě byla a je diskuze o ožehavém tématu týkajících se vztahů mezi etniky uchopena za špatný konec. Pod nánosem ideologického balastu a řečí o údajné netoleranci zanikl prapůvod celého problému. Tento zákon byl v USA iniciován právě především proto, aby chránil americký pracovní trh před levnou pracovní silou z Mexika tvořenou (teď přijde to důležité slovo) NELEGÁLNÍMI imigranty, která americké ekonomice škodí. Představitelé imigrantů a levice sice argumentují, že naopak imigranti tvoří onu sílu, která obsazuje pracovní místa, o která Američané nemají zájem, ale podíváme-li se na věc zblízka, zjistíme, že realita tak úplně růžová není.
Do jistého okamžiku to možná pravda je, ale proč tedy tito „práce chtiví“ lidé překračují hranice nelegálním způsobem, nezřídka napadají členy americké pohraniční stráže a v příhraničních oblastech rabují statky venkovanů? Proč nepřijdou do USA legálně, proč legálně nezažádají o povolení k pobytu? Současné snaze Američanů řešit tento problém zákonem, který ilegální imigraci kriminalizuje se nelze příliš divit.
Stejně tak se nelze divit kupříkladu oné zdi, která má americkou hranici s Mexikem ochránit od řádících nelegálních běženců. Různé nevládní organizace, jejichž zakladatelé a přední představitelé si na problémech ohledně soužití etnik a různých kultur založili živobytí, nás bombardují dojemnými příběhy o rozdělených rodinách, či rodičích s nemocnými dětmi, které se snaží přes odpor americké pohraniční stráže proniknout do USA a dostát tak odpovídající lékařské péče a podobně. Za prvé je zde nutno poukázat na to, jak se tito nadšení podporovatelé nelegální a nekontrolovatelné imigrace neostýchají k prosazení svých záměrů používat nejšpinavějších tiků. Vykreslují americkou vládu jako onu nelidskou sílu, která například brání těžce nemocným běžencům ve snaze dostat se do USA kvůli naději na uzdravení a podobně. Přitom s takovými lidmi by problém nebyl a pevně věřím tomu, že ani americká vláda nemá nejmenší zájem zamezovat někomu kupříkladu přístup ke zdravotní péči. V tom ale není problém, ten spočívá v oné anonymní mase, která se snaží do USA dostat stůj co stůj nikoli kvůli práci, ale hlavně kvůli zneužívání sociálního systému. A opět je zde vidět velká podobnost se situací v Evropě. Stejně jako na starém kontinentě vlivem multikulturalistické ideologie vychází z vysokých míst snaha o přizpůsobování se majoritní většiny příchozí menšině (muslimové), tak i v USA vyvíjí zejména „nová levice“ snahu o to, aby se státy hraničící s Mexikem, či v jeho těsné blízkosti, „co nejvíce otevíraly“ novým příchozím. O nutnosti asimilace a také nějakého přínosu pro onu společnost, která těmto lidem dává nový domov, však nepadne ani slovo.
Lze se Američanům divit? Nikoli. Brání své domovy. Je jisté, že snaha kriminalizovat nelegální imigranty narazí na silnou bouři nevole. Nějaké řešení se však nutné. Stále chodíme v bludném kruhu..