Švýcarsko stále blíž k pověstnému 1984
29.3.2006 Komentáře Témata: Nezařazeno, Pohledy z Evropy 523 slov
Počátkem roku se ve Švýcarsku rozjel pod taktovkou Federální komise proti rasismu unikátní projekt. Spočívá v anonymním udávání rasistických projevů a v zápisu provinilců do databází pro státní orgány. Máte podezření na rasistu? Udejte ho!
Z Federální komise proti rasismu (Eidgenössische Kommission gegen Rassismus) se ve Švýcarsku stává obávaná instituce, ohánějící se širokým a účinným obuškem, jmenovitě § 261 švýcarského trestního zákoníku (číselná analogie s českým trestním zákoníkem je zajímavě náhodná), který činí trestnými jakékoli veřejné projevy rasismu a diskriminace. Komise je složena z 19 „odborníků na rasismus“ jmenovaných švýcarskou vládou.
Počátkem roku spustila Komise ojedinělý a pilotní projekt pro boj proti rasismu. Spočívá ve zřízení mohutné internetové databáze, která zahrnuje rozsáhlou judikaturu soudních rozsudků nad rasisty, ideozločinci a xenofoby v období 1995 – 2002, spolu s databází komentářů odborníků na rasismus.
Jak to celé bude fungovat? Občan se bude moci poučit, aby se zdržel výroků a chování, které by mohly zavánět rasismem, tj. trestním postihem. Nebude-li si jistý, zadá do formuláře příslušné heslo či frázi a vyjede mu seznam doporučení a judikátů jak se má chovat, vypracovaný odborníky na rasismus z Komise.
Zvláště účinně budou moci projekt využít anonymní, ale o to zuřivější bojovníci proti rasismu. Nebude-li se jim zdát chování jejich souseda nebo známého, tzn. budou jej podezřívat jako zakukleného rasistu, nebude nic jednoduššího než ho udat, i s popisem jeho ideozločinu, resp. rasistického činu.
Manažerka celé udavačské mašinerie, kterou Komise označuje za svůj „největší projekt“, má velice výstižné jméno – Doris Angst (Angst znamená německy strach). Pro zpravodajskou agenturu European Jewish Press (EJP) prohlásila: „Znamená to, že každý bude moci takto informovat nejbližší policejní stanici nebo úřad o incidentu, který se odehrál na veřejnosti a učinit oznámení. Úřady provedou vyšetřování a pokud shledají věc vážnou, bude následovat trestní postih.“
Jak vyplývá z výše uvedeného vyjádření, policie bude muset skutečně prošetřovat nahlášené rasistické projevy. Podle statistik Komise jsou nejčastějšími trestanými rasisty kupodivu „novináři, mladiství a pravicoví extremisté“. Postiženými (oběťmi) jsou ještě více překvapivě Židé, černoši, Arabové a cizinci.
Udá-li vás soused, že jste odporný rasista a následné šetření obvinění neprokáže, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Archivu Federální komise proti rasismu neuniknete a budete zařazen. Přijde-li další udání, vaše vyšetřování bude o to důkladnější.
Švýcarsko se stává stále svobodnější zemí, nemyslíte?