Je ptačí chřipka opět dalším hoaxem Pentagonu?
Ještě ani nepadlo obvinění hlavního úředníka poradců viceprezidenta Spojených států Scooter Libby, že ve snaze zakrýt skutečnost, že Bushova administrativa neměla sebemenší důkaz o údajných zbraních hromadného ničení Saddama Husseina, lhal a úmyslně mlžil, a už se tady objevuje nový skandál, v každém bodě opět překračující všechny meze, stejně urážlivý a stejně zločinecký, jako ten předchozí.
Nezodpovědné organizace odpovědné za zdraví národa počínaje americkou administrativou přes WHO až po Středisko pro kontrolu infekčních chorob intenzivně posilují fanatický strach veřejnosti z ptačí chřipky a zcela přitom ignorují vědeckou zdrženlivost a obvyklé procedury pro ochranu veřejného zdraví. Jako jeden muž všechny varují před bezprostředním hrozícím nebezpečím, před smrtelnou mutací ptačího viru šířícího se z Vietnamu a dalších asijských zemí. Vir by údajně mohl postihnout celou lidskou populaci. Pro ilustraci hrůz je často při tom vzpomínána pandemie španělské chřipky, která v roce 1918 zasáhla celý svět a zahubila 18 milionů obětí.
O svátku zemřelých, prvního listopadu minulého roku navštívil prezident Bush Národní institut zdraví v Bethesdě, státu Maryland a zde vyhlásil strategii boje proti příští pandemii, ať už to bude pandemie ptačí chřipky nebo jakékoliv jiné infekční nemoci. Příprava tohoto plánu zabrala rok. Senát schválil 28. října minulého roku nouzový balíček opatření směřujících k uklidnění rostoucí paniky veřejnosti z ptačí chřipky. Součástí balíčku je i osmimiliardová finanční injekce. „Nebude-li to ptačí chřipka, dříve nebo později to bude jiný vir,“ řekl v okamžiku upřímnosti tajemník Health and Human Services Mike Leavitt při debatě v senátu. A než k tomu dojde, budou miliardy z kapes daňových poplatníků radostně plynout do kapes několika farmaceutických megakoncernů, které stačily zaujmout strategickou polohu. Ale žádné z firem se nepodařilo zaujmout pozici švýcarsko-americké firmy Roche Holdings z Basileje.
„Jedinou medicínou schopnou omezit symptomy obvyklé či sezónní chřipky a ‚zřejmě také‘ ptačí chřipky, je lék Tamiflu. Univerzální držitelkou licence k výrobě této medicíny je koncern Roche. A díky panice živené v médiích jsou objednávkové bloky na dodávku tohoto léku zaplněné do poslední stránky. Firma nedávno odmítla požadavek amerického kongresu, aby uvolnila patentová práva k výrobě tohoto léku. Jako průhledný důvod svého rozhodnutí uvedla, že výroba je příliš komplexní a náročná na to, aby ji mohla zvládnout jiná firma.
Nicméně chceme-li nahlédnout pod pokličku, měli bychom si dobře všimnout jiné firmy. A sice kalifornské firmy Gilead Science, která lék vyvinula a předala veškerá svá patentová práva švýcarské firmě Roche.
Rummyho chřipka
Tamiflu byl vyroben a patentován v roce 1996 kalifornskou biotechnickou firmou Gilead Sciences Inc. Na burze má tato firma značku GILD. Přestože lék vyvinula, zjevně se tato firma snaží nebýt příliš nápadná a zůstává v současné honbě za Tamiflu až příliš skromně v pozadí. Snad je to kvůli vazbám, které existují mezi firmou a předním americkým politikem. Ministr obrany Spojených států Donald H. Rumsfeld nebyl vždy ministrem. Ještě předtím byl ředitelem správní rady zmíněné firmy a to až do roku 2001, kdy se stal ministrem obrany. Rumsfeld byl členem správní rady od roku 1988. Tahle informace byla publikována 3.ledna 1997 v oficiálním tiskovém prohlášení firmy Gilead Sciences.
A dosud nepotvrzená (ale ani nevyvrácená) informace hovoří o tom, že Rumsfeld už v době, kdy byl ministrem obrany, přikoupil další podíly firmy Gilead Sciences a to v ceně 18 milionů dolarů. Rumsfeld se tak stal jedním z většinových vlastníků, ne-li vůbec největším vlastníkem podílů firmy Gilead Sciences.
Muž, který údajně podporoval šíření dezinformací a upravoval zprávy tajných služeb aby zdůvodnil válku v Iráku, je nyní v postavení, které mu zajistí pohádkové bohatství vystavěné na panice. Na panice, kterou Bushova administrativa šíří, využívaje k tomu všech možných prostředků. Bylo by jistě zajímavé vědět, jakou obecnou strategii (mimo strategii boje s ptačí chřipkou) vyvinul nástupce Douglase Feitha v Oddělení pro zvláštní úkoly. Snad se toho ujme některý všetečnější člen kongresové komise a podívá se na zoubek celého toho velmi pravděpodobného konfliktu zájmů pana ministra.
Díky tomu, že zpanikařená světová veřejnost hromadně nakupuje obrovské zásoby léku neúčinného proti ptačí chřipce, získává Rumsfeld hotové jmění jen na licenčních poplatcích. Je to podobný tunel, jaký použil bývalý výkonný ředitel firmy Halliburton a viceprezident Dick Cheney. Jeho bývalá mateřská firma získala miliardové kontrakty v Iráku a jinde. Je jistě jen náhoda, že nejbližší Cheneyho politický přítel je ministr obrany Donald Rumsfeld, mající rovněž prospěch z ptačí chřipky. Je to typický příklad toho, co kdosi nazval principem zkorumpovaných amerických politiků a jejich zvláštních zájmů: koncentrujte výhody a rozmělněte náklady na jejich získání. Bush nařídil americké vládě zakoupit od Gilead Science Tamiflu za dvě miliardy dolarů.
Geneticky modifikované kuře do každého kurníku
Nicméně zdá se, že Tamiflu je jen špičkou ledovce v celé té slavné kauze ptačí chřipky. V laboratořích v Británii a údajně i ve Spojených státech momentálně probíhají intenzivní práce na výrobě geneticky modifikovaného kuřete a dalších opeřenců. Snahou je upravit jejich genofond tak, aby byly odolné vůči ptačí chřipce.
Britští vědci pracují na geneticky upraveném kuřeti schopnému vzdorovat smrtelné variantě viru H5N1, která zdevastovala drůbeží průmysl na Dálném východě. Profesor virologie z Cambridgské univerzity Laurence Tiley a Helen Sangová z Rostlinného institutu ve Skotsku jsou jedni z vědců pokoušejících se vyvinout transgenní kuře mající ve své genové výbavě rostlinné geny údajně rezistentní vůči mutaci H5N1 viru ptačí chřipky.
Noviny Times of London z 29. října minulého roku citují profesora Tileyho: „Věříme, že jakmile obdržíme formální schválení tohoto výzkumu, budeme potřebovat ani ne čtyři až pět let k tomu, abychom vypěstovali dostatek kuřat k nahrazení celosvětové drůbeží populace.“ Skutečnou otázkou v této pochybné kauze je to, kdo vlastně tento výzkum a vývoj GM drůbeže financuje. A samozřejmě kdo to bude mít pod kontrolou. Jinými slovy komu poplynou zisky. V každém případě je stále zřejmější, že celá temná sága kolem ptačí chřipky je tak rozsáhlá, že jednotlivé její části vycházejí na povrch pouze postupně a z různých míst. A to, co zatím vidíme,vůbec nevypadá hezky.
Článek Is Avian Flu another Pentagon Hoax? vyšel na serveru www.engdahl.oilgeopolitics.net 30. října 2005.