V Itálii se odehrál pogrom na albánské imigranty
24.6.2005 Komentáře Témata: Evropa, Pohledy z Evropy 794 slov
Nedávné rasové bouře v Holandsku mají pokračování. Objevují se i další excesy a zdá se, že pod multikulturní kotel soužití se přikládá stále více a ten hrozí výbuchem, jako se stalo nyní v Itálii. Mimoitalská média se ožehavému tématu radši vyhnula.
V pondělí 13. června se odehrál regulérní pogrom na albánské imigranty v městečku Varese v severní Itálii. Obyvatelé města spolu se stovkami fotbalových radikálních fanoušků, tzv. hooligans, uspořádali regulérní hon na albánské imigranty. Přitom došlo i ke zranění jednoho ze zasahujících policistů, který se pokoušel dav zastavit a zachránil jednoho Albánce od zlynčování. Zprávy o mrtvých se zatím nepotvrdily, ale v nemocnicích leží několik zraněných Albánců.
Co vyprovokovalo občany města k takové prudké reakci? Stručně řečeno dlouhodobé neřešené problémy s imigranty, které město sužují. Místní albánská komunita je uzavřená, převážně nezaměstnaná a vyznačuje se vysokou kriminalitou.
V pátek večer 10. června byl brutálně ubodán příslušníky albánského gangu 22letý barman Claudio Meggiorin. Krátce po činu policie dopadla dva albánské mladíky i se zakrváceným nožem s čepelí dlouhou 20 cm. Jejich příbuzní začali poté vyhrožovat svědkům incidentu, což bylo poslední kapkou k eskalaci násilí.
Na pondělí 13. června svolala Liga severu demonstraci na hlavní náměstí ve městě, které se zúčastnil také italský ministr práce a sociálních věcí Roberto Maroni. Promluvila i matka zvražděného Itala a na dresu imigrantů řekla: „Tito lidé přicházejí do naší země, dělají si co chtějí, znásilňují naše dcery, zabíjejí naše syny, někdo musí už něco udělat nebo vezmou lidé spravedlnost do svých rukou.“ Záhy začaly skupinky demonstrantů provolávat hesla jako „smrt Albáncům“, „pryč s imigranty“ či „vyžeňte Albánce“. Poté se stovky lidí vydaly na pochod městem, který se změnil v hon na albánské imigranty.
Velkému masakru zabránilo jen to, že Albánci o akci dopředu věděli a ukryli se. Přesto bylo několik z nich lynčováno a s vážnými zraněními odvezeni do nemocnice. Lidé si vybíjeli vztek na albánských obchodech a restauracích ve městě, které vyrabovali a zničili. Italská policie kupodivu nezasáhla, za což si později vysloužila důtku od nadřízených a byla i obviněna ze sympatií k násilníkům. Zakročila teprve po skončení násilností a sundávala transparenty ve výlohách obchodů a restaurací, které požadovaly trest smrti pro albánské vrahy.
O událostech informovala italská média, do zahraničních se incident nedostal z pochopitelných důvodů. Podobné události nepřispívají ovzduší multikulturnosti a přátelství vůči imigrantům.
Italský ministr vnitra Giuseppe Pisanu v reakci na incident varoval, že „nikdo nesmí brát právo do svých rukou“. Zároveň však potvrdil, že „vzrůst ilegální imigrace představuje zvyšující hrozbu pro právo a pořádek v naší zemi“.
Ministr italské vlády za Ligu severu Roberto Calderoli však v interview pro deník Corriere della Sera projevil neslýchanou dávku politické nekorektnosti. „Nemůžete zvyšovat počty imigrantů, jako se v děje v současnosti v této naší sociální fabrice. Albánci a jiné rasy ukázaly vysokou tendenci k násilí a agresivitě“, řekl Calderoli a dodal, že „zvažuje navržení povinné kauce, kterou každý imigrant složí při vstupu do země“. Tato kauce by poté imigrantovi vrátila poté, co by opustil zemi.
Zajímavé je, že se proti takovým, na české i evropské poměry neslýchaným výrokům, neohradili známí strážci „lidských práv“, „bojovníci proti rasismu a xenofobii“ a další. Nálada v Itálii asi podobné názory již nepřipouští. Kriminalita imigrantů je velmi vysoká a vláda si zatím s jejich přílivem neví rady. Předseda Ligy severu Umberto Bossi dokonce před časem veřejně navrhl, aby italské námořnictvo do lodí plných albánských uprchlíků střílelo již na otevřeném moři.