ODS má problém
Jmenuje se Paroubek
7.6.2005 Komentáře Témata: Evropa, Pohledy z Evropy 769 slov
Vládní krizi mohla ODS v uplynulých měsících sledovat se škodolibým úsměvem. Topolánek se svými spolustraníky se kochali tím, jak lidovci likvidují Stanislava Grosse, premiéra a předsedu ČSSD. Zálibně se mohli mnout ruce, když byl Stanislav Gross na brněnském sjezdu ČSSD zvolen za předsedu jen těsnou většinou a vše nasvědčovalo, že je ČSSD téměř před rozpadem. Objevil se však muž, se kterým nepočítali.
Stejně, jako se mohla ODS před pár měsíci radovat, má nyní důvod začít se znepokojeně ošívat. V rozhádané sociální demokracii využil příležitosti Jiří Paroubek, muž bez skurpulí a s potřebnými zkušenostmi. Jak nakládat s funkcemi, ovládat lidi, rozdávat a slibovat se naučil již během své kariéry v Jídelnách a restauracích.
Paroubek začíná opakovaně dokazovat, že je pro ČSSD spasitelem. Ukázkově smetl počínající odpor a rebelii levicového křídla strany vedeného ostřílenými veterány Janem Kavanem a Vladimírem Laštůvkou. Hodil rukavici politicky i mediálně vyčpělému Stanislavu Grossovi, který se dnes již pomalu loučí s pozicí volebního lídra strany. Výborně si rozumí s komunisty a nechává si je jako skrytý žolík, který lze kdykoli využít.
Krizi ve zdravotnictví vyřešil na jediném jednání. Stačilo pár slíbených miliard a všichni byli spokojeni, předsedou České lékařské komory, bývalým lékařským odbojářem Rathem a současným lékařským odbojářem z Lékařského odborového klubu Milanem Kubkem. „Politici pustili žilou státnímu rozpočtu. Je to stejné jako dolévání vody do děravého vědra. Za rok budeme ve stejné situaci“, vyjádřil se předseda Tomáš Cikrt, předseda představenstva nevládní Koalice pro zdraví. Miliardy, které Paroubek slíbil, sice nemá, ale to vůbec nevadí. Když ještě působil jako ekonomický náměstek Magistrátu hl.m. Prahy, město také nemělo peníze. A tak se zadlužilo a zakázky se mohly zadávat jedna báseň.
Mediálně Paroubek jednoznačně boduje. Jeho duel s předsedou ODS Topolánkem vyzněl zcela v jeho prospěch. Kabelová televize CT24 udělala Paroubkovi dokonce nový vlastní pořad. Z původních patnácti minut se stalo najednou tři čtvrtě hodiny. Po intervenci ODS se v něm bude střídat s jejím senátorem Přemyslem Sobotkou.
Zcela pod kontrolou má Paroubek, zdá se, novináře. Místo miliardových zakázek na Magistrátu se zabývají jeho patnáctiletým několikasetkorunovým dluhem za nájemné. Jde o kauzu natolik banální, že i známý poctivec, moralista a lidovec Miroslav Kalousek ji označil za „lapálii“.
Dostatek síly cítil Paroubek už i k útoku na samotného prezidenta. Výhružně mu vzkázal, že je ve vládní pravomoci schvalovat jeho zahraniční cesty. Vytvořil si tak ofenzivně půdu pro jejich následující setkání na Hradě, po kterém útoky ustaly. A již i Klaus pochopil, že má silného partnera a začíná jej respektovat.
ODS, která se již viděla, jak za asistence lidovců vchází za světla kamer do Strakovy akademie, začne brzo znervózňovat. Více útočit a kousat. Ale proti bodrému, klidnému a lidovému Paroubkovi, který vždy ví, komu co slíbit, a především kolik slíbit, budou občanští demokraté vypadat jako vzteklí malí výrostci.
Ještě před dvěma měsíci to vypadalo tak slibně. Občanští demokraté si již mohli rozdělovat vládní křesla. Ale když Paroubek zničehonic dotáhl Topolánka v oficiálních průzkumech oblíbenosti politiků, ODS začíná tušit, že je zle.
Pokus o torpédování ČSSD formou torpédování Grossovy vlády selhal. ČSSD se zachovala podle své tradice, hodila přes palubu kapitána a na můstek byl povolán zkušený námořník z podpalubí. Je zdatný, zkušený a chytrý. Má jen jeden problém. Špinavé ruce z podpalubí. Dokáže toho ODS využít?