Moralista Valtr Komárek
28.2.2005 Komentáře Témata: Česká republika, Pohledy z Evropy 427 slov
Čas od času zůstane člověk v šoku nad neomaleností některých lidí. Nevěřícně zírá na jejich drzou suverenitu. Podobné pocity mohl mít každý čtenář sobotních Lidových novin, když si přečetl komentář Valtra Komárka pod názvem Tato krize je i mravní.
Úvodem se zamysleme, co dává Valtru Komárkovi právo moralizovat na první straně velkého celostátního deníku. Valtr Komárek byl (možná stále je, z KSČ však vystoupil v roce 1990) komunistou od svých šestnácti let, kdy vstoupil do KSČ, v osmnácti letech již byl členem OV KSČ v Hodoníně a ihned po dokončení gymnázia byl jako perspektivní kádr vybrán na studijní pobyt v Moskvě. Tam studoval na státním Ekonomickém institutu celkem pět a patřičně odborně a ideologicky vybaven se vrátil do Československa, kde na něj čekala závratná kariéra. Působil ve Státní plánovací komisi a v 60.letech vedl mj. ekonomickou sekci politbyra ÚV KSČ. Léta 1964 - 1967 strávil jako osobní ekonomický poradce Che Guevary, aby pomáhal v praxi bolševizovat kubánské hospodářství. Po návratu střídal Valtr Komárek již jako nomenklaturní kádr ÚV KSČ jednu vysokou funkci za druhou. V osmdesátých letech zakotvil v Československé akademii věd (ČSAV) , kde vedl tzv. Prognostický ústav. Jeho úspěšná kariéra symbolicky vyvrcholila postem místopředsedy vlády ČSFR po tzv. sametové revoluci.
A ještě dnes by Komárek rád moralizoval a poučoval občany. Ve svém článku, který mu na první straně otiskly Lidové noviny (mimochodem, Lidové noviny vycházely za komunistického režimu v samizdatu a byly zakázány, rádi však otiskují názory bývalých a současných vysokých komunistických ideologů), volá po "založení a odstartování obrodného procesu politických stran" (možná má Komárek na mysli něco na způsob Národní fronty?), "obrodě politického a společenského života" a "základních hodnot morálních". Valtr Komárek, který jako přesvědčený komunista budoval a hájil komunismus na celém světě a v 80.letech se jej umírající snažil v Prognostickém ústavu ČSAV spolu s Dlouhým, Klausem, Zemanem, Dybou, Ransdorfem a Salzmannem reformovat, má stále ještě odvahu hovořit o morálce a obrodě morálních hodnot.
Pro silnější argumentaci cituje Komárek, který celý život propagoval a v praxi prosazoval dílo a odkaz Marxe, Engelse a Lenina, dílo Česká otázka od TGM. Abychom však Valtra Komárka jen nehanili, nutno uznat, že trochu komunistické rétoriky mu ještě zůstalo, a podobně, jako ve svých článcích v ekonomickém týdeníku ÚV KSČ - v Hospodářských novinách v osmdesátých letech, tak i nyní v Lidových novinách brojí proti "konzumní mentalitě, kultu spotřeby a zábavy a modle peněz".
Co dodat? Snad jen to, že si Lidové noviny již nikdy nekoupím. Skutečně se necítím morálně natolik vyprahlý, aby mne mohl poučovat pan Valtr Komárek.