Chceš protestovat? Klidně. Ale jen ve free speech zone!
29.7.2004 Komentáře Témata: Severní Amerika 259 slov
Americká policie vyřešila otravné protesty veřejnosti opravdu geniálním způsobem. Stále častěji začíná zavádět tzv. free speech zone neboli "oblasti svobodného slova", jak to eufemisticky nazývají. Bývá to plocha zatarasena betonovými bloky, ostnatým drátem a prošpikována kamerami. Navíc bývá bezpečně vzdálena od místa, kde natáčí televize a pohybují se politikové.
Každý, kdo se odváží protestovat mimo vymezenou oblast, bývá zadržen a obviněn z trespassing - vstupu na soukromý pozemek nebo do určité oblasti bez povolení.
Mám s tím novým výkladem slova trespassing problém. Totiž v původním znění zákona se míní neoprávněný vstup do objektu nebo na soukromý pozemek, nikoliv výstup do veřejných prostor. Způsob, jakým se zákon nyní uplatňuje, naznačuje, že Bushova administrativa považuje za chráněný objekt či soukromý pozemek celé území Spojených států s výjimkou nepatrného ostrůvku zvaného free speech zone. A to je ovšem podstatný odklon od původního mínění. Připomíná to trošku tu starou anekdotu, jak se synek ptá dědy: "Dědo, co je za tím plotem?" "Tam je, chlapče, Rakousko. Svobodná země. A co se toho plotu týče, za tím plotem nejsou oni, za tím plotem jsme my."
V nové verzi by ta anekdota mohla znít např. takto: "Dědo, co je za tím ostnatým drátem?" "Tam je území, kde platí poslední zbytky americké ústavy, chlapče. A za tím ostnatým drátem nejsou oni. Za tím drátem jsme my."
Podívejte se na pár obrázků z takové zóny v Bostonu, kde právě v těchto dnech probíhá sjezd demokratické strany. A uznejte sami: tady vás chuť protestovat velmi rychle přejde.
Obrázky a zdroj: Wired News