Chová se jako Nixon ve svých posledních dnech
Zbláznil se Bush?
5.6.2004 Komentáře Témata: Severní Amerika 560 slov
Stále intenzivněji se šíří zprávy o nepříčetnosti Georga Bushe.
Vydavatel Capitol Hill Blue Doug Thompson napsal v ranních hodinách 4. června: "Haly západního křídla (Bílého domu) bzučí zprávami o nejistém chování a prudkých výkyvech nálad prezidenta Bushe, a jeho pomocný personál nedávno diskrétně vyjádřil vzrůstající obavy o duševní zdraví hlavy státu."
Takhle nějak začíná Thompsonova zpráva a pokračuje:
"Na schůzkách s nejvyššími představiteli země a svými poradci prezident jedním dechem cituje Bibli a míchá to s obscénními směšnými výbuchy nenávisti vůči médiím, demokratům a dalším, které označuje za 'nepřátele státu'."
"Připomíná mi to poslední dny prezidenta Nixona," říká dlouholetý konzultant republikánů s kontakty na Bílý dům. "Každý je pro něj nepřítelem. Každý po něm jde. Taková je tam teď nálada." Zjevně je to vzpomínka na dobu, kdy se opilý prezident Nixon, pronásledovaný aférou Watergate, po nocích toulal chodbami Bílého domu a Kissingerovi uklouzlo, že převzal kontrolu nad knoflíkem umožňujícím odpálení jaderných zbraní.
A když zmiňujeme knoflík jaderných zbraní, Thompson uvádí, že hovořil důvěrně s několika lidmi z personálu Bílého domu a byl opakovaně upozorňován na to, že Bush vše, co činí, zdůvodňuje 'Boží vůlí' a všechny své oponenty usazuje vulgárním rčením 'fuck over' (lze přeložit jako 'jdi do prdele', pozn. vydavatele).
Thompson cituje jednoho z poradců: "Není pochyb o tom, že jsme ve válce. Ale čemu už vůbec nerozumím, je, kdo je vlastně nepřítel. Vypadá to, že věnujeme více času a energie zničení Johna Kerryho než al-Káidy, a seznam našich nepřátel každým dnem a hodinou roste."
Kritika není možná. Prezident na ni reaguje zuřivě. "Takhle to ve skutečnosti proběhlo s odvoláním ředitele CIA Georga Teneta," říká Thompson v odvolání se na poradce:
"Tenet chtěl odejít už minulý rok, ale prezident se k němu otočil zády a odmítl ho poslouchat. Tenkrát byla vhodnější doba na změnu, než teď, uprostřed volební kampaně. Ve středu večer v průběhu schůzky Tenet s prezidentem nesouhlasil. Prezident ho uťal v půli slova a řekl: 'To stačí, Tenete. Nemohu tolerovat neloajálnost. Chci, abys rezignoval. A chci, aby to bylo okamžitě.'"
Thompson píše, že Tenetovi bylo dovoleno 'rezignovat dobrovolně'. Bush o jeho rezignaci informoval své šokované poradce ve čtvrtek ráno. Jeden z poradců poznamenal, že Bush skutečně popsal Tenetovu rezignaci jako 'Boží vůli'. Stejně tak bude zřejmě Boží vůle i to, že generální prokurátor John Ashcroft zůstává ve funkci a v nejuzším kruhu Bushova poradců, navzdory široké kritice ohledně jeho protiústavních zákonů a trvalým pokusům podkopávat základní lidská práva a svobody. Personál západního křídla (Bílého domu) nazývá Bushe a Ashcrofta "blues bratry", protože oba plní Boží poslání.
"Ashcroft a Bush jsou nerozlučná dvojice, protože je spojuje víra," říká jeden z poradců. "Oba věří, že jakákoliv akce je zdůvodnitelná vůlí Boží."
Věčně popudlivý a vznětlivý Bush shazuje a ponižuje své lidi a neostýchá se nazývat je před ostatními 'zajebanými zkurvysyny' nebo - vidí-li, že je někdo vůči němu kritický - označuje je za "nepatriotické" či "neamerické".
"Vládne tady pocit, že jsme v obležení. O tom není pochyb," cituje Thompson jednoho z poradců a pokračuje: "V této společnosti se můžete stát nepřítelem Spojených států a nemusíte ani mít na hlavě turban nebo hovořit farsi. Stačí, když projevíte nesouhlas s prezidentem."
Článek Has Bush Gone Over the Edge? vyšel 4.června na serveru www.counterpunch.org.