Krvavá lázeň - zlověstná hrozba pro koaliční jednotky
Tak se to konečně stalo. Noční můra okupačních sil v Iráku se naplnila. Rebélie - krvavější než ty předchozí - se rozšířila na většinu šíitské muslimské komunity.
Koaliční vojáci včera ztratili nejméně dvacet vojáků při obraně ve svatém městě Najaf.
Boj se rozhořel, když se dav protestující proti zatčení pomocníka Muqtady al-Sadry shromáždil kolem španělské základny na periferii města. Al-Sadra je mladý duchovní, jehož "Mehdiho armáda" nikdy předtím nesáhla po zbrani.
Skutečnost, že k poslední krvavé lázni došlo v Najafu - nejsvatějším místě islámu - byla nejen nebezpečná, ale bolestně symbolická. Protestující, nesoucí obrázky imámů Aliho a Husseina (jejichž mučednictví je oplakáváno v každém šíitském domě), neodradilo ani když jim kulky hvízdaly nad hlavou.
Skutečnost, že do bojů byly vtaženy španělské jednotky, které dělí pouze týdny od odchodu z Iráku podle rozhodnutí nové socialistické vlády, byla ironií.
V tříhodinovém boji bylo zraněno více než 200 lidí. Mnoho mrtvých v hlavní nemocnici v Najafu bylo oděno do černých uniforem al-Sadrovy armády, mezi nimi také dva iráčtí policisté, jeden Američan a jeden voják ze Salvadoru.
Každá strana obviňuje tu druhou ze začátku konfliktu.
Al-Sadr vyzval k ukončení bojů, jeho mluvčí Abdulhadi al-Daraji říká, že (cituji) "arogantní moc nejprve poděkovala za mírumilovnou demonstraci a pak začala do demonstrantů pálit".
Původním důvodem demonstrace bylo rozhodnutí americké administrativy z minulého týdne, konkrétně Paula Bremera, zakázat vydávání malého týdeníku al-Hawza. Jako důvod bylo uvedeno "podněcování k násilí vůči koaličním jednotkám."
Nyní se zdá, že Bremerovo rozhodnutí zavřít noviny vyvolalo eskalaci násilí v míře, kterou on sám nečekal.
A přesto byl včera schopen setrvat na všech svých špatných rozhodnutích. "Dnes ráno překročila skupina lidí z Najafu akceptovatelnou hranici tím, že zvolila násilí," řekl. "Takový čin nebudou iráčtí občané, ani irácké bezpečnostní složky tolerovat."
Problémem je, že Bremer tohle říkal už dříve o jiných - s výjimkou sunnitských vzbouřenců - a jeho varování vždy vedla jen k vydráždění oponentů a k další eskalaci násilí bez konce.
Přirozeně, že i al-Sadr má své vlastní želízko v ohni a politický důvod, proč takovou krvavou lázeň vítá.
Ve stínu svého nekonečně vzdělanějšího a rozumnějšího duchovního vůdce Ajatoláha Ali Sistaniho se al-Sadr už měsíce pokouší vystupovat jako domnělý vůdce šíitské komunity.
Britsko-americké okupační síly už dlouho al-Sadra podezírají, že se takovým krvavým konfrontacím nebrání. Potřebuje je, aby v šíitské komunitě získal větší podporu pro svou menšinovou skupinu. Ovšemže pak zůstává hádankou, proč tedy - vědí-li to - zatkly al-Sadrova kolegu Mustafa Jacoubiho.
Zdá se, že Bremer konečně nahrál al-Sadrovi v jeho plánech. Noviny, které miliony Iráčanů ignorovaly, ale které publikovaly sarkastickou kritiku na Bremera (a je známo, že ho to osobně popouzelo), se tak staly roznětkou šíitské vzpoury.
Al-Sadr možná hraje na to, že se k němu přidají další šíitské oddíly. Stane-li se to a povstání se rozšíří do dalších měst, pak celá okupace Iráku se stane neudržitelnou.
Američané jsou schopni jen tak tak udržet pod kontrolou víceméně roztroušený a neorganizovaný odpor Sunnitů na severu země. Nemohou bojovat v další komunitě. A v téhle, o kterou jde nyní, žije 60 % Iráčanů. Američanům nepomůže, ani kdyby se do bojů zapojila britská armáda, která momentálně ovládá velké šíitské město Basra.
Španělská základna v Najafu je umístěna na území kufské univerzity a rozpíná se na pozemcích blíže k řece Eufratu. Brání ji posádka z El Salvadoru.
Španělé v celkovém počtu 1300 mužů a žen, z nichž pouze několik stovek obývá základnu v Najafu, mají odejít k 30. červnu. Ale tak jako tak nikdy nebyli součástí okupačních armád. Mnoho vojáků z Najafu je zapojeno do zemědělských a zavlažovacích projektů.
Když bylo minulý měsíc zabito v Madridu 200 lidí, skupina šíitských kleriků navštívila posádku v Najafu a vyjádřila jim politování a účast. Je nepravděpodobné, že by se teď ještě něco podobného mohlo opakovat.
Další protesty šíitské komunity se odehrávaly v Bagdádu. Ale tam irácká policie (placena Američany) střílela do vzduchu. Zástup nesl rakev pokrytou iráckou vlajkou. Tvrdili, že obsahuje tělo demonstranta zabitého ve městě v neděli.
V provincii Anbar, blízko suninského města Fallujah, kde byli minulý týden zavražděni čtyři Američané, byli dnes zabiti další dva američtí vojáci.
Článek Bloodbath a bad omen for coalition forces přinesl 5.dubna britský Independent.