Cesta k zákazu interrupcí se otevírá
Bushově klice se podařilo protlačit kongresem zákon zakazující jistý druh interrupce zvaný "částečný porod". Termín v medicíně neexistuje, vymysleli si ho pánbičkáři, aby dodali proceduře potřebné emoce k získání veřejnosti.
Tento druh přerušení se používal výjimečně (jen v 0,17% všech interrupčních zákroků) jako nouzové řešení v posledních týdnech těhotenství, kdy se zjistilo, že plod je vážně poškozen a znetvořen.
Zákon připouští jedinou výjimku, a sice je-li život matky v ohrožení.
Doktoři, kteří by zákrok provedli, mohou dostat pokutu a až dva roky vězení.
Bush - známý svou podporou "křesťanských hodnot" - se dal slyšet, že zákon pomůže vybudovat "kulturu života v Americe".
Ostatní "normální" druhy interrupce zůstávají zatím v USA legální, i když je od Bushova puče zjevný trend zakázat je všechny. Většina pozorovatelů se shoduje v tom, že je jen otázkou času, kdy dojde k dalším zákazům na tomto poli.
Zastánci práva žen na interrupci se už chystají k soudům. Dojde-li případ k Nejvyššímu soudu, otvírá se zde Bushovi pole pro akci. Devět doživotních soudců Nejvyššího soudu jmenuje úřadující prezident. Přesněji řečeno, doplňuje jejich řady, jestliže některý soudce umře nebo odejde do penze.
Co se interrupcí týče, je rozdělení sil v Nejvyšším soudu nyní velmi těsné. Pět soudců z devíti otevřeně volá po zákazu interrupcí.
A právě nyní odcházejí do penze dva soudci, o kterých bylo známo, že interrupce podporují: Sandra Day O'Connor a John Paul Stevens. Bush tedy může v brzké době jmenovat dva nové soudce. Z jakého těsta budou, o tom není pochyb.
A pak už nic nebude bránit tomu, aby kongres i senát odhlasovali další omezující zákony.
Připomeňme, že v USA je přerušení těhotenství legální od roku 1973, kdy Nejvyšší soud rozhodoval ve věci Roe versus Wade. Za uplynulých třicet let bylo učiněno několik pokusů o zákaz interrupcí, ale všechny ztroskotaly. Po celé třicetileté období totiž fungovalo určité dělení sil mezi republikány a demokraty a demokraté nikdy podobný zákon nepustili. Teprve s Bushovým vládním pučem a následným ovládnutím senátu i kongresu má ultrakonzervativní křídlo možnost tento zákaz konečně prosadit. Podaří-li se to, je jisté, že bude trvat desítky let, než se zase podaří nastolit normálnost.