Nazýváme-li toto svobodou, tak jak potom definujeme diktaturu?
16.5.2003 Komentáře Témata: Severní Amerika 259 slov
Rád bych věděl, zda tomu dobře rozumím:
1. Prezident Spojených států má nyní neomezenou moc vyhlásit válku zemi, která Ameriku nenapadla, způsobit škody a smrt na obou stranách.
2. Prezident Spojených států má nyní neomezenou moc zadržet libovolný počet Američanů ve vlastní zemi, uvěznit je doživotně ve vojenském vězení nebo v koncentračním táboře, zabránit jim přístup k přátelům, rodině a k obhájcům. K tomu stačí pouze označit tyto lidi za teroristy. Takto to prezident udělal Jose Padillovi a Jásiru Esami Hamdimu.
3. Prezident Spojených států má nyní neomezenou moc zatknout kteréhokoliv Američana za hranicemi, zavřít ho doživotně na vojenské základně na Kubě, zabránit mu komunikaci s rodinou, přáteli a s právním zástupcem. To vše na základě prostého prohlášení, že zadržený je teroristou. Takto původně naložili s Jásirem Esami Hamdim.
4. Prezident Spojených států má nyní neomezenou moc zabít kohokoliv za hranicemi. K tomu stačí pouze oznámit, že ti mrtví byli teroristé. Takto to provedli s Ahmedem Hijazi v Jemenu.
Dovolte, abych položil dvě otázky:
Za prvé: je-li toto svoboda, tak co vlastně je diktatura?
Za druhé: až dokončíme osvobozování všech Iráčanů od jejich diktátora, bylo by možné udělat totéž pro Američany? Snad by stačilo doplnit do Ústavy několik větiček:
Válku může vyhlásit pouze Kongres. A tentokrát to myslíme vážně.
Žádnému člověku nesmí být upíráno právo na život, svobodu a na majetek, aniž by to bylo na základě zákona. A tentokrát to myslíme vážně.
Článek If This Is Freedom, What Exactly Is Dictatorship? vyšel 21. dubna na serveru Future of freedom.