Jak budou americká média podávat zprávy z bojiště
28.2.2003 Komentáře Témata: Policejní stát 758 slov
Zpracováno podle článku Roberta Fiska How the news will be censored in this war uveřejněného 25. února v Independent.
Je už domluveno, že reportéři ze CNN, CBS, ABC a The New York Times budou součástí amerických jednotek při útoku na Irák. V této válce je novinkou způsob, jakým budou podávat své články k uveřejnění.
Všechny texty budou podléhat zvláštnímu procesu schvalování. Fisk dostal do rukou nová pravidla televizní stanice CNN. A podle jeho vlastních slov, jejich čtení bere dech. Citujeme: "Všichni o válce píšící reportéři jsou povinni odeslat své texty ke schválení," praví se hned v úvodu. "Články nesmí být upravovány dokud nebudou schváleny. Všechny texty vzniklé mimo území Washingtonu, Los Angeles nebo New Yorku, včetně těch, přicházejících z mezinárodních agentur, musí být odeslány ke schválení do kanceláří ROW v Atlantě."
ROW je anonymní editor (anonymní v tom smyslu, že redaktorům není známo jeho jméno), který má pravomoc požadovat změny v článcích a zajišťovat, že zpravodajství "bude vyváženo." Text článku nebo reportáže nesmí být zveřejněn, dokud nebude označen razítkem "schváleno" a jeho kopie musí být archivována v oddělení k tomu účelu zřízeném.
"Je-li text změněn po té, co byl schválen, musí být znovu odeslán ke schválení," praví se dále v dokumentu.
Fisk upozorňuje, že CNN v žádném případě není jedinou stanicí, která tato opatření zavádí. Všechna ostatní media budou nyní používat podobný styl práce. "To zajistí," říká Fisk, "že nic, co by mohlo pozlobit pentagonské jestřáby a jejich izraelské kamarády, se ven nedostane."
Fisk dále pokračuje (zde cituji téměř přesně z původního článku): "Kam tento hnusný systém povede, je zřejmé ze zkušenosti, kterou učinil minulý rok reportér Michael Holmes ze CNN. Chtěl napsat reportáž o tom, jak židé pravidelně ostřelují sanitky červeného kříže odvážející zraněné z masakrů iniciovaných Izraelem. Riskoval svůj život tím, že strávil celý den s řidičem jedné takové sanitky. Měl štěstí, ten den nebylo na jeho sanitku stříleno, nicméně pan Holmes se stal očitým svědkem střelby na jinou sanitku. Příběh byl napsán, schválen jeho nadřízeným Mikem Shoulderem a odvysílán dvakrát. Načež vyšší manager CNN, Rick Davis nařídil jeho stažení. Jako důvod uvedl, že Holmes nedodal spolu s článkem oficiální vyjádření izraelské armády, přestože Holmes v reportáži vysvětlil, že Izraelci věří, že sanitky jsou zneužívány k pašování zbraní.
Izrael se odmítl na toto téma bavit. Přímo k článku pouze připojili svůj komentář, který redakce pak přiřadila k reportáži. A článek byl panem Davisem odmítnut podruhé. Teprve když se po třech dnech izraelská armáda laskavě uvolila poskytnout interview, Davis článek schválil k vysílání. Ovšem doplněný o nečestné a lživé vysvětlení, že 'se sanitka dostala do křížové palby' (jinými slovy, byli to také Palestinci, kteří na ni stříleli)."
"Od kdy," ptá se pan Holmes, "jsou naše články drženy jako rukojmí a ponechány vrtochům a náladám naší vlády a armády? Řekli nám, že dokud před kameru nedostaneme Izraelce, reportáž nebude vysílána. To jinými slovy znamená nepřímou cenzuru."
Co to bude znamenat v příští válce, je také jasné. Cokoliv, co Iráčané řeknou, bude americkou stranou popřeno. A bez vyjádření americké strany se nic vysílat nebude.
"Nebo si vezměme jiný příklad," říká Fisk. "Korespondent píšící o destrukci v Ramallahu minulého roku v dubnu uvedl hned v úvodu své reportáže, že Izrael toto činí ve snaze rozbít infrastrukturu teroristů. To se cenzorům v kanceláři RAW v Atlantě nezdálo dosti. Doplnili tuto větu do článku ještě třikrát, na různá místa v textu, aby bylo jisto, že jednání izraelské armády je dostatečně zdůvodněno a nikdo jej nemůže přehlédnout."
Je jisté, že si reportéři v této válce dají moc velký pozor, aby si nepřidělávali vlastní starosti. Tady nejde jen o jeden nebo dva odmítnuté články. Tady jde o jejich vlastní existenci, což je doufám, už každému zřejmé. V atmosféře strachu, cenzury a špehování je tak snadné získat pověst "nespolehlivého" reportéra... Vyhodit takového člověka z redakce je jen otázkou času. A jednou označkován jako "nespolehlivý", či "rebelský" nedostane pak takový novinář práci nikde - lhostejno jak je dobrý. Kdo zná pracovní podmínky v amerických kancelářích, ví o čem mluvím.
CNN mezitím zavedlo další "zlepšení" procesu schvalování. Doplňující dokument z 31. ledna praví: "Zavádíme počítačové zpracování článků a textů. Osoby pověřené schvalováním si článek přečtou a kliknou na barevný knoflíček 'schváleno'. Knoflíček změní barvu z červené ('neschváleno') na zelenou ('schváleno'). Dojde-li po schválení ke změnám v textu, změní se knoflíček na žlutou." "Jaké změny a kdo je provede?", ptá se Fisk. O tom dokument mlčí.