Způsob, jakým referují česká média o protestu proti válce, je bolestný
16.2.2003 Komentáře Témata: Česká republika 905 slov
Dnes byl den D protestů proti válce. Na celém světě proběhly masivní akce vyjadřující nesouhlas s politikou Bushova (a potažmo Sharonova) kabinetu. Světové sdělovací prostředky věnují tentokrát této události dosti značnou pozornost. Na všech zpravodajských serverech, které jsem navštívil, a bylo jich asi deset od Austrálie přes Asii, Evropu a Ameriku, průběžně referují o probíhajících demonstracích. Všude také zaujímají tyto články čelní místa.
Nejnavštěvovanější český zpravodajský server iDnes přinesl teprve ve 22 hodin večer článek Strach z války vyhnal lidi do ulic. V tomto článku se už uvádí celkové číslo demonstrujících dva miliony. Je to sice stále asi mnohem méně, než kolik uvádějí jiné světové zdroje, ale alespoň je to ve stejném řádu. Ještě těsně před 22 hodinou byl na serveru iDnes uveřejněn pouze jeden článek Válku ne, vzkázali Bushovi demonstranti, ze kterého uvádím:
Po desáté hodině se na ostravském Jiráskově náměstí sešly zhruba dvě stovky převážně postarších příznivců KSČM, naopak asi stovka mladých lidí pochodovala Brnem. Oba protesty byly klidné.
...
S hesly Bush = Hitler či Česká republika, lokaj amerického imperialismu se sešlo na ostravském Jiráskově náměstí několik stovek zejména postarších příznivců KSČM. V mrazivém dopoledni se na improvizovaném pódiu vystřídali poslanci a senátor KSČM za Moravskoslezský kraj a při odsuzování připravenosti amerického prezidenta zaútočit na Irák napadli také české politiky.
...
Sobota je ve znamení protiválečných demonstrací na celém světě. V Austrálii, na Novém Zélandě a v řadě asijských zemí už vyšly do ulic desítky tisíc lidí.
Redaktorům MF trvalo celý den až do 22 hodin, než se vůbec odvážili napsat, že demonstrace jsou poměrně masivní. Do té doby to vypadalo, že proti válce protestuje pouze pár stovek příslušníků komunistické strany a starců. Co se protestů ve světě týče, omezil se popis na jeden jediný odstavec, kde - podle MF - protestovaly desítky tisíc lidí. Mladá fronta neuveřejnila žádné obrázky ze světových demonstrací.
Nač čekali redaktoři iDnes celý den? Na schválení šéfů? Co si mají počít lidé, kteří neumí anglicky a nemají možnost si porovnat tuhle zprávu s tím, co píší světové deníky?
Lidovky se zdají být malinko objektivnější. V článku V Austrálii protestovalo proti válce na 200 tisíc lidí ve čtyřech nevelkých odstavcích připustili, že protesty ve světě jsou poměrně masivní. Zprávu ale neuvedli na hlavní stránce
Podívejme se, co píší o demonstracích ve světě jiné servery.
Článek Millions rally against war na přední straně jednoho z hlavních amerických zpravodajských serverů MSNBC:
Protesty v 600 městech od Tasmánie na jihu až po Island na severu... miliony lidí po celém světě... v Londýně největší demonstrace v dějinách země - demonstrovalo milion a půl... v Berlíně 300 až 500 tisíc... v Soulu v Jižní Koreji je střed města ucpán demonstranty... hesla Shoďte Bushe, ne bomby... na Novém Zélandu skandovali Jedna, dvě tři, čtyři, nechceme vaši krvavou válku... v pátek minimálně 150 tisíc lidí ucpalo australské Melbourne...
Britský Guardian, článek UK's biggest peace rally:
Londýn dnes zřejmě zažívá největší protestní demonstrace proti válce ve své historii... V celém světě se sešly miliony (pozn. vydavatele: připomínám, že iDnes se nestyděly tvrdit desítky tisíc), protestujících proti válce v Iráku. Ve stovkách měst, Damašku, Athénách, Soulu, Tokiu a Sydeny pochodovali demonstranti skandující hesla s rozvinutými transparenty. V této chvíli se odhaduje počet demonstrantů v Londýně na 750 tisíc, zřejmě se sejde milion, protože lidé pořád ještě přicházejí...
BBC, 'Million' march against Iraq war:
Miliony lidí po celém světě se účastní demonstrací proti válce v Iráku.
...
V Londýně probíhá mohutná demonstrace - podle organizátorů jde o největší shromáždění, jaké kdy britská metropole zažila.
...
Londýnská policie očekávala účast asi půl milionu lidí. Později odhadla počet demonstrujících na 750 tisíc. Organizátoři se domnívají, že se sešlo asi 1,5 milionu.
Dokonce silně provládní a probushovské stránky Fox, proslavené svou tendenčností a neobjektivitou, přinášejí na hlavní stránce obsáhlý článek Rallies in Europe, Asia on Day of Protest Against Iraq War, odkud vyjímám:
Protiválečné protesty v Římě přitáhly více než milion lidí... V Sýrii 200 tisíc demonstrantů... V Bulharsku Aténách, Jižní Koreji, Austrálii, Malajsii a na Thailandu demonstrace přilákaly tisíce, v Bosně, Hongkongu, Kašmíru a Moskvě stovky... v Amsterodamu a Kopenhagenu se odhaduje počet na 10 tisíc, v Kapském městě 4, v Johanesburgu a Dhace v Bangladéši na 2 tisíce...
Fox rovněž uveřejnil fotografickou reportáž z demonstrací na mnoha místech světa.
Všimněte si, že zahraniční tisk - na rozdíl od lokajských redaktorů iDnes - nikterak nezdůrazňuje věkovitost demonstrantů, ani jejich příslušnost k levici.
Příznačný je postoj Neffova Neviditelného psa. Tam totiž do teďka (v Praze je v okamžiku, kdy toto píši, 22 hodin) ani nezaznamenali, že se vůbec nějaké demonstrace konaly. Neff a jeho kohorta se stále více omezují na zprávy provinčního charakteru, devadesát procent komentářů ve Psu se týká poměrně nezajímavé situace na české politické scéně a zbývajících deset procent světových událostí vypadá, jako by je produkovalo PR oddělení Sharonova kabinetu.
Vůbec je divné, že v Čechách protestují řádově stovky občanů, zatímco jinde statisíce. Mají Češi strach? Myslím, že ne. Obávám se, že je to částečně pro to, že politikové a média navlekli protestanty do kabátů starců a rudochů. Je to ostudné.
Doplnění 16.2. večer
V neděli 16. v 10 ráno pražského času vyšel konečně na iDnes článek pravdivě referující o světových protestech a demonstracích. Článek se jmenuje Válku odmítlo v ulicích šest milionů lidí. Je pochopitelně dobře, že to napsali. Jen si kladu otázku, proč to trvalo téměř 24 hodin.