V Česku přetrvává pocit, že senát je zbytečný
26.10.2002 Komentáře Témata: Česká republika 806 slov
Dva dny měli čeští voliči na to, aby vybrali třetinu senátorů. Podle Českého statistického úřadu volila jen 23,3 procenta oprávněných voličů, a volili hlavně starší občané.
Od prvních dnů své existence musel senát překonávat nedůvěru a nepochopení občanů, z nichž mnozí si myslí, že jde o instituci zcela zbytečnou. Tento názor často podporují i média a s nimi i mnohé populární osobnosti veřejného života (např. Neff v Neviditelném psu).
Na anketní otázku v Právu Má existence senátu smysl? odpovědělo 17 procent ano a 83 procenta ne.
Zajímalo by mne, zda je to jen hloupost a provinční omezenost výše zmíněných, nebo zda se někdo, či nějaká skupina v zákulisí úmyslně snaží podkopat jeden ze dvou posledních pilířů už tak zmrtvělé a pokřivené demokracie. Zneužívá k tomu velmi šikovně nedostatečných znalostí a nevyvinutého demokratického povědomí národa.
Nejhorší na tom je, že nikdo z vládnoucích kruhů nevystoupí proti senátu otevřeně. Jsou to jen drobné postranní ústrky a úsměšky, které důvěryhodnost této instituce podkopávají..
Domnívám se, že z těch několika ubohých drobečků, které nám, prostým občanům ještě vládnoucí klika (ať v Česku nebo v Kanadě) milostivě přenechala, je právě dvoukomorový systém vlády. A přesto v Čechách mnoho lidí dělá všechno pro to, aby senát byl zrušen.
A jak už je v této pitoreskní krajině zvykem, nebyly bychom to my, abychom ještě více nepoškodili už tak poškozenou instituci zcela nevhodnou volbou. 51 procento hlasů získal na Znojemsku hned v prvním kole jeden z největších mafiánů, kriminálníků a tunelářů, které česká země kdy nosila a nosí, Vladimír Železný.
Pouhých 18 procent obdržel jeho protikandidát Milan Špaček. Lze říci, že Železný své protivníky doslova převálcoval.
Železný je v současné době stíhán pro čtyři trestné činy. Za první dva (poškozování věřitele) by normální smrtelník vyfasoval pět až osm let, za krácení daní až 12 let. Mimo to existují další jeho činy (např. zjevné padělání úředních listin), za které stíhán není, ať už z důvodu nedostatku důkazů, či jiných, mně zcela neznámých. A to nehovořím o 20 miliardách, které by Česká republika měla zaplatit podle rozhodnutí arbitrážního soudu společnosti CME za to, že neochránila Lauderovy investice. Dojde-li k platbě, není ještě jisté, republika se odvolává a konečné rozhodnutí nepadlo. Ale bude-li muset platit, vychází to v přepočtu přes dva tisíce na každého občana republiky včetně kojenců. A přece ho zvolili!
Vyskytly se názory, že Železný kandiduje také proto, aby se před řadou soudních žalob ochránil senátorskou imunitou. Nevím, zda je to pravda - ale pochybuji , že by se imunita vztahovala na období, kdy ještě nebyl senátorem. V každém případě se bude vztahovat na období budoucí a umožní tak Železnému další skvělé tahy v jeho šachové partii.
V bitvě o politickou moc v Čechách se minulý týden objevil druhý hráč, o jehož kvalitách by se dalo přinejmenším pochybovat: Václav Fišer. Ten už senátem prošel a nyní míří ještě výše: hodlá se stát prezidentem. Jakkoliv je Fišer úspěšným podnikatelem (což mu neupírám), o jeho schopnostech politika mám pochybnosti. Za své senátorské období se projevil především tak, že se vůbec neprojevil.
U obou výše zmíněných (Železný i Fišer) se potvrzuje stará pravda, že kdo má peníze, touží po moci. Zkušenost opakovaně potvrzuje, že dostanou-li se úspěšní podnikatelé do vysokých státních funkcí, svým občanům slouží vždy mizerně. Přesto je občané znovu a znovu volí, zřejmě ve falešném očekávání, že tak, jak byli tito mužové schopni povznést svůj podnik, budou schopni povznést i stát. Je to tragický omyl.
Doplněno hodinu po vydání tohoto článku. Tak je to pravda. Železný opravdu získal imunitu. Cituji z článku Další stíhání Železného podmíněno souhlasem senátorů, který se zrovna objevil v Právu:
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský ke zvolení Železného řekl: " Ústava je velmi obecná, ta pouze říká, že nelze vést trestní stíhání proti osobě , která má imunitu, pokud není vysloven souhlas příslušné komory parlamentu."
"Já jako ministr spravedlnosti po dohodě s nejvyšší státní zástupkyní budu muset meritorně rozhodnout, zda je možno pokračovat v trestním stíhání. Obávám se, že to rozhodnutí bude opačné," uvedl dále ministr Rychetský, který sám do Senátu kandidoval ve Strakonicích a postoupil do druhého kola voleb. "Budeme muset požádat v Senátu o vyslovení souhlasu s pokračováním trestního stíhání Železného.
Dovolil bych si poznamenat, že ta imunita byla původně myšlená tak, že poslanec/senátor nesmí být stíhán za své názory či projevy. Jistě nebylo záměrem zákonodárců vytvořit kastu nedotknutelných. To si oligarchie padouchů a zmrdů v české vládě upravila a překroutila zákon tak, aby jim to vyhovoval. A je už zcela zcestné garantovat imunitu za zločiny spáchané před tím, než se dotyčný stal profesionálním politikem. Je tragické, že i přes to všechno byl Železný zvolen. Ne, na to už nelze ani udělat vtip.