Barbie - to jsou především prsa
3.5.2002 Komentáře Témata: Nezařazeno 768 slov
V těchto dnech zemřela pětaosmdesátiletá Ruth Handlerová, spoluzakladatelka firmy Mattel Inc., tvůrkyně tolik úspěšné panenky Barbie. Paní Handlerová dala vzniknout odvětví hračkářského průmyslu, jehož hodnota se dnes počítá na miliardy dolarů.
Ruth Handlerová byla desátým dítětem polského kováře, který přišel do Ameriky hledat štěstí. Její matka byla negramotná. V padesátých létech se Ruth vdala za svou lásku ze střední školy, Elliota. Založili firmu Mattel Inc. na výrobu nábytku pro panenky. Jméno firmy odvodili od jména manžela (Elliot - el) a společného přítele Matsona (Matt).
Brzy se narodila dcera Barbara. Paní Handlerová se snažila být matkou a současně vést firmu. Byla jednou z prvních žen v tehdejší Americe, které stály v čele firmy. V roce 1950 si uvědomila, že malá Barbara nemá žádnou panenku, která by vypadala jako dospělá. Prostě takové panenky nikdo nedělal. "Prsa," uvědomila si paní Handleroví, "to je to, co panenkám chybí. Kdyby je měly, dívky by si mohly představovat život dospělých dívek, vybavovat jejich šatník, pořádat pro ně party a vůbec dělat to, co dospělí (to skoro každá malá slečna chce), namísto aby si hrály na mámu.
Když přednesla v představenstvu Mattel svůj návrh, muži se smáli. Místo toho dali přednost výrobě repliky pistole, která se až doposud docela slušně prodávala. Paní Handlerová nechala svůj nápad usnout na dalších deset let. Až v roce 1959 jej znovu navrhla a tentokrát už uspěla. Panenka, jež nese jméno její dcery, byla na světě. Nejenže byla odvážně tvarovaná do ladných křivek, ale byla i vyzývavě oblečena do černobílých proužkovaných plavek. Hodně podmalované oči a moderní účes ve stylu (tehdejšího) ohonu doplňoval její vizáž. První panenky mohly dokonce stát. Tuto vlastnost o rok později ztratily, když paní Handlerová zjistila, že mosazná trubka, která vyplňovala nohy tehdejší Barbie, je příliš drahá.
Barbie vypadala prsatě, vyzývavě a moderně. Obchodní úspěch byl okamžitý a fantastický. Barbie se prodávala jako čerstvý rohlík na krámě. Finanční úspěch byl takový, že už rok na to se firma Mattel stala veřejně obchodovatelnou firmou na newyorské burze. V roce 1960, když se paní Handlerové narodil syn Ken, dostala i Barbie přítele. Pochopitelně jeho jméno bylo také Ken.
S panenkou Barbie si hrály celé generace dívek. Stala se kulturním fenoménem šedesátých až osmdesátých let. Od roku 1959 jich bylo vyrobeno více než miliarda. Kdyby byly naskládány za sebou, vytvořily by řetěz sedmkrát obtáčející rovník.
Obchod týkající se Barbie má hodnotu 1,5 miliardy dolarů. Každou sekundu se někde ve 150 zemích světa prodají dvě Barbie. Firma Mattel je dnes jednou z největších oděvních firem na světě, přitom ovšem veškeré oděvy jsou určeny pouze pro Barbie.
Zní to všechno příliš jako pohádka? Ano. A také jako v pohádce i Barbie se stala obětí zlých sil. Nikoliv drak, ale feministky ji napadly. Barbie, která byla dříve příliš moderní, najednou zjišťuje, že je příliš nemoderní. Debata se vede kolem jejich prsou, co by sexuálního symbolu. Feministky útočí na Barbie už od sedmdesátých let, v posledním desetiletí však jejich útok zesílil.
Feministky tvrdí, že křivky Barbie a její oblečení jsou vizí mužů, jak by si rádi představovali své ženské protějšky. Namísto toho, aby panenka dala dívkám sny a naději, dává jim prý Barbie očekávání, které se nemůže splnit. Navzdory jejich žlučovité zlobě se ale malé slečny nenechají tak snadno otrávit a politicky nekorektní Barbie pořád chtějí.Je ovšem pravda, že proporce panenky Barbie jsou poněkud nadsazené. Kdyby se tyto proporce přenesly na živou bytost, musela by dívka mít míry 96, 46, 86. Toho prý (podle článku) dosahuje jen jedna ze sta tisíce dívek (v dnešní Americe určitě). Naproti tomu proporce Kena jsou realističtější. Vyhovuje jim každý padesátý muž.
Vnučka paní Handlerové Stacey se tváří, že si z útoku feministek příliš nedělá. Napsala knihu o problémech dívek, které se snaží být hubené jako Barbie. Kniha se jmenuje The Body Burden: Living in the Shadow of Barbie. Zkoumá v ní moderní fenomény, jakým je nechutenství, a hovoří o těžkostech ve svém vztahu k legendárnímu Kenovi.
Mezitím se život paní Handlerové nevyvíjel bezstarostně. V roce 1970 musela postoupit amputaci prsu kvůli rakovině. Z vedení firmy Mattel prý byla víceméně vyhnána. Neprotestovala proti obvinění z machinací s cennými papíry a zaplatila pokutu 57 tisíc dolarů. Založila firmu na výrobu protéz prsů. Na svých přednáškách o této protéze prý často odhalila blůzu a nechala posluchače hádat, který prs je umělý a který pravý.
Panenka Barbie přežila svého tvůrce a zdá se, že zatím úspěšně vzdoruje i válce s feministkami. Je stále oblíbená, a i po čtyřiceti létech si s ní hrají miliony budoucích slečen.