Sousoší přísně politicky korektní
16.1.2002 Komentáře Témata: Politická korektnost 997 slov
Vzpomínám si na jednu starou, vousatou anekdotu z doby budování komunismu. Určitě ji znáte, ale protože se hodí k tomuto příběhu, dovolte, abych ji tady přesto uvedl: V Polsku se konala soutěž na sochu Chopina u příležitosti výročí jeho narození. Třetí cenu vyhrál motiv Chopina hrajícího na piáno a za ním stál Lenin. Druhou cenu vyhrál motiv s Leninem hrajícím na piáno a za ním stál Chopin. První cenu vyhrál Lenin hrající na piáno Chopina.
Doplněno 17.2.>>
Život ovšem píše anekdoty skutečné. Zde je ta poslední z New Yorku těchto dnů:
Možná jste viděli fotografii tří požárníků, kteří na troskách Obchodního centra vztyčují americkou vlajku. Fotografie obletěla svět a stala se symbolem sjednocení Ameriky, její síly, jejího nového vybudování po útoku z 11. září.
Inspirováni touto fotografií, rozhodli se newyorští požárníci a několik dalších osob postavit sochu na paměť 343 požárníků zahynuvších při kolapsu budovy Obchodního centra. Nápad padl na úrodnou půdu. Vybraly se peníze (180 tisíc), byl vytvořen model z antuky podle fotografické předlohy. Socha o výšce 5,8 metrů se měla odlévat z bronzu.
Pak se ale něco změnilo. Někoho napadlo, že by si na tom mohl zpevnit svou politickou kariéru. Za bolševika se tomu říkalo budovat kádrový profil, lidově prdelolezectví. Těžko říct, koho to napadlo první, ale postavy sousoší prý neodpovídají rasové barevnosti Ameriky. A tak, navzdory tomu, že všichni tři požárníci na fotografii z předlohy byli bílí, trojsoší bude zobrazovat jednoho bělocha, jednoho černocha a jednoho hispánce.
"Given that those who died were of all races and all ethnicities and that the statue was to be symbolic of those sacrifices, ultimately a decision was made to honor no one in particular, but everyone who made the supreme sacrifice," řekl mluvčí požárního sboru Frank Gribbon. V překladu: "Vezmeme-li do úvahy fakt, že ti, kteří zemřeli, byli z různých etnik a socha má být symbolem těchto obětí, bylo konečně přijato rozhodnutí vzdát čest ne jedné rase, ale všem, kteří přinesli nejvyšší oběť."
Jeho slova vzbudila dosti značnou nevoli v americkém tisku. Byla klasifikována jako pokus o přepsání historie. Tři muži na fotografii (Dan McWilliams, George Johnson a Billy Eisengrein) zaraženě k novému sousoší mlčí, pouze jejich právník vyjádřil zklamání: "Z historického faktu udělali politickou věc," řekl.
Na druhé straně Kevin James, který reprezentuje černochy mezi požárníky, se raduje: "Symbolika je mnohem důležitější, než skutečná fakta. Domnívám se, že umělecké zpodobnění různorodosti naší společnosti nahradí obavy z faktografické nepřesnosti."
Město New York má 11 500 požárníků. Z toho je 2,7 procent černochů a 3,2 procenta hispánců. Z 343 mrtvých požárníků bylo jen 12 černých. Počet hispánců mezi obětmi nebyl zveřejněn.
Co k tomu lze dodat? Snad jen to, že mohlo být hůře. Striktně vzato, socha ještě pořád není dostatečně politicky korektní. Vlastně mne udivuje, že si toho nikdo nevšiml. Budu tedy první a posílím si svůj kádrový profil sám: A co ženy? ptám se. Doporučuji vyměnit jednoho muže za ženu, nejlépe lesbickou černošku. Tím zdůrazníme, že i ony patří do naší nové společnosti. Protože ale sexuální orientace nemusí být každému zřejmá, doporučuji, aby žena držela namísto vlajky transparent "Jsem lesbička".
Pak tady máme postižené. Na ty také nesmíme zapomenout. I oni jsou přeci součástí naší různorodé společnosti. Takže navrhuji vyměnit druhého požárníka za osobu na vozíčku.
Chybí nám ještě zastoupení transexuálů a transvestitů. Nejlépe by tedy bylo vybavit třetího požárníka prsy nebo jej navléknout do ženských šatů.
Cože, že nám nezbyl žádný požárník? Ale o ty přeci vůbec nejde! Nesdělil nám to Kevin James jasně? "Symbolika je mnohem důležitější než skutečná fakta.."
Ano, život píše nejlepší anekdoty. Jen si nejsem jistý, zda jsou opravdu k smíchu.
Zdroje:
CNN
Yahoo Daily Newss
Doplněno 17.1.02
Chtěl jsem si udělat v závěru tohoto článku z celého případu legraci, v nadsázce jsem navrhoval vyměnit požárníky za ženy, postižené a homosexuály. Oni to opravdu navrhli! To není vtip!
Včera jsem koutkem oka sledoval chvíli rozhovor na stanici CNN. Po několika minutách se mi udělalo fyzicky nevolno z toho, co se na mě z televize valilo, takže jsem další sledování přerušil.
Moderátor si přizval právníka zastupujícího tři požárníky a nějakého černocha. Očekával jsem (asi stejně jako moderátor), že právník bude hájit požárníky. Namísto toho nám ale kluk právnický předvedl neuvěřitelnou anální turistiku; začal neurčitě tím, že fotografie, která sloužila jako předloha pro sousoší, je copyrighted a tudíž objekty na ní zobrazené nemohou být měněny. Vypadalo to, jako by se za to omlouval. Hned ale pokračoval, že sousoší by změněno být mělo a mohlo. A když už se bude měnit, mělo by se uvážit, zda tam nepřidat i ženy. Načež se do diskuze vložil moderátor a ptal se, proč se zastavit u žen. "A co postižení?," řekl doslova. Černoch, který měl za svůj názor bojovat, jen zíral. Nebylo s kým bojovat. Všichni se doslova předháněli, aby mu lezli - víte kam.
Jak říkám, dále jsem diskuzi nesledoval, takže nevím, zda na homosexuály taky došlo.
Politická korektnost má tu vlastnost, že je vysoce nakažlivá. Zasloužilo by si to nezávislý vědecký výzkum. Nemoc sama zřejmě po napadení centra pro zdravý rozum podivně paralyzuje mozek a posune úhel pohledu. Zajímavé je, že osoba nakažená politickou korektností, ač ví, že je postižená, se napadení nikterak nebrání, a je se svým novým úhlem pohledu spokojená, snad dokonce šťastná. Je to jako určité osvícení, nebo prohlédnutí. V diskuzi několikrát padl výraz political correctness, všichni pokyvovali hlavami, aniž by to s nimi vážně hnulo. Politická korektnost je nové náboženství. Není o tom pochyb.
Co bude dále? Což takhle změnit tváře tří astronautů, kteří dobyli před třiceti lety Měsíc? Udělat z jednoho černocha a z druhého ženu? Technologicky by to problém nebyl. Předpokládám, že i na to časem dojde.