Pozor na vůni hořčice na mořských plážích
4.12.2001 Komentáře Témata: Nezařazeno 681 slov
Informace, které poskytnula redakce novin The Ottawa Citizen, vede k rozsáhlému vyšetřování, jaké chemické a jiné zbraně jsou uloženy v písku panamských pláží. Nyní navštívili odborníci panamské vlády spolu se členy Organizace pro zákaz chemických zbraní ostrov San José u tichomořského pobřeží Panamy, kde našli pohřbené válce s chemickými zbraněmi včetně yperitu, tři velké chemické bomby, chemické rakety a jedovatou munici.
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu zodpovídá za to, aby se dodržovala dohoda o chemických zbraních, na které se účastní velká řada států včetně Kanady.
V září 2000 nařídila panamská vláda evakuaci ostrova pro nebezpečí, které tam hrozí ve formě chemických zbraní. Ostrov byl totiž za druhé světové války místem, kde takové zbraně zkoušely Spojené státy, Británie a Kanada. Redakce novin poskytnula loni panamské vládě mapu s vyznačenými nebezpečnými místy. Informace o veškeré chemické munici včetně té, kterou nalezli reportéři ottawských novin, byly zaneseny do seznamů OPCW.
Minimálně 30 lidí bylo z ostrova odstěhováno a ekoturistické zařízení Hacienda Del Mar pro zámožné cestovatele bylo uzavřeno zatímco panamské vláda uvažuje, co s nebezpečím na ostrově udělat. Na ostrov byla uvalena karanténa. V závislosti na směru větru mohou být chemikálie nebezpečné až do vzdálenosti 2 km.
Za války bylo od r. 1944 na ostrově o rozloze 45 km2 odpáleno kolem 30 tisíc yperitových bomb včetně jednoho tisíce kanadských. Všechna nalezená munice je amerického původu a je odůvodněné podezření, že se najde další, protože prozatím byl průzkum dosti omezený. Podle dohody o chemických zbraních by mohly být Spojené státy, Británie a Kanady pohnány k zodpovědnosti a přinuceny očistit ostrov od válečných pozůstatků. Náklady na takovou očistu by dosáhly částky několika set milionů dolarů. Zatím se k akci žádná z uvedených 3 zemí nemá. Kanadské ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo, že nedostalo od OPCW žádnou zprávu. V minulosti tvrdilo, že na ostrově nezůstaly po Kanaďanech žádné zbytky, ale důvěrná zpráva ministerstva národní obrany vypracovaná vědeckými pracovníky ministerstva přiznala, že by mohla být půda na ostrově ještě stále kontaminována yperitem, který se vyráběl v Cornwallu. Jeho zbytky jsou patrně uloženy pod povrchem země a močálů kolem ostrova. Pochází patrně z 25-kg kazetových bomb. Podle kanadské zprávy odeslala kanadská armáda do Panamy více než 1000 prázdných bomb a ty byly plněny yperitem ze Spojených států koupeným od Kanady na začátku války.
Vědečtí pracovníci ministerstva národní obrany jsou přesvědčeni, že na ostrově nezůstaly žádné nevybuchlé kazetové bomby. Ty byly vyráběny z tenkého plechu a bezpochyby už dávno zkorodovaly. Jiná kanadská zpráva, kterou vypracovali armádní odborníci v Suffieldu v Albertě, se ale zmiňuje o těžkých kovových sudech s yperitem, které byla na ostrov dodávány - a ty by mohly zůstat bez úhony až do dnešních dní.
Hacienda Del Mar byla otevřena před rokem a měla bohatou panamskou a americkou klientelu včetně členů rodiny Kennedyů.
Americké skupiny pro mír obviňují americkou a kanadskou vládu z liknanosti a nečinnosti. Americká vláda ví o situaci již 30 roků a kanadská vláda byla poprvé informována nejméně před 3 roky. Mírové skupiny předpokládají, že se bude americké vláda hájit tím, že testovala chemické zbraně na ostrově San José se souhlasem panamské vlády, čímž by se všechny 3 země vyhnuly povinnosti území očistit. Kanadské ministerstvo národní obrany prohlásilo letos na jaře, že kanadská armáda nikdy žádné chemické zbraně nezkoušela ani na panamské pevnině ani na ostrově. Teprve poté, co je redakce ottawských novin upozornila na to, že má doklady o zkouškách, ministerstvo přiznalo pokusy se dvěma druhy bomb. Cílem pokusů bylo zjistit, jak se jedovaté látky chovají v tropických podmínkách a jak by mohly být použity proti Japoncům ve válce v Tichém oceánu. Na pokusech se účastnila kanadská armáda i letecké síly. Na odhalení válečných pozůstatků se podílel pan David Pugliese, takže mu jistě přísluší hrdý titul "investigativní žurnalista".
Jestliže se čtenáři setkají na nějakém odlehlém ostrově s vůní horčice, znamená to s největší prvděpodobností, že je někde nablízku stánek s hamburgery. Tato "vůně" se ale může změnit na "zápach", je-li pod pískem uložen yperit. Anglicky se mu totiž říká "mustard gas" čili horčičný plyn.