Otevřený dopis Jeanu Chretienovi a Anne McLellan
26.10.2001 Komentáře Témata: Policejní stát 291 slov
Včera jsem odeslal dopis prvnímu ministru Jeanu Chretienovi a ministryni spravedlnosti Anne McLellan. V dopise se praví:
Vážený pane Chretiene (paní McLellan)
Chci Vás informovat o tom, že důrazně protestuji proti novému anti-teroristickému zákonu. Důvody mého protestu jsou tyto:
- Zákon porušuje základní lidská práva.
- Kanada není prioritní zemi na seznamu zemí pro útok teroristů. Teroristé útočí pouze proti Spojeným státům. Žádná jiná země nebyla zatím útoky postižena a já nemyslím, že někdy bude.
- Nový zákon nás před útokem teroristů neochrání. Takovému útoku nelze zabránit. Je nutno se naučit počítat s touto možností. Je to podobné, jako jsme se naučili počít s možností dopravní nehody (která je, mimochodem sto krát pravděpodobnější, než útok teroristů), kdykoliv sedáme do vozu.
- Je naivní se domnívat, že teroristé používají ke své komunikaci běžné komunikační kanály otevřené veřejnosti. Tudíž sledování, odposlouchávání, šmírování na Internetu nepovede k jejich odhalení.
Obávám se, že za snahou prosadit tento zákon, se skrývá jiná agenda. Snad Vy a Vaše skupiny využíváte hysterie strachu veřejnosti po útoku z 11. září. Ve skutečnosti Vám jde o to, proměnit Kanadu na policejní stát, ve kterém budete schopni monitorovat názory všech občanů.
Mám s policejním státem svou osobní zkušenost. Před mnoha lety jsem v podobném režimu žil. Uprchl jsem odtamtud doufaje, že v Kanadě naleznu svobodu. To, co zde nyní nacházím, je v mnoha směrech horší (vzhledem k technologii, kterou máte), než to, co jsem opustil. Vzpomeňte na citát Benjamina Franklina: "Ti, kteří se vzdají základní svobody výměnou za malou, dočasnou bezpečnost, nezasluhují ani svobodu, ani bezpečnost."
Prosím, přestaňte si zahrávat s tímto orwellovským zákonem, dokud je čas.
S úctou
Zde najdete originál dopisu v angličtině.
O případné odpovědi vás budu informovat.