Obřízka - ano, či ne?
V severoamerickém zdravotnictví se vžívá praxe, při které se všichni novorozenci automaticky podrobují obřízce. Přesto se severoameričtí lékaři nemohou shodnout, zda je opravdu nutné obřízku provádět. Skupina pro tvrdí, že obřízka je nutná z důvodu omezení pozdějších možných infekcí močového traktu, skupina proti to považuje za zbytečný a bolestivý zásah do věcí přírodních. O nejednotnosti názorů svědčí i fakt, že v posledních třiceti letech Americká akademie pediatrů čtyřikrát změnila oficiální stanovisko k tomuto tématu.
Zajímavou formu boje proti obřízce novorozenců zvolil třicetišestiletý nezaměstnaný Lawrence Barichello. Ve snaze získat pro svou věc podporu veřejnosti, pronajal si devítimetrové promítací plátno v Toronto Bloor Cinema, na které hodlal promítnout čtrnáctiminutový nesestříhaný film ukazující průběh celé operace. Záměr se mu ne zcela zdařil, protože pronajaté zařízení odmítlo pracovat. Nicméně ti, kteří film shlédli, se shodují v tom, že film je snad až příliš naturalistický, a navíc sekvence záběrů občas nelogická. Není pochyb, že dítě ve filmu opravdu cítí bolest, ale proč, ptají se diváci, tvůrce filmu zařadil na konec filmu scénu orálního sexu dospělého páru a scénu pohlavního aktu? Barichello k těmto záběrům bližší vysvětlení neposkytl.
Barichello se údajně chystá žalovat všechny nemocnice, lékaře, sestry a další zdravotní personál, který tyto operace provádí. Hodlá odstartovat to, čemu se tady říká class-action suit, neboli žalobu ve jménu všech postižených (v tomto případě mužů). Zda se mu to opravdu povede, není v tomto okamžiku zcela jasné. Zatím totiž nemá právníka, který by ho v tomto procesu zastupoval, a nemá ani peníze, aby si ho najal. Sám říká, že ho celý boj proti obřízce přišel už na deset tisíc dolarů. Nicméně Barichello zůstává optimistický a tvrdí, že nějaký právník se určitě brzy najde. Jak znám zdejší právníky, bažící po zviditelnění, může mít pravdu.
Zpracováno na základě článku v Toronto Sun