Další zločinná firma v USA potrestána
Výrobce čokoládových tyčinek Hershey prohrál soudní spor s tlusťochy. Rozhodnutím poroty musí firma zaplatit 135 miliard dolarů, které budou rozděleny mezi 900 tisíc obézních. Dalších 27 miliard bude věnováno na "čokoládové vzdělávání" a iniciativu proti přesnídávkám.
Šlo o hromadnou žalobu (tzv. class-action suit) vedenou pěti státy proti firmě Hershey Foods Corporation. Firma byla obviněna z toho, že vědomě prodávala výrobek bohatý na kalorie, který lidem chutnal, což vedlo k obezitě. Porota v Pensylvánii shledala firmu vinnou v plném rozsahu.
"Tenhle verdikt vyšle jasný signál všem velkým výrobcům čokolád, že budou-li prodávat produkt způsobující obezitu, budou za to platit," řekl pennsylvanský státní žalobce Andrew Garsten.
Žaloba vinila firmu Hershey, že vědomě a úmyslně nabízela kaloricky bohaté, tučné tyčinky obsahující čokoládu a další ingredience nevalné nutriční hodnoty. Nutriční informace začala uvádět na obale teprve pod tlakem vlády. Reklamní kampaně byly zaměřeny na děti.
Důkazy o vině byly pádné. Bylo např. prokázáno, že firma vědomě přidávala do svých produktů oříšky ke zvýšení chutnosti.
Porota potřebovala k rozhodnutí necelých pět hodin.
"To je ospravedlnění nejen mé, ale všech dalších obětí čokolády," řekl pan Earl Hoffler, třímaje fotografii své ženy, která v roce 1998 podlehla na obezitu po 40 letech čokoladismu. "Rozhodnutí mi ženu nevrátí, ale přinese určitou úlevu v tom, že vím, že její zbytečná smrt nezůstala nepotrestána," dodal.
Se slzami v očích vypráví pan Hoffer, jak byla jeho žena Emily vlákána do čokoládové pasti. V době svého dětství jí při halloweenovém treat-and-trick někdo nezodpovědný dal tyčinku Hershey. Dítěti tento výrobek nadmíru zachutnal. Emily brzy vyžadovala čtyři tyčinky Hershey denně.V dospělosti přešla Emily na zvlášť silnou variantu z hořké čokolády. Ve věku 47 let vážila 157 kilogramů. Rodinné úspory pohltilo členství v klubech hlídajících váhu, videa Richarda Simmonse a pilulky proti váze. Vše se ukázalo zbytečné, pouze to prodloužilo agónii smrti.
Mimořádně potěšen byl také Mel Brewer z Phoenixu, jehož otec dostával jako voják v druhé světové válce čokoládové tyčinky zdarma.
"Otec se vrátil z Evropy úplně závislý na čokoládě," řekl pan Brewer, a pokračoval: "Netrvalo dlouho a on nedokázal sníst zmrzlinu bez čokoládového sirupu Hershey. Umřel ve věku 54 let na zástavu srdce. V té době vážil 188 kilogramů.
Další soudní spory proti pěti hlavním výrobcům čokolády jsou na obzoru. Firma Nestle v současné době vzdoruje jiné 102 miliardové soudní při. V roce 1999 zakázal federální soudce televizní reklamy na čokolády a nařídil, že postavičky z kreslených seriálů nesmí být použity v reklamách na čokolády. Tentýž soudce nařídil, že každá čokoláda musí obsahovat varování Hlavní lékař dospěl k názoru, že pojídání čokolády může vést k mimořádné tloušťce.
Právníci firmy Hershey Corporation se hodlají proti rozsudku odvolat.
Ať bude výsledek odvolacího soudu jakýkoliv, je jisté, že čokoládový průmysl se následkem posledního rozhodnutí nevratně změnil.
Podle článku Hershey's Ordered To Pay Obese Americans $135 Billion uveřejněném 1.1.2003 na serveru The Onion.
Tenhle článek byl původně myšlen vážně. Teprve po té, co mě čtenář podepsaný jako ACA upozornil na možnost, že se jedná o vtip, začal jsem hledat na Internetu. Vyhledávač Google objevil 640 odkazů na původní anglický text, ale žádný z nich na skutečném zpravodajském serveru. Stránky The Onion jsou, jak jsem podrobnějším zoumáním zjistil, míněny satiricky. A ani vlastní stránky firmy Hershey Foods Corporation neobsahují žádnou zmínku o prohraném sporu. Takže to berte jako novoroční vtip. Omlouvám se prvním čtenářům za mystifikaci.