Obvinění USA z mučení přinutilo americkou administrativu zmírnit žalobu proti Jose Padillovi
28.11.2005 Komentáře Témata: Terorismus 806 slov
Jak bylo ve čtvrtek oznámeno, Bushova administrativa se rozhodla nezažalovat Jose Padilla obviněného z úmyslu odpálit „špinavou bombu“ na území USA, protože důkazy proti němu získala mučením členů Al-Kajdy.
Padilla, americký občan, je držen už více než tři roky jako „nepřátelský bojovník“ ve vojenském vězení v Severní Karolíně; v úterý byl obviněn z méně závažných skutků, jako např. podpora terorismu v zahraničí. Po jeho zatčení v roce 2002 byl také tento v Brooklynu narozený muslim obviněn administrativou z úmyslu vyhodit do povětří bytový komplex v New Yorku za pomoci zemního plynu.
Administrativa využívá tohoto případu jako důkaz, že Al-Kajda je stále pokračující hrozbou uvnitř Spojených států.
Čtvrteční The New York Times, citující nejmenované zdroje a bývalé vládní představitele, uveřejnily informace, že hlavní důkazy proti Padillovi byly získány při výsleších dvou zajatých představitelů Al-Kajdy, konkrétně. Khalida Sheikha Mohammeda, který je údajným duchovním otcem útoků z 11.září, a Abu Zubaydaha, klíčové osoby pro nábor nových členů Al-Kajdy. Podle citovaných zdrojů ale tyto poznatky nemohou sloužit proti Padillovi, jelikož zatčení členové Al-Kajdy nemohou předstoupit jako svědci, neboť jejich právní zástupci by mohli tyto informaci napadnout tvrzením, že byly získany mučením.
Zdroje se take obávají, že při jejich případné výpovědi by byly zveřejněny tajné informace o vězenském systému CIA, kde byly tito muži drženi.
CIA nikdy veřejně nepřiznala uvěznění Mohammeda a Zubayda. Není ani známo, kde jsou drženi. Jak bylo zveřejněno minulý měsíc, CIA používá pro tyto praktiky tajná vězení mimo dosah zákonů Spojených států, zřejmě na území Polska a Rumunska.
Interní šetření CIA vznesly otázky týkající se kredibility a zacházení s těmito muži. The New York Times zveřejnily, že jedno šetření inspekčního generála CIA, skončené na jaře minulého roku, odhalilo, že zajatec Mohammed byl několik měsíců po svém zatčení opakovaně podroben proceduře zahrnující potopení těla připevněného k desce pod hladinu až skoro k utonutí.
Alberto Gonzales, generální prokurátor, opakovaně odmítl při zveřejňování obvinění proti Padillovi odpovědet na otázky, proč se netýkají plánovaných útoků na Spojené státy. “Nebudu komentovat předchozí nařčení a tvrzení mimo rámec tohoto obvinění”, řekl. Představitelé v článku The New York Times ale zdůraznili, že vláda necouvá od svých předchozích tvrzení o závažnosti Padillových skutků.
Padilla byl zatčen v roce 2002 na letišti O´Hara v Chicagu při svém návratu z Pákistánu. Prezident Bush ho označil za “nepřátelského bojovníka” a administrativa nevyslyšela výzvy, aby byl souzen civilními soudy. Jeho případ se stal veřejně známým, organizace na ochranu lidských práv na něm dokladují, jak jsou občanské svobody stavěny na vedlejší kolej jako důsledek války proti terorismu.
Padilla byl během minulého týdne předán ministerstvu spravedlnosti k civilním jednáním, aby se předešlo jednání Nejvyššího soudu ohledně skutečnosti, že vláda drží občana Spojených států ve vojenské vazbě bez obvinění.
Týrání ve světe získalo silný emotivní nádech po vypuknutí aféry Abu Graibh v Iráku. Nový zákon za podpory bývalého republikánského prezidentského kandidáta a válečného hrdiny, mučeného ve Vietnamu, senátora Johna McCaina, by zakázal nelidské zacházení a zavázal by všechny americké agentury k respektování mezinárodního práva týkajícího se mučení. Návrh byl minulý měsíc v Senátu schválen 90 hlasy, proti bylo 9, , ale Sněmovna reprezentantů musí svojí podporu teprve vyjádřit. Ovšem Dick Cheney spustil agresivní kampaň za výjimku pro CIA, což mu v editorialu listu Washington Post vysloužilo nálepku – viceprezident pro mučení.
Článek Torture claims ‚forced US to cut terror charges‘ vyšel na serveru informationclearinghouse.info 25.11., přičemž jako zdroj cituje stejnojmenný článek z Guardianu.