Jsou Spojené státy supernova?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/01/9928-jsou-spojene-staty-supernova.htm

Andrei Martyanov

NASA uvádí tuto definici supernovy:

Supernova je největší exploze, jakou kdy lidé viděli. Každý výbuch je extrémně jasná, supersilná exploze hvězdy.

Poté svou definici upřesňují, což je pro další diskusi v tomto blogu rozhodující.

Jeden typ supernovy je způsoben „posledním hurá“ umírající masivní hvězdy. K tomu dochází, když hvězda o hmotnosti nejméně pětkrát větší než naše Slunce zhasne s fantastickým třeskem! Hmotné hvězdy spalují ve svých jádrech neboli centrech obrovské množství jaderného paliva. Při tom vznikají tuny energie, takže se centrum velmi zahřívá. Teplo vytváří tlak a tlak, který vzniká při jaderném hoření hvězdy, také brání tomu, aby se hvězda zhroutila. Hvězda je v rovnováze mezi dvěma protichůdnými silami. Gravitace hvězdy se ji snaží stlačit do co nejmenší a nejtěsnější koule. Ale jaderné palivo hořící v jádře hvězdy vytváří silný tlak směrem ven. Tento tlak směrem ven odolává tlaku gravitace směrem dovnitř. Když masivní hvězdě dojde palivo, ochladí se. To způsobí pokles tlaku. Gravitace zvítězí a hvězda se náhle zhroutí. Představte si, že se během 15 sekund zhroutí něco, co má milionkrát větší hmotnost než Země! Kolaps probíhá tak rychle, že vzniknou obrovské rázové vlny, které způsobí explozi vnější části hvězdy! Obvykle po ní zůstane velmi husté jádro a rozpínající se oblak horkého plynu zvaný mlhovina. Supernova hvězdy větší než asi desetkrát větší než naše Slunce po sobě může zanechat nejhustší objekty ve vesmíru – černé díry.

Důležitým faktem supernov je jejich stáří – obvykle se jedná o hmotné hvězdy, které nežijí dlouho – na rozdíl od hvězd, jako je naše Slunce – jejich životnost se počítá na desítky milionů let, což je v čase vesmíru pouhá minuta. Může být tedy tato astrofyzika analogií ke Spojeným státům?

Myslím, že je to dokonalá analogie, a zde musím citovat zesnulého George F. Kennana, který ve svém pozoruhodném díle Na konci století z roku 1996 napsal

Ne všechno, co se v Rusku nazývalo komunismem, bylo špatné, a ne všichni, kdo v něj věřili, byli špatní...

Dnes je toto přeformulování nejen oprávněné, ale i neodolatelné: Ne všechno, co se ve Spojených státech nazývalo demokracií, bylo špatné, ani všichni ti, kteří v ni věřili... Já určitě ano. A tady je „supernova“ moment. Navzdory násilnosti procesu, kterým mladá hvězda prochází před přechodem do supernovy a během této obrovské exploze, která vymaže vše v okruhu mnoha světelných let, jsou to právě supernovy, které jsou doslova zodpovědné za to, že na Zemi jednou existuje život. Při těchto explozích vzniká šílené množství kritických těžkých prvků, které umožňují vznik takových věcí, jako je železo. Naše molekuly, ty, které nás tvoří, jsou doslova – hvězdný prach po supernově.

A tady se musíme vrátit ke Kennanově přeformulování – ne všechno, co Spojené státy vyráběly, bylo špatné, ani lidé, kteří to vyráběli. Vždy se musíme dívat na širší souvislosti. Příkladů je mnoho, ať už se někdo snaží tvrdit opak – byly to Spojené státy, které, ať už byly jakkoli otravné a protivné, byly zemí (nikoli Velká Británie a její Magna Charta), která zakotvila myšlenku demokratického procesu a konstitucionalismu v době, kdy Francie popravovala svou aristokracii a prosťáčky v průmyslovém měřítku a gilotiny fungovaly nonstop. Právě v této době předal legendární kapitán (kontraadmirál ruského námořnictva) John Paul Jones Kateřině Veliké kopii americké ústavy. Jistá troufalost v době absolutismu.

Je zřejmé, že dnes, kdy je takzvaná americká „demokracie“ terčem vtipů po celém světě a všude se jí vysmívají a chystají se na supernovu, nemůžeme popřít tento fakt amerického vlivu na západní civilizaci a dnes každý chápe, že lidé MUSÍ mít možnost volby a jejich hlas MUSÍ být slyšet. Právě tento „těžký prvek“ se šířil po celém světě, stejně jako Listina práv, která je navzdory americké politické a ideologické dysfunkci vrcholným úspěchem. Nakonec americké ekonomické expanzi a technologickému rozmachu, který poskytla celému světu za poslední století a půl, prostě nelze upřít. Právě americký technologický a průmyslový génius mi umožňuje dělat to, co dělám teď – sedět před monitory a psát vám tento text. To je také ten zásadní těžký prvek, který nelze popřít. Když Amerika stála za pluhem místo za kulometem – zářila jasně, někdy až oslnivě jasně.

Dokonce i americká kultura, od Hollywoodu z počátku do konce devadesátých let, přes jazz, rockovou hudbu, živou literaturu a dokonce i některé prvky popkultury – byly dobré. Pamatujte: ne všechno bylo špatné, ani lidé, kteří tomu věřili. Ale opravdu se Amerika blíží k supernově? Zopakujme si to:

Když masivní hvězdě dojde palivo, ochladí se. To způsobí pokles tlaku. Gravitace zvítězí a hvězda se náhle zhroutí. Představte si, že se během 15 sekund zhroutí něco, co má milionkrát větší hmotnost než Země! Zhroucení proběhne tak rychle, že vzniknou obrovské rázové vlny, které způsobí explozi vnější části hvězdy!

Ne všechny supernovy však končí vznikem černé díry. Často z ní zůstane neutronová hvězda nebo dokonce bílý trpaslík, když hvězda nemá dostatek hmoty na to, aby se stala plnohodnotnou supernovou, a místo toho se rozpíná a následně smršťuje, jako by se to mělo stát našemu Slunci přibližně za 4-5 miliard let. Jsou tedy Spojené státy supernovou, která ohrožuje veškerý život v okolí, nebo jsou pouze ve fázi kontrakce, po níž začne dlouhý proces rozpadu z horkého bílého trpaslíka na chladného, načervenalého černého trpaslíka. Rozhodněte se sami. Ale ať už je to jakkoli, rozhodně nemůžeme popřít fakt, že velká hvězda zářila velmi jasně po poměrně krátkou dobu v lidských dějinách, nemluvě o časovém měřítku vesmíru, a může trvat poměrně dlouho, než se probereme hromadami faktů, abychom vše uvedli na pravou míru.

Is The United States A Supernova? vyšel 21.12.2023 na Reminiscence of the Future... Přelad v ceně 357 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 3.1.2024


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.