Yuval Noah Harari o vytvoření masové třídy "neužitečných lidí" a o tom, co by se s nimi mělo udělat

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/12/9903-yuval-noah-harari-o-vytvoreni-masove-tridy-neuzitecnych-lidi-a-o-tom-co-by-se-s-nimi-melo-udelat.htm

Rhoda Wilsonová

V letech 2015 a 2017 izraelský historik a filozof Yuval Noah Harari hovořil o tom, jak se vytváří masová třída zbytečných lidí. Revoluce umělé inteligence podle něj začíná vytvářet „třídu zbytečných“.

Na otázku, zda jeho kniha z roku 2015 nabízí nějaké řešení, odpověděl:

„V současné době máme nejlepší odhad, jak je [zbytečnou třídu] udržet šťastnými pomocí drog a počítačových her.“

V roce 2015 vydal Yuval Noah Harari dvě knihy: Homo Deus: „Sapiens: Stručná historie lidského rodu“ a „Homo Deus: A Brief History of Tomorrow“ (Stručná historie zítřka).

Dr. John Lennox, známý oxfordský matematik a autor knihy '2084: Umělá inteligence a budoucnost lidstva“, uvedl, že Harari ho znepokojuje kvůli svému širokému vlivu.

„Je to skutečně vlivný člověk... To, co ve skutečnosti říká, mě znepokojuje spíše kvůli své nepřesnosti a jeho čtení historie se mi zdá být velmi zvláštní,“ řekl Dr. Lennox.

Dr. Lennox uvedl, že v knize Homo Deus Harari tvrdí, že pro 21. století existují dva hlavní body programu.

„Prvním je vyřešení technologického problému lidské smrti. Považuje ho za technický problém a technický problém s technickým řešením. A pak za druhé, zvýšit lidské štěstí... [Na] zvýšení lidského štěstí je jeho cílem, a to je víceméně citát, 'je proměnit Homo sapiens v Homo Deus'. Jinými slovy, proměnit lidi v bohy.“

Krátce po vydání knihy Homo Deus přednesl Harari na konferenci TED Talks projev založený na své další knize Sapiens. Po svém projevu byl Harai požádán, aby upřesnil výrok, který pronesl ve své knize Sapiens: „... nové třídy a nové třídní boje, stejně jako to udělala průmyslová revoluce.“ Harai se v této souvislosti zeptal, zda by mohl být schopen vysvětlit, co se stalo s jeho knihou Sapiens.

Harari odpověděl: „V průmyslové revoluci jsme byli svědky vzniku nové třídy městského proletariátu. A velká část politických a sociálních dějin posledních 200 let se týkala toho, co s touto třídou a novými problémy a příležitostmi dělat.“

„Nyní jsme svědky vzniku nové masové třídy neužitečných lidí,“ řekl.

„S tím, jak se počítače stávají lepšími a lepšími ve stále více oborech, existuje jasná možnost, že nás počítače ve většině úkolů předčí a učiní lidi nadbytečnými. A pak bude velkou politickou a ekonomickou otázkou 21. století: „K čemu potřebujeme lidi?“, nebo přinejmenším: „K čemu potřebujeme tolik lidí?“.“

Harari byl poté dotázán, zda jsou v jeho knize odpovědi na tyto otázky. Odpověděl:

„V současné době máme nejlepší odhad, jak je udržet šťastné pomocí drog a počítačových her.“

Upřesnil, že nepředpovídá budoucnost, ale spíše předkládá možnosti.

„Není to proroctví, je to vidění nejrůznějších možností před námi,“ řekl.

Podle něj existovaly pouze dvě možnosti; obě by vedly k obrovskému množství zbytečných lidí. Říkal: „Všichni lidé budou muset žít v bezpečí:

„Jednou z možností je vytvoření nové masivní třídy neužitečných lidí. Druhou možností je rozdělení lidstva na různé biologické kasty, přičemž bohatí budou povýšeni na virtuální bohy a chudí budou degradováni na tuto úroveň neužitečných lidí.“

TED: Proč lidé řídí svět, 24. července 2015 (17 min).

O něco více než dva roky později se připojil k pořadu The Newsmakers turecké televizní stanice TRT. TRT se v titulku videa ptá: Dosáhneme díky novým technologiím a umělé inteligenci téměř nesmrtelnosti, nebo je budoucnost lidské rasy chmurná?

„Tři největší problémy lidstva v 21. století jsou nebezpečí jaderné války, je to nebezpečí klimatických změn a jsou to nebezpečí spojená s převratnými technologiemi, zejména bioinženýrstvím a umělou inteligencí,“ řekl Harari.

„Nyní získáváme skutečně božskou moc tvořit a ničit, stejně jako měl podle starověkých náboženství Bůh moc stvořit zvířata, rostliny a lidi podle svého přání. Nyní lidstvo v 21. století díky bioinženýrství a umělé inteligenci získává tuto božskou moc konstruovat a vyrábět život.“

Podle Harariho nebudou hlavními produkty ekonomiky 21. století věci jako textil, vozidla a zbraně.

„Hlavními produkty budou těla, mozky a mysli. Učíme se navrhovat život ... skutečně se povýšíme na bohy.“

„Není to absolutně jistá technologie, není deterministická a stále s ní můžeme něco dělat,“ řekl.

„Ale pokud si nedáme pozor, pak během příštího století – řekněme do sta let – můžeme být svědky toho, že se lidstvo rozdělí na biologické kasty ... S rozvojem bioinženýrství by mohlo být možné převést ekonomickou nerovnost na biologickou nerovnost a pak ... budeme svědky rozdělení lidstva na kasty.“

Znovu se zmínil o vytvoření „zbytečné třídy“.

„Revoluce umělé inteligence začíná vytvářet třídu neužitečných. S tím, jak počítače překonávají lidi ve stále větším počtu úkolů, je pravděpodobně vytlačí ze stále většího počtu pracovních míst. A pak hrozí, že budete mít miliony lidí, dokonce miliardy lidí, kteří nemají žádnou ekonomickou hodnotu, a proto nemají ani žádnou politickou moc.“

Lidstvo na pokraji? 5. října 2017 (13 min)

Článek byl publikován 12.12.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.