Vládne v Bílém domě BlackRock?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/12/9896-vladne-v-bilem-dome-blackrock.htm

Valentin Katasonov

Ruská i zahraniční média se dnes občas zmiňují o americké společnosti se zajímavým názvem BlackRock, což znamená „Černá skála“. Pro většinu občanů je mnohem méně známá než například banky z Wall Street nebo IT korporace ze Silicon Valley.

[...]

Přitom je BlackRock největší společností na světě z hlediska spravovaných aktiv. Na konci loňského roku spravovala společnost BlackRock aktiva v hodnotě 8,6 bilionu dolarů. Jedná se o investiční společnost, která provádí svěřeneckou správu prostředků klientů. Kromě společnosti BlackRock existují ještě tři giganti podobného profilu a přibližně stejné „váhové kategorie“: Vanguard Group, Inc., Fidelity Investments (FMR LLC), State Street. Těmto společnostem se také říká finanční holdingy. BlackRock je však největší investiční společností z „velké čtyřky“. Společnost BlackRock a další tři investiční společnosti ovládají prostřednictvím majetkové účasti významnou část americké ekonomiky. Jsou přítomny v kapitálech předních bank na Wall Street, IT korporací v Silicon Valley, velkých farmaceutických společností, společností vojensko-průmyslového komplexu (MIC) a dalších. Společnost BlackRock a ostatní společnosti velké čtyřky jsou však přítomny i v jiných ekonomikách.

Rád bych však upozornil na skutečnost, že dochází ke stále těsnějšímu spojení investičních společností Velké čtyřky a amerického státu. A společnost BlackRock je v tomto ohledu obzvláště úspěšná. V roce 2020 se Joe Biden stal prezidentem Spojených států. A na začátku roku 2021 vznikl v prezidentské administrativě a vládě nový tým. Viděli jsme tam řadu lidí ze společnosti BlackRock.

Nejdůležitější postavou je Brian Deese. Byl jmenován ředitelem Národní ekonomické rady (NEC). Brian Deese má bohaté zkušenosti jak z vládních služeb, tak z velkého byznysu. Byl hlavním poradcem prezidenta Obamy, zástupcem ředitele a ředitelem Úřadu pro řízení a rozpočet. A v době prezidentství Donalda Trumpa pracoval ve společnosti BlackRock jako vedoucí oddělení udržitelných investic a hodnocení projektů založených na ESG.

A zde je další postava – Wally Adeyemo (Wally Adeyemo). Byl jmenován náměstkem ministryně financí Janet Yellenové. Pochází z Nigérie. Byl prezidentem Obamovy nadace (od roku 2019), zástupcem poradce prezidenta Spojených států pro mezinárodní ekonomické otázky, zástupcem ředitele Národní ekonomické rady. Dříve působil jako asistent ministra financí pro mezinárodní trhy a rozvoj a ještě dříve byl hlavním poradcem společnosti BlackRock.

Na mysl přichází také Michael Pyle. Byl jmenován hlavním ekonomickým poradcem viceprezidentky Kamaly Harrisové. Má zkušenosti z vládních agentur. Za Baracka Obamy pracoval pět let v prezidentské administrativě. Poté odešel do společnosti BlackRock, kde působil jako hlavní investiční stratég.

Vidíme tedy, že řada důležitých lidí migruje mezi BlackRockem a státním aparátem (v politicky korektním jazyce Washingtonu se tomu říká „rotace zaměstnanců“). Můžeme jmenovat řadu lidí, kteří včera byli ve státní moci a dnes pracují v BlackRocku. Nejvýznamnější postavou mezi nimi je Thomas E. Donilon. Donilon (Thomas E. Donilon). Pracoval ve vládách Cartera, Clintona a Obamy, mimo jiné jako šéf personálu amerického ministerstva zahraničí. Svého času byl jmenován kandidátem na post ředitele CIA. Za Obamy působil v letech 2010-2013 jako poradce pro národní bezpečnost, poté odešel do společnosti BlackRock. Deset let vedl BlackRock Investment Institute, hlavní think tank tohoto finančního holdingu.

V posledních letech se také budují úzké vztahy mezi společností BlackRock a americkou centrální bankou, Federálním rezervním systémem USA. Za zmínku stojí zejména rok 2020, kdy se americká ekonomika nacházela ve stavu uzamčení, vyvolaném tzv. pandemickou kovidou. V březnu uvedeného roku vyhlásily americké měnové orgány (Fed a ministerstvo financí) v koordinaci s Kongresem a prezidentem záchranný program v hodnotě několika bilionů dolarů. Federální rezervní systém USA slíbil v krátké době vytisknout přibližně 4 biliony dolarů a ministerstvo financí USA přislíbilo poskytnout rozpočtovou pomoc ve výši 2,2 bilionu dolarů. Předpokládalo se, že ze 4 bilionů dolarů, které Federální rezervní systém natiskne, bude asi polovina půjčena ministerstvu financí a druhá polovina půjde přímo na úvěrovou podporu nejhůře postižených průmyslových odvětví a podniků.

Americký Federální rezervní systém tradičně půjčoval americké ekonomice podle klasického schématu, tj. tak, že půjčoval podnikům nikoli přímo, ale prostřednictvím komerčních bank. A v roce 2020 se zrodilo nové schéma podpory podniků ze strany americké centrální banky. Byly vytvořeny společnosti se zvláštním účelem (SPV). Zakladatelem těchto společností bylo americké ministerstvo financí, které tvořilo jejich základní kapitál (na kapitalizaci SPV bylo ze státní pokladny vyčleněno 454 miliard dolarů). Nejzajímavější je však následující: oficiální měnové orgány USA přijaly rozhodnutí, že činnost SPV bude řídit investiční společnost BlackRock.

Společnost BlackRock tak získala přístup ke správě SPV společností, jejichž prostřednictvím byly napumpovány miliardy a dokonce biliony dolarů, které pocházejí z tiskařského lisu Federálního rezervního systému USA. O tomto příběhu jsem podrobně psal před třemi lety. Konkrétně v článku „Velký reset: BlackRock – tajemný tvůrce nového světového řádu“ jsem jmenování tohoto finančního holdingu správcem peněz Fedu charakterizoval takto: „Nejen, že BlackRock na těchto operacích vydělá obrovské peníze. Ve skutečnosti bude spravovat peněžní toky. A to znamená, že společnost není pouhým prostředníkem, získává moc, stává se součástí amerických měnových orgánů. Měnový duumvirát (Fed plus ministerstvo financí) se změní na triumvirát (Fed plus ministerstvo financí plus BlackRock). Někteří odborníci nevylučují scénář, v němž se americký Federální rezervní systém změní v technický přívěsek společnosti BlackRock: první bude pouze emitovat peníze, zatímco druhý bude rozhodovat o tom, komu a za jakých podmínek je půjčí“.

A zde je to, co o tom v roce 2020 napsala expertka na mezinárodní finance Ellen Brownová v článku Seznamte se s BlackRock, novou velkou upíří chobotnicí: „V době, kdy byla veřejnost rozptýlena protesty, nepokoji a výlukami, se společnost BlackRock náhle vynořila ze stínu, aby se stala „čtvrtou větví vlády“, která spravuje prostředky kontroly papírových peněz centrálních bank“.

Výše jsem upozornil na přítomnost společnosti BlackRock v ekonomikách jiných zemí. „BlackRock je globální finanční gigant s klienty ve 100 zemích a chapadly v hlavních třídách aktiv po celém světě,“ píše Ellen Brownová.

Donedávna byl tento finanční holding přítomen také v ruské ekonomice. Společnost BlackRock založila v Rusku velký burzovně obchodovaný fond ruských cenných papírů Russia ETF. Po zahájení SVO na Ukrajině a ekonomických sankcích Západu vůči Rusku však fond Russia ETF zahájil proceduru uzavírání (do konce letošního roku by měl zcela zaniknout). Společnost BlackRock vytvořila podobné fondy v mnoha dalších zemích a ty fungují.

Nejdůležitější oblastí investiční činnosti společnosti BlackRock je odkup státních dluhopisů jiných zemí. Je zřejmé, že měnové orgány jiných zemí musí manažerům finančního holdingu nahlížet do úst. To je však neviditelný vliv společnosti BlackRock. A je tu ještě něco viditelnějšího.

Od jisté doby začala společnost BlackRock aktivně zasahovat do činnosti měnových orgánů a finančních regulátorů jiných zemí. Především v souvislosti se standardy ESG (environmentální, sociální a správní). Jedná se o standardy v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy a řízení společností. Historie vzniku těchto standardů je poměrně nejasná. Seriózní odborníci se domnívají, že je potřebuje světová finanční elita (“páni peněz“) k přerozdělení majetku v globálním měřítku ve svůj prospěch a k zavedení účinné kontroly nad světovou ekonomikou.

BlackRock берет под свой контроль государства и центробанки vyšel 27.11.2023 na fondsk.ru. Překlad v ceně 529 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 6.12.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.