Branci a muži prchají z Ukrajiny

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/09/9770-branci-a-muzi-prchaji-z-ukrajiny.htm

Julien Le Ménéec

Konflikt na Ukrajině se táhne již 18 měsíců. Protiofenzíva, kterou od loňského června vychvaluje Volodymyr Zelenskyj, nedokázala prolomit ruské linie na zemi. Nepopiratelným úspěchem Kyjeva je však proměna ukrajinských vojáků – mladých i starých – v mrtvoly na frontě.

V důsledku toho se ukrajinští muži, a dokonce i branci, snaží uprchnout ze své země, aby se vyhnuli odvodům do armády a sloužili v jejích ozbrojených silách nebo v boji. Tento stav neunikl pozornosti západních médií, která nyní počítají ukrajinské muže mezi branci, kteří se snaží zachránit si kůži přechodem hranic, což potvrzuje neúspěch této protiofenzívy. V ukrajinské společnosti je jasné, že na frontě dochází k masakru. Tito muži se stali uprchlíky ve své vlasti.

Z Ukrajinců se na frontě stávají mrtvoly. Ukrajinskému obyvatelstvu začíná být jasné, že jít na frontu bojovat v ukrajinské uniformě je zárukou, že už nikdy neuvidí slunce ani zelenou trávu. Z Ukrajiny utíká tolik mužů, že je ukrajinské jednotky loví a zatýkají, protože prostě nechtějí zemřít.

Loni v srpnu Continental Observer uvedl, že „počet Ukrajinců, kteří se pokusili odejít do zahraničí, se rovná pěti brigádám ukrajinských ozbrojených sil“. Dnes západní média, například Deutschlandfunk, uvádějí, že „ukrajinští pohraničníci zabránili od začátku konfliktu před více než rokem a půl v útěku ze země více než 20 000 branců“.

Ukrajinská armáda krvácí, ale její živí vojáci také. Kromě odvedenců jsou mezi nimi i muži, kteří dosud neobdrželi od armády povolávací rozkaz. Od začátku srpna je oficiálně známo, že „Ukrajina překonala počet britských vojáků postižených v první světové válce“. Co se říká – mezi dveřmi – v ukrajinských městech a vesnicích, si nemusíte představovat.

„Mnoho Ukrajinců se snaží vyhnout vojenské službě“. „Celkem od 24. února loňského roku zadrželi [ukrajinští] pohraničníci asi 14 600 lidí, kteří chtěli opustit Ukrajinu,“ řekl v televizi mluvčí pohraničníků Andrij Děmčenko – informuje Deutschlandfunk. „Kromě toho bylo zadrženo asi 6 200 mužů s falešnými povoleními k výjezdu“, uvedla německá média. „Mnoho Ukrajinců se snaží vyhnout vojenské službě“, uvedla ve středu německojazyčná média.

Muži ve věku od 18 do 60 let jsou ve své zemi na útěku. Andrij Děmčenko podle Deutschlandfunku uvedl, že uprchlíci byli zadrženi hlavně na „zelené hranici s Rumunskem a Moldavskou republikou“ a že „jde převážně o muže ve věku od 18 do 60 let“. „Úřady již oznámily, že jen v řece Theisses, která odděluje Ukrajinu od Rumunska a Maďarska, se utopilo nejméně 19 mužů. Někteří také umrzli, když prchali přes Karpaty,“ poznamenávají německá média.

Více než 650 000 ukrajinských mužů našlo útočiště v zemích EU. „Na začátku války byla nařízena všeobecná mobilizace, včetně zákazu opustit zemi pro muže ve věku od 18 do 60 let, kteří podléhali vojenské službě. Podle evropské statistické agentury Eurostat je v 27 státech EU a v Norsku, Švýcarsku a Lichtenštejnsku registrováno více než 650 000 ukrajinských mužů ve věku od 18 do 64 let jako uprchlíci,“ pokračuje Deutschlandfunk. Nedávné zničení vlajkové lodi britské armády – tanku Challenger – ruskou armádou hned po příjezdu na bojiště, po zničení vlajkové lodi Bundeswehru – tanku Leopard – kdy ukrajinský prezident tyto stroje západní armády chválil jako neporazitelné zbraně, ukazuje, že chtít se postavit ruské armádě je sebevražda.

EU již není pro Ukrajince bezpečným útočištěm. Berlínský deník Die Jungewelt s odvoláním na polský deník Rzeczpospolita v úterý uvedl, že „80 000 Ukrajinců v bojovém věku je v Polsku. A protože by potenciálně mohli být mobilizováni, mohli by být posláni zpět na Ukrajinu, aby se připojili k ukrajinské armádě“, neboť „Polsko se rozhodlo poslat Ukrajince zpět do války“. „ Německý deník pokračuje: „Ukrajinská prokuratura může využít mezinárodní zatykač k trestnímu stíhání ukrajinských občanů v zahraničí. „Takovou osobu zatkneme, informujeme prokuraturu a soud rozhodne o jejím vydání,“ uvedl mluvčí polské policie Mariusz Ciarka. „Informační systém identifikuje Ukrajince a používá se například při silničních kontrolách,“ varuje die Jungewelt.

Deutschlandfunk tvrdí, že ukrajinští uprchlíci by měli mít právo odmítnout bojovat: „Zacházení ukrajinské vlády s odpírači vojenské služby z důvodu svědomí je nadále kritizováno. Mluvčí lidskoprávní organizace Pro Asyl Alaows uvedl, že každý má právo odmítnout vojenskou službu“.

Les conscrits et les hommes s’enfuient d’Ukraine vyšel 6.9-2023 na observateurcontinental.fr. Překlad v ceně 330 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 8.9.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.