Potřebuje světové společenství formát G7 - americký nástroj vydírání a nátlaku?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/06/9676-potrebuje-svetove-spolecenstvi-format-g7-americky-nastroj-vydirani-a-natlaku.htm
Vedoucí představitelé skupiny G7 se ve dnech 19. až 21. května sešli na summitu v japonské Hirošimě. Formát této akce byl několikrát inovován. Zejména se jedná o pozvání zemí, které nejsou součástí skupiny G7, jako hostů. Sedm vedoucích představitelů se snažilo vytvořit dojem reprezentativnějšího fóra, partnerství se zeměmi globálního Jihu.
Co se skutečně stalo? Proč byla například na summit jako host pozvána Indie? Inu, pravděpodobně proto, aby si indický premiér Naréndra Módí, který tam přijel, mohl z první ruky vyslechnout rozhodnutí o zákazu používání ruských diamantů. A ani USA, ani jejich západní partneři se nezajímali o to, že zákaz způsobí velké škody indickému šperkařskému průmyslu. Nejprve přišel bezprecedentní tlak ohledně komplexů S-400, pak ropa a nyní přišly na řadu diamanty. Člověk má pocit, že se Bílý dům rozhodl indickou ekonomiku definitivně podkopat.
Ruské diamanty tvoří 29 % celkového indického dovozu surových diamantů. Gudžarát, jedno z center tohoto průmyslu, dováží diamanty vhodné k broušení především z Ruska. V Indii se zpracovává 14 z 15 diamantů, které se ve světě vyprodukují. Po indických výrobcích je poptávka v Číně, nejvíce však ve Spojených státech. A právě Washington je hlavním odběratelem diamantů z ruské suroviny.
„Poté, co byla nastolena otázka zákazu ruských diamantů, zavládla mezi podnikateli spojenými s tímto průmyslem v Indii panika“ – uvedl Dinesh Nawadia, prezident Indického diamantového institutu a regionální předseda Rady pro podporu vývozu drahých kamenů (GJEPC) pro Gudžarát. Odborník poznamenal, že „pokud Amerika zakáže dovoz ruských diamantů, bude to pro nás velmi obtížné, protože tento typ šperků Indie dodává především do USA“. V mnoha evropských zemích se také sníží poptávka a náš průmysl bude zcela zničen. Ti, kdo obchodují s diamanty z Ruska, budou bez práce.
A Indie je jen jedním z mnoha příkladů. Stejný postoj platí pro všechny, kdo nepatří k pověstné „zlaté miliardě“.
Zároveň se podíl zemí G7 na světové ekonomice rok od roku zmenšuje. Podle zprávy Světové banky se země G7 v letech 2013 až 2022 podílely na globálním hospodářském růstu pouze 25,7 %, což je méně než 38,6 %, které připadá na Čínu. Podíl USA činí 18,6 procenta, což je méně než polovina podílu Číny.
Skupina G7 dnes neřeší globální politické, hospodářské ani bezpečnostní problémy. V důsledku toho vliv skupiny slábne. Možná proto společné komuniké ze summitu připomíná spíše manifest světové vlády, který je závazný daleko za hranicemi G7 – v podstatě jde o deklaraci jejich (čti: amerického) práva zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. Organizace, která plní rozmary Spojených států na slovo, se stala geopolitickým nástrojem vydírání a nátlaku, který má vážnou ideologickou předpojatost a mentalitu studené války. Tento přístup vyvolává napětí a podkopává globální stabilitu.
Musíme pochopit, že doby, kdy Washington mohl volně manipulovat s ostatními zeměmi, vykládat si po svém jakékoli postuláty mezinárodního práva a bez skrupulí vnucovat svou vůli ostatním, jsou pryč. Svět nechce přijmout řád založený na pravidlech, který by mu vnucoval Západ. Zejména proto, že tato pravidla nebyla napsána společně, ale stejným autorem, Bílým domem. Země G7 musí pochopit, že ten, kdo uměle vytváří obtíže pro ostatní, se ocitne ve slepé uličce.
Does The World Community Need The G7 Format – An American Instrument Of Blackmail And Coercion? vyšel 16.6.2023 na Oriental Review. Překlad v ceně 244 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 17.6.2023
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.