Britský ministr říká, že Ukrajina může provádět letecké údery uvnitř Ruska

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/06/9658-britsky-ministr-rika-ze-ukrajina-muze-provadet-letecke-udery-uvnitr-ruska.htm

Martin Jay

Co stojí za výroky britského ministra zahraničí a co můžeme od NATO očekávat v dlouhodobějším horizontu? Eskalace. Eskalace. Eskalace.

V posledních týdnech se hodně mluví o tom, že válka na Ukrajině se dostává na další úroveň. Pro NATO a západní elity je to přirozený vývoj založený na chybné politice a myšlenkách, které jsou prováděny již více než rok a nedosáhly cíle. Dále je zajímavé zkoumat pod drobnohledem rozhovor Jense Stoltenberga pro Washington Post, kde ustupuje od veškeré do prsou se bijící rétoriky o zničení Ruska a vítězství ve válce na Ukrajině k pouhému „musíme na Ukrajině zvítězit“. To je docela ústupek. Když se k tomu přidá jeho mimořádný výrok o tom, že válka začala už v roce 2014, začnou se hromadit rozpory a panika, která pozorovatele nutí přemýšlet, zda Západ vůbec existuje nějaká konzistence ohledně svých cílů na Ukrajině. Je kolem toho spousta falešných zpráv. Ve skutečnosti se občas zdá, že jediné zprávy o Ukrajině jsou fake news.

Největší lež, podávaná jako fake news, je jistě představa, že NATO jde o „deeskalaci“ války. To jsou naprosté nesmysly. Existuje vůbec někdo, dokonce i lidé, kteří pracují pro NATO, kdo tomuto nesmyslu skutečně věří? Znovu a znovu vidíme, jak Západ tlačí na Rusko a znovu a znovu si Putin zachovává chladnou hlavu a občas se zdá, že je jediný, kdo chápe, co je v sázce, když stupňuje hru. Čeho by mohl Zelenskij posíláním dronů do Kremlu dosáhnout? Eskalace. Čeho by mohlo NATO doufat, že dosáhne, když pracuje na plánu vyslat na Ukrajinu stíhačky F-16? Eskalace.

A tak se vzhledem ke kontextu nyní západní elity zaměřují především na eskalaci, i když se nemohou shodnout na vyslání stíhaček. Zdá se také, že Zelenského berou stále méně vážně, protože ukrajinský prezident se uchyluje k zoufalejším prostředkům, aby získal pozornost, kterou chce, a míru angažovanosti Západu co nejblíže plné válce s Ruskem.

Co si myslet o nedávných výrocích britského ministra zahraničí, který naznačil, že Ukrajina má plné právo zaútočit na Rusko na jeho vlastním území?

Během návštěvy Estonska odpovídal na otázky médií, zda má Ukrajina právo zaútočit na ruské území a zda se týká úterního útoku dronů na Moskvu.

Řekl: „Neznám podrobnosti a nebudu spekulovat o povaze útoků dronů v Moskvě. Takže to, co se chystám říci, jsou spíše obecné body než o tomto konkrétním incidentu.

„Ukrajina má legitimní právo se bránit. Má samozřejmě legitimní právo na to, aby tak činila v rámci svých vlastních hranic, ale má také právo vrhnout sílu za své hranice, aby podkopala schopnost Ruska vrhnout sílu na samotnou Ukrajinu.“

Tato poznámka uhlazeného britského ministra zahraničí, který má sám působivý vojenský původ, není náhodná nebo neobratná. James Cleverly je chytrý muž a ví, co říká. Poselství je zcela jasné. NATO se připravuje na rozsáhlejší válku s Ruskem a spoléhá na to, že Putin bude neustále setrvávat v tomto režimu „neodplaty“. Ironií je, že strategie NATO, která spočívá v eskalaci, je založena na tom, že Putin setrvá v pozici „neeskalace“. Pro Cleverlyho je tento komentář, který je zaměřen jak na kabalu v Kyjevě, tak na Putina, ukazatelem toho, že ruské vojenské cíle mimo Ukrajinu jsou férovou hrou. Problémem tohoto postoje je samozřejmě to, že Rusko by mělo právo na odvetu na stejné úrovni se stejným odůvodněním. Pokud Ukrajina zasáhne armádní kamion na ruské straně hranice, pak by z toho nevyplývalo, že Putin by měl právo udělat totéž se stejným typem vozidla v Polsku, které nakládá materiál. Stručně řečeno, znamenalo by to, že konvoje vojenské techniky, které přijíždějí přes Polsko, by se staly terčem. Pokud si to přejí tvrdší jestřábi na Západě, jako je Cleverly, pak by takový úder přehodil výhybku na plnohodnotnou válku s Ruskem, v níž by již neexistovaly žádné šedé zóny.

To má samozřejmě děsivé důsledky pro Německo, které by v takovém případě mohlo snadno nechat své civilní obyvatelstvo vyvraždit ruskými útoky. Totéž platí pro Finsko a Švédsko. Až bude Cleverly v Norsku obhajovat vstup Švédů do NATO, pravděpodobně se o tom nezmíní. Ale pokud to chce Spojené království, pak se můžete vsadit o všechny Zelenského schované miliardy, že to chtějí i USA. Ironií samozřejmě je, že právě ve chvíli, kdy se Západ probudí a uvědomí si, že je v tom dlouhodobě, Joe Biden si možná ani nevzpomene, jak se jmenuje křestním jménem, než se v USA rozběhnou prezidentské volby. A tak velmi záleží na čase, ale je čas na straně Západu, pokud bude Trump znovu zvolen a bude chtít válku ukončit? To si myslí Zelenskyj, čímž vysvětluje míru své paniky. Zdá se, že je na Západě jediný, kdo skutečně přišel na to, že scénář opotřebovávací války pro něj nefunguje a naopak kratší válka s vyššími sázkami, případně leteckými údery, také není tak lákavá. Má na výběr mezi vroucím olejem na pánvi, nebo peklem plamenů pod ní.

UK Minister Says It’s OK for Ukraine to Conduct Air Strikes Inside Russia vyšel 1.6.2023 na Strategic Culture. Přenklad v cene 330 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 5.6.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.