Pepku vyskoč aneb Kdo neskáče, není Čech?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/05/9636-pepku-vyskoc-aneb-kdo-neskace-neni-cech.htm

PhDr. Jiří Vaško

Ten, kdo skáče na to, co jim velí USA, Evropská unie a naše vláda, a řídí se tím, je podle jejich názoru jediný správný Čech? A ten, kdo odmítá skákat podle jejich not a má pochyby o jejich dobrých úmyslech, je podle nich konspirátor nebo dezolát? Nebo je to naopak?

Pepíci – tak nás ve své před časem vydané ironické knize nazývá polský spisovatel Mariusz Surosz. V polštině se tím, podle něj, míní člověk, který se v obtížných situacích raději sám shodí, než aby bojoval. A nejšťastnější prý je, když se může někam schovat – například do hospody – a tam počkat, až kolem něj všechny ty nepříjemné věci přejdou. Ideálně tak, aby se ho vůbec nedotkly – hlavně klid, jak se prý v Česku říká. A podle četných jiných ohlasů nás tak, tj. jako určité slabochy, vidí i mnoho jiných Poláků.

Jsme opravdu takoví, jak nás vidí Poláci? Možná, že nás tak vidí i USA a Evropská unie a i proto se k nám tak chovají, zatímco ostatnímu světu jsme svou až podlézavostí zřejmě stále více pro smích. To samé jistě platí i pro mnohé západní elity, které nás sice veřejně chválí, ale jistě jen proto, že je zejména v současné době na slovo posloucháme a skáčeme v jejich vlastní prospěch.

Jeden z našich největších spisovatelů a novinářů Jaroslav Hašek nám dal v knize Osudy dobrého vojáka Švejka zajímavou postavu nazvanou Pepek Vyskoč. Byla to bizarní obecní figurka, které, když se řeklo „Pepku vyskoč!“ a k tomu prý i „a zameč“, tak prý vyskočil a zamečel. Nevzbuzuje to dojem, že dnes v naší české kotlině máme takových Pepků, co na povel jiných skáčou a mečí, až dost? I na nejvyšších politických místech?

Neměli bychom zapomenout ani na Pepinu Rejholcovou, veleodvážnou to děvu, známou z komiksů Ondřeje Sekory a filmu pro pamětníky. Podobných bojovně poskakujících Pepin se dnes totiž u nás vyrojila přehršel.

Mezi ty nejznámější jistě patří naše evropská komisařka Věra Jourová, vehementně potírající „konspirace“ a „dezinformace“, ministryně obrany Jana Černochová, ze všech sil a za jakoukoli cenu bojující zvláště proti Rusku, nebo šéfposlankyně Markéta Pekarová Adamová či nesmrtelná poslankyně a nyní jistě i z Boží vůle senátorka ODS Miroslava Němcová, které jim rovněž ze všech svých sil notují.

A kolik takových mediálních skákavých Pepků a Pepinek lze sledovat například v České televizi a nejen tam….

Jenže, jak mi říkala moje moudrá včelákovská babička, „všeho do času“. Jako autor animovaného pohádkového seriálu ČT „Kouzelník Žito“ věřím, že spíše než Pepíci jsme jako Hloupý Honza, který jen jako hloupý vypadá, ale nakonec nad nepravostmi, zlým pánem nebo i drakem vyhraje. A možná se mezi námi najde i současný kouzelník Žito, který nám z nynější šlamastiky pomůže. Adepti na takového kouzelníka nebo statečné Honzy se už – jak se zdá – rýsují….

Článek byl publikován 15.5.2023


© 2023-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.