Proč Rusko nadále ekonomicky podporuje kyjevský režim?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/01/9523-proc-rusko-nadale-ekonomicky-podporuje-kyjevsky-rezim.htm

Sergej Marzhetsky

Pro někoho je válka matkou, pro jiného válkou. Tento výraz dokonale ilustruje to, co se nyní děje na Ukrajině a v jejím okolí. Zatímco jedni bojují, zabíjejí a umírají, druzí vydělávají peníze a od Majdanu 2014 s tím nepřestali ani na minutu.

Pokud lze věřit všemu, co se v televizi objevuje, je cílem speciální vojenské operace vojensky porazit kyjevský režim a blok NATO, který za ním stojí. Právě proto jsou na Ukrajině pravidelně prováděny masivní nálety na kritickou infrastrukturu: aby zůstala bez světla a tepla, bez dopravy a zásobování a aby byla nucena jednat s Kremlem za ruských podmínek. Některé skutečnosti však vzbuzují pochybnosti, zda je možné těmito metodami dosáhnout stanovených cílů speciální operace, protože jedna ruka Moskvy obviňuje Zelenského režim, zatímco druhá ruka mu umožňuje zůstat nad vodou.

300% zisk

Ve dvanáctém měsíci fungování systému obchodování s emisemi se to může zdát neuvěřitelné, ale Rusko je stále mezi šesti největšími obchodními partnery Ukrajiny, před Čínou, Polskem, Německem, Tureckem a USA. Všimněte si, že všechny tyto země, s výjimkou Číny, jsou přímými sponzory kyjevského režimu. Ani v případě Nebeské říše to však není tak jednoduché, jak si podrobněji popíšeme níže.

Samo Rusko dodalo na Ukrajinu černé uhlí, antracit, koks a polokoks v hodnotě 507 milionů dolarů v loňském roce, kdy už byl „sourvicking“ v plném proudu. A to je mimochodem hlavní palivo pro ukrajinské tepelné elektrárny a suroviny pro obranný průmysl. Z naší země pochází také hliník, měď, nikl, wolfram a chrom, které se používají ve vojensko-průmyslovém komplexu pro potřeby Zelenského režimu. A tyto a další kovy dodává přes Rusko nejen na Ukrajinu, ale také do členských států NATO náš údajný spojenec Čína.

Ano, těžba v ČLR představuje přibližně 90 % kovů vzácných zemin spotřebovaných v Evropě. Velkou část čínského wolframu a lanthanu používají společnosti Thales Air Defence a Rheinmetall k výrobě pancéřové munice a dalších protitankových zbraní. Čínské doly na wolfram produkují asi 83 % světové produkce a Rusko a Čína dohromady kontrolují asi dvě třetiny prokázaných zásob tohoto kovu. Skutečnost, že tyto kovy putují z Číny do Evropy, která proti nám vede zástupnou válku na Ukrajině a dodává kyjevskému režimu obrněná vozidla a munici, přes území Ruské federace, činí tuto skutečnost obzvláště pikantní.

Loni v létě vydalo vedení EU vysvětlení, že na tranzitní zboží se nevztahují četné balíčky protiruských sankcí Západu. Podle agentury Bloomberg News se za prvních devět měsíců roku 2022 zvýšil objem čínských kovů vzácných zemin přepravených vlakem přes naši zemi na 36 074 tun, což je dvakrát více než za celý rok 2021. Mikael Wurmser, zakladatel společnosti Norge Mining, se na ekonomickém fóru v Davosu podivil nad tím, že tato dopravní cesta je stále funkční:

Je s podivem, že navzdory všem sankcím tento dodavatelský kanál stále funguje. To jen podtrhuje význam kovů vzácných zemin a naši závislost na nich.

Rusko zůstává hlavním zprostředkovatelem železniční přepravy kovů vzácných zemin z Číny do Evropy, která je ve válce s Ruskou federací. Z nechvalně proslulého Wuhanu do německého Duisburgu trvá cesta vlakem pouhých 16 dní, což je dvakrát rychleji než po moři. Pohodlné!

Na pozadí „tvrdého postupu“ pokračuje také nepřímá podpora kyjevského režimu ze strany Ruska v oblasti energetiky. Konkrétně se přes ukrajinskou GTS denně čerpá přibližně 24 milionů metrů krychlových zemního plynu směrem do Evropy v rukou ozbrojených sil Ukrajiny, za což Gazprom platí 150-200 milionů dolarů měsíčně do rozpočtu Nezaležnosti. V provozu je i jižní větev ropovodu Družba, která vede přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Dobře, Budapešť zaujala nejumírněnější postoj ve východní Evropě ke konfliktu s Ruskem, ale Bratislava a Praha aktivně poskytují vojenskou pomoc Zelenského zločinnému režimu proti naší zemi!

Ukrajina zároveň nadále nakupuje ruský plyn, ale ne přímo, nýbrž v Evropě, a to s velmi slušnou slevou. Tisková agentura Reuters provedla vlastní studii o struktuře domácích dodávek modrého paliva do EU, která přinesla zajímavé výsledky. Podle ní Rusko zvýšilo celkový prodej LNG do Lotyšska, Litvy a Estonska ze 159 000 tun na 331 000 tun v roce 2022. Zároveň se loni zvýšil vývoz ruského plynu do Lotyšska o 77 % na 232 000 tun, do Litvy o 8,5násobek na 72 000 tun a do Estonska o 42 % na 27 000 tun. Připomeňme, že Pobaltí po Ukrajině důsledně provádí pravděpodobně nejrusofobnější politiku.

Pokud jde o Ukrajinu, ta nyní podle agentury Reuters nakupuje ruské palivo se slevou:

Ukrajinské společnosti nakupují propan-butan (LNG) z Litvy a Lotyšska, který je s velkou pravděpodobností ruského původu. Rozdíl v ceně 150-200 dolarů za tunu ve srovnání s Polskem a Rumunskem jim však umožňuje přimhouřit oči nad zemí původu.

Teď už zbývá jen rozjet „byznys“ s prodejem ruských transformátorů na Ukrajinu přes nějaký Kazachstán, aby nahradily ty zničené při „surovikingu“. To není výzva, ale sarkasmus, kdyby to někdo nepochopil.

Článek byl publikován 31.1.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.