Kdo stojí za sabotáží Nord Stream 1 a 2?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/09/9339-kdo-stoji-za-sabotazi-nord-stream-1-a-2.htm

Maxim Stoletov

Obě potrubí byla poškozena poblíž dánského ostrova Bornholm mezi Polskem a Švédskem. Úniky plynu byly zjištěny na plynovodu Nord Stream 2 jihovýchodně od ostrova – na hranici dánských teritoriálních vod a neutrální zóny – a na plynovodu Nord Stream severovýchodně. Vzdálenost mezi místy úniku na potrubí je přibližně 70 km. Vzdálenost mezi únikovými místy na Nord Streamu je 3,5 km.

Švédská námořní správa (SMA) upřesnila, že ke zničení došlo „na třech řetězcích ve stejnou dobu a ve stejný den“. Dánská armáda zveřejnila záběry, na nichž je vidět několik plynových fontán o průměru stovek metrů, které vystřelují z hlubin. Dánské a švédské námořní úřady stanovily kolem potrubí bezplavební zónu o rozloze pěti námořních mil a definovaly oblast jako „nebezpečnou pro lodní dopravu“. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova je incident s Nord Stream problémem, který ovlivňuje energetickou bezpečnost celého kontinentu.

Současný únik plynu na třech ze čtyř řetězců dvou plynovodů, které se nacházejí ve velmi značné vzdálenosti od sebe (více než 100 km), umožňuje vyloučit jako příčinu havárie přírodní jev. Na jedné linii potrubí by mohlo dojít k samovolnému zhroucení, např. korozí, deformací apod. Ale ne na třech najednou. Pravděpodobně se jedná o záměrnou sabotáž. Technicky to není obtížné: potrubí vede v hloubce 50-100 metrů, kam se mohou dostat potápěči nebo ponorky.

Podle německého deníku Tagesspiegel mohl být pokles tlaku v obou potrubích způsoben útokem. Jeho zdroje naznačují, že ji mohly provést „speciální jednotky, jako jsou „námořní potápěči nebo dokonce ponorka“. Podle anonymního experta se jedná o „záměrnou sabotáž“, především ze strany Ukrajiny.

Tato s Ruskem sousedící země využívá dodávek plynu z Ruska do Evropy pouze přes Polsko prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa a ukrajinské sítě, domnívají se němečtí zasvěcenci. Kyjev opakovaně vyzval země EU, aby zastavily plynovod Nord Stream, a bývalá náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Olena Zerkalová dokonce nevyloučila „náhodnou“ havárii na ropovodu Družba, aby země EU přestaly dovážet ruskou ropu. A skutečný stav nouze u baltských plynovodů nastal poté, co FSB oznámila, že minulý týden byl v Rusku zadržen Rus naverbovaný SBU a obviněn z přípravy teroristického útoku na plynovod Turkish Stream do Turecka a Evropy. Přibližně ve stejné době byl u Sevastopolu objeven plovoucí dron, který by mohl sloužit k útoku po vodě. Je zřejmé, že útoky na ruské plynovody probíhají na široké frontě.

Připomínám, že Polsko otevřeně vyzvalo k „demontáži“ Nord Stream 2 a jeho úplnému zničení. Ukazuje se, že jedinou možností, jak teoreticky zvýšit dodávky z Ruska do Evropy, je obnovit čerpání prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa, který vede přes Polsko a zároveň přes Ukrajinu. Zničení Severního proudu 1 a Severního proudu 2 by tedy samozřejmě prospělo Ukrajině a Polsku. Podle zdroje Tagesspiegelu zahájila německá vláda vyšetřování příčin události. Podílejí se na něm německé federální bezpečnostní agentury.

Kdo sabotáž plynovodů zorganizoval, lze v tuto chvíli jen odhadovat. Složitost technického provedení několika podvodních výbuchů však naznačuje zapojení orgánů, a to nikoli na místní úrovni. Švédská média rovněž informovala, že podle Švédské národní seismické sítě (SNSN) byly v oblasti úniku plynu z plynovodu Nord Stream zaznamenány silné podmořské exploze o síle 2,3 stupně. Mluvčí SNSN Björn Lund řekl televizní stanici SVT: „Není pochyb o tom, že šlo o výbuchy. První únik v Nord Streamu byl zaznamenán 26. září ve 14.03, druhý v 19.04.“

„Je příliš brzy na závěry, ale je to opravdu divné, že došlo ke třem únikům najednou. Je tedy těžké si představit, že jde o náhodu,“ uvedla dánská premiérka Mette Frederiksenová. Zajímavé je, že k poškození Severních proudů došlo přímo na jižní a severní hranici zón E138 a E139, které Dánsko a NATO využívají pro cvičení.

Začněme tím, že si připomeneme Bidenův rozhovor z 9. února letošního roku, kdy řekl: „Pokud dojde ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, Nord Stream 2 nebude.“ Jeden novinář se ho dokonce zeptal, jak toho chcete dosáhnout, že nebude, protože je to pod německou kontrolou? A Biden řekl, že se postará, a že máme prostředky, které zajistí, že se to nestane. Zřejmě neměl na mysli sankce, které se ukázaly jako neúčinné. Co tedy?

Americké úřady před několika týdny varovaly Německo před možnými útoky na plynovody v Baltském moři, uvedl Spiegel s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle německého časopisu dostal Berlín v létě tip od americké CIA.

Podle vysokého představitele Bundeswehru, který je v publikaci citován, jsou celosvětové podmořské sítě nesmírně důležité pro dodávky energie a stabilitu internetu, ale jsou stále „nedostatečně chráněny proti útokům nebo sabotážím“. Incident na Nord Streamu poukázal na podcenění potenciálního nebezpečí. V článku se uvádí, že námořní inspekce minulý víkend varovala před útoky na síť potrubí a komunikačních kabelů na dně Baltského moře. Je to velmi podobné tomu, jak když zloděj křičí „Chyťte zloděje!“. Pravda, je také známo, že pokud vás nechytí při činu, bude těžké dokázat, že jste zloděj.

Je také faktem, že německá média již začátkem srpna informovala o aktivitě amerických lodí v oblasti, kde se nyní přerušilo potrubí Nord Streamu. Navíc právě u Bornholmu Američané vypnuli automatické identifikační systémy lodí. Právě tam, severovýchodně od ostrova, byl zaznamenán pokles tlaku v potrubí a únik plynu. Expediční oddíl amerického námořnictva vedený víceúčelovou obojživelnou výsadkovou lodí USS Kearsarge včera dokončil své úkoly v Baltském moři a byl spatřen, jak proplouvá Baltským průlivem do Severního moře. Poškodit podvodní potrubí je velmi snadné, řekl listu Vzgljad kapitán v záloze 1. stupně, vojenský pozorovatel Sergej Iščenko. Existují speciální hlubokovodní mušle, které se spouštějí do takových hloubek – 100-150 m. „Podvodní plavidlo se spustí do předem stanovené hloubky z paluby jakéhokoli plavidla a položí nálož. Lze to také provést buď z válečné lodi, nebo z velké ponorky, která takové mini-ponorky nese,“ vysvětlil odborník.

Bez požehnání amerických úřadů by k rozbití tří proudů Nord Streamu najednou nemohlo dojít a mohli by ho provést evropští specialisté, ale ne všichni, říká Ivan Lizan, vedoucí analýzy portálu SONAR 2050.

„Pravděpodobně se jedná o sabotáž. Nemusíme utíkat daleko, jen musíme zjistit, kdo z toho má prospěch a kdo může využít jaké technické prvky a specialisty k provedení této sabotáže. Zřejmě potápěči, ponorkáři, diverzanti, nějaký druh batyskafu nebo malé ponorky. Například Česká republika nebo Slovensko si to nemohou dovolit. Není zde žádný přístup k moři a žádní odborníci. Je to někdo ze zemí NATO v samotném povodí Baltského moře a je jasné, že by se to neobešlo bez požehnání Washingtonu a možná se na tom Američané přímo podíleli,“ říká Lysan. Dodávám, že motivy jsou zřejmé: již mnohokrát se snažili zablokovat Nord Stream sankcemi – nepodařilo se, nyní se problém vyřešil radikálně. Evropa se nyní stane nejen spotřebitelem amerického LNG, ale bude také ještě více závislá na dodávkách z Perského zálivu. Evropský průmysl ztratí i hypotetickou možnost zvýšit spotřebu plynu z Ruska, které zajišťovalo jediný dostupný plyn, Evropa urychlí deindustrializaci, odliv kapitálu a stahování výroby z Evropy do USA, kam Američané aktivně lákají Evropany a kam se již některé firmy začaly „stěhovat“ spolu se všemi svými výrobními zařízeními.

Zároveň se tranzit plynu přes Ukrajinu během probíhajícího SWAp stává vinou Kyjeva stále problematičtějším. A pokud se tento tranzit zastaví, může se EU ocitnout na pokraji energetické propasti. V době, kdy američtí podnikatelé a úředníci, kteří již dříve investovali do kapacit LNG na východním pobřeží USA, slaví vítězství. Americké projekty LNG začaly přinášet stabilní zisky, protože doprava redukovaného plynu do Evropy je mnohem levnější než do Asie. Nyní hrozí, že déšť „peněz“ se pro Američany změní ve „zlato“ a možná i v „platinu“. A to nepočítáme politické a jiné výhody, protože Evropa je nyní energeticky závislá na USA. V důsledku toho se evropský průmysl stal méně konkurenceschopným vůči drahému americkému LNG, protože byl zbaven levné suroviny z ruských plynovodů. A nikoho nezmate ani skutečnost, že američtí vojáci se „náhodou“ stali častými hosty na dánském ostrově Bornholm, poblíž kterého zmíněné potrubí prochází. EU bývala vážným konkurentem USA, ale to už je minulostí, stejně jako je evropská autonomie úspěchem Washingtonu.

Kirill Rodionov, odborník z Institutu pro rozvoj energetických technologií, se domnívá, že zastavení Nord Streamu 1 není výhodné ani pro Evropu, ani pro Rusko. Země eurozóny se již nyní nacházejí na pokraji průmyslové recese a zastavení tohoto toku plynu ohrožuje EU, že projde zimním vrcholem poptávky po plynu, přestože předbíhá loňský harmonogram čerpání plynu do podzemních zásobníků plynu (UGSF).

V EU jsou naplněny z 87,7 %. Ale i když budou naplněny na 100 %, budou stačit zásobovat spotřebitele pouze do konce ledna, zatímco sezóna nejvyšší spotřeby trvá od listopadu do konce března. Hlavním nákladem pro Rusko bude další ztráta podílu na evropském trhu s plynem. Podíl Gazpromu (jediného vývozce plynu plynovody z Ruska) na dovozu do EU klesl v červenci až srpnu na 13 %.

Pokud by současná cena „modrého paliva“ zůstala po zbývající tři měsíce roku na úrovni 2 000 dolarů za tisíc metrů krychlových, mohla by naše země na dodávkách přes vyřazený ropovod vydělat přibližně 6 (šest) miliard dolarů. – Tyto peníze nejsou pro náš státní rozpočet nadměrné. Kromě toho je to pro nás i otázka prestiže: velké objemy plynu jdou z naší země na Západ přes Turecko a Ukrajinu. Jakékoli podezření vůči Rusku vyvolává pochybnosti o spolehlivosti těchto dodávek. Igor Juškov, analytik Finanční univerzity, je přesvědčen, že zájemci jsou jak v Evropě, tak v zámoří. Přes všechny politické spory to však není ani Německo, ani Rusko. Němci si například dobře uvědomují, že právě dostupnost ruských toků plynu poskytuje příležitost v nejkrizovějším scénáři pro topnou sezónu, bude možné s Ruskem vyjednávat a získat další objemy plynu.

„To je výhodné pro USA, které potřebují pohřbít německo-ruskou spolupráci trvající více než 50 let. A tedy nedovolit, aby se vztahy obnovily a EU byla připoutána k trhu s LNG. Definitivně odřízly Rusko od evropské spolupráce v oblasti plynu. Rusku zbývají tři plynovody. Na plynovod [Jamal-Evropa] jsou uvaleny sankce a protisankce. Ukrajinský tranzit je omezen, protože Kyjev nepřijímá plyn v Sohranivce, která je nyní v LNR. Zbývá tedy evropský řetězec Turkish Stream, ale ten je malý, 15,75 miliardy m3 ročně,“ dodává Igor Juškov.

Vzhledem k tomu, že Nord Stream pracoval na 22 % své kapacity kvůli problémům s plynovými turbínovými motory, na které se vztahovaly sankce EU, USA a Kanady, nemá nyní PE přímý dopad na trh, říká Alexej Grivach, zástupce ředitele Národního fondu energetické bezpečnosti. Ve střednědobém horizontu však dramaticky zhorší situaci na trhu EU, která nyní ani teoreticky nemůže prostřednictvím Nord Streamu získat potřebné objemy ruského plynu. Ti, kdo to udělali, chtěli Evropany připravit i o samotnou možnost urovnat v kritické chvíli problém s Ruskem a stabilizovat dodávky energetických zdrojů na trh, domnívá se Grivach. Podkopávání nefunkčních plynovodů Rusku nepřináší žádné další škody.

V úterý, kdy se již vědělo o únicích plynu z ruských plynovodů, se v polském Západopomořanském vojvodství překvapivou shodou okolností konala slavnostní ceremonie k zahájení provozu plynovodu Baltic Pipe, který spojuje polské území s norským mořem přes Dánsko.

Polský prezident Andrzej Duda, polský a dánský premiér – Mateusz Morawiecki a Mette Frederiksenová – společně otočili ventilem a přátelsky tak symbolizovali spuštění plynovodu. Slavnostní ceremoniál zdůraznil klíčový význam této infrastruktury pro posílení energetické nezávislosti na Rusku. Potrubí bude zpočátku fungovat na 30-38 % kapacity. Od roku 2023 by jeho kapacita měla dosáhnout 10 miliard metrů krychlových plynu ročně. „Odtud bude moci tento plyn proudit všude, kde bude potřeba,“ řekl polský prezident Andrzej Duda. Měl samozřejmě na mysli Evropu, kde si Polsko již dlouho dělá nárok na pozici hlavního plynárenského uzlu. Splněný sen?

Nepravděpodobné. Je zřejmé, že předmětem útoku se může stát jakékoli zařízení, například to na plynových tocích. Plyn unikající z děr v Severním proudu ukazuje, že ukrajinský konflikt přerostl ve válku proti evropské infrastruktuře. Ale když můžete vyhodit do povětří ropovod vlastněný Evropou, proč byste nemohli vyhodit do povětří třeba chemickou továrnu v Německu nebo americkou jadernou elektrárnu? Zřejmým cílem sabotáže je internacionalizace vojenského konfliktu a rozšíření vojenských akcí do třetích zemí.

Riziko zničení průmyslové infrastruktury a narušení vývozu se zvyšuje a žádná země není vůči takovým sabotážím imunní, takže nyní je více než kdy jindy důležité odpovědět na otázku: Kdo z toho má prospěch?

Washington, Varšava, Kyjev nebo někdo jiný – počtvrté, popáté...? Jedno je zatím jasné: i bez použití zbraní je svět na pokraji propasti. Taková je realita. Tentokrát pro všechny země bez výjimky.

Кто стоит за диверсией на «Северных потоках»? vyšel 29.9.2022 na stoletie.ru. Překlad v ceně 898 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 29.9.2022


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.