Kdo vyhrává válku na Ukrajině?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/09/9336-kdo-vyhrava-valku-na-ukrajine.htm

Peter Van Buren

Americká média se natolik zapletla do válečného doublespeaku, že čtenáři mají dojem, že Ukrajina několikrát porazila Rusko.

Ve fiktivních superstátech Oceánie, Eurasie a Eastasie v románu George Orwella 1984 se neustále objevuje válka. Vláda v tomto dystopickém románu využívá své téměř dokonalé kontroly nad médii k přepisování historie, kdykoli se starý spojenec stane novým nepřítelem, takže to vypadá, jako by „Oceánie byla vždy ve válce s Eastasií“.

Něco podobného se děje i na Ukrajině, kde už není možné poznat, kdo postupuje a kdo ustupuje. Americká média se natolik zapletla do válečného doublespeaku, že čtenáři mají dojem, že Ukrajina několikrát porazila Rusko.

Začněte s jadernou elektrárnou v Záporoží. Bylo nám řečeno, že elektrárnu drží Rusové. Ukrajinci nás také varovali před hromadným jaderným incidentem, pokud ostřelování elektrárny nepřestane. Inspektoři OSN jsou na místě a tápou nad následky, pokud by na elektrárnu dopadly další bomby a selhaly chladicí systémy.

Ale pokud Rusové drží elektrárnu a Ukrajinci ji chtějí zpět, která strana přesně provádí nebezpečné ostřelování? I když Ukrajina na elektrárnu útočí, západní média věří narativu, že za to může Rusko. Nedává to smysl, ale to nedává ani „Oceánie byla vždy ve válce s Východem“, když si vzpomenete, že minulý měsíc byla válka s Eurasií.

Mnohé z článků, které se vysmívají našemu zdravému rozumu, jsou otevřeným výsměchem. Jeden z nich začíná tvrzením, že „ruské obsazení ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží... okamžitě vyvolalo obavy, že svět může čelit další jaderné katastrofě v rozsahu výbuchu v Černobylu před téměř 40 lety“, a dodává, že americké velvyslanectví v Kyjevě označilo „ostřelování“ za „válečný zločin“. Prezident Zelenskyj uvedl, že Ukrajina „přežila noc, která mohla zastavit příběh, dějiny Ukrajiny [a] dějiny Evropy“, a dodal, že výbuch v elektrárně by byl ekvivalentem „šesti Černobylů“, což jen slovy zvyšuje pravděpodobnost šestinásobně.

Bylo nám řečeno, že Ukrajinci, pokud zrovna neostřelují jadernou elektrárnu, vedou mohutnou ofenzivu s cílem dobýt zpět oblasti na východě, které předtím obsadili Rusové. Na detailech nezáleží – malá městečka, o která se bojuje, jsou „strategickými body“, když se jich Ukrajina zmocní, nebo „bezvýznamnými vesnicemi“, když je stále drží Rusko. Zdroje těchto informací podobně urážejí naši inteligenci, jako například organizace Kyiv Independent (“Těla vyzdvižená z masového hrobu vykazují známky násilí“), The New Voice of Ukraine (“Svět musí být připraven na rozpad Ruska“), Institute for the Study of War (“Ruská 'strategická porážka' může ohrozit jeho režim“) a Ukrayinska Pravda (“Ukrajinské síly zničily ruský vrtulník Mi-8 a zabily přes 120 ruských vojáků“).

Tyto zdroje mají důvěryhodnost noční reklamy: „Objednejte si během příštích deseti minut a my zdvojnásobíme deklarovaný počet zabitých Rusů! Při pozorném sledování lze také vypozorovat některé zajímavé zákonitosti; když Zelenskij přestal ukazovat fotografie dětí se zbraněmi a starých žen vyrábějících Molotovy, Rusové přestali aktivně útočit na „civilisty“ v bytových komplexech.

Pokud jde o vesnice, video připomíná první dny konfliktu, kdy byla těla na ulicích označována za bojovníky za svobodu, kteří se chtěli postavit ruským tankům, zatímco pohřbená těla byla výsledkem zvěrstev. Všemu chybí kontext. Tady je osm vteřin, kdy tank vybuchuje. Kde byl vystřelen? Kdy? Způsobila výbuch mina, raketa, nebo něco uvnitř tanku? Je ten tank ruský nebo ukrajinský? Ve většině případů neměla média o odpovědích na tyto otázky ani ponětí, nehledě na to, kdo video natočil a za jakým účelem.

I kdyby média narazila na základní informace o tom, kdo-co-kde, video s vybuchujícím tankem postrádá kontext. Byl to zásah vedoucího tanku, který zastavil ruský postup směrem k vesnici? Nebo to byl ruský tank, který se zdržel v otevřeném poli a byl sestřelen šťastnou ranou bez větších strategických důsledků? Dá se předpokládat, že šikovné ruce dokážou podle potřeby změnit mini-ukrajinskou vlajku na nastříkané Z, protože většina techniky používané oběma stranami je stejná. Některé z videí by klidně mohly být zfalšované záběry z utkání Ohio State-Michigan.

Zeptejte se Bagdáda Boba, jak to funguje. Jak řekl jeden komentátor, pravděpodobně by napodobil zprávy západního tisku o ukrajinské „bleskové ofenzívě“. Téměř všechna mainstreamová média používají k popisu ruských ztrát slovo „ponižující“. Ruská obrana se „zhroutila“ a oni „v panice prchali“. To bylo široce připisováno údajnému „vyčerpání“ a „nízké morálce“ ruských vojáků. V důsledku toho byly „překresleny bojové linie“ a „přetvořeny kontury války“. Putin je prý „rozzuřený a izolovaný“. „Ukrajinské vítězství zničilo pověst Ruska jako vojenské velmoci“.

V jednu chvíli se Ukrajina pochlubila, že zničila 509 ruských tanků pomocí raket odpalovaných z ramene. Možná; jednou z technik moderní propagandy je nadhodit nějaké nehorázné číslo, vyzvat lidi, aby ho vyvrátili, a pak prohlásit: „Nemůžete to vyvrátit, takže mám pravdu. Takže žádný důkaz. Ale historie naznačuje, že 509 úspěšných zničení ve stylu muž proti tanku je směšné číslo. Během války v Zálivu 1.0, jedné z největších tankových bitev moderní doby u 73 Easting, zničily koaliční síly pouze 160 iráckých tanků, a to za použití tanku M-1 s jeho sofistikovanou zaměřovací technikou a nočním viděním. Dokonce i ve slavné bitvě v Ardenách bylo zničeno pouze 700 tanků obou stran.

Americká média většinou stáhla své zpravodaje z bojů; všechny televizní hvězdy se dostaly do záběrů s prolétajícími granáty pro své pořady. S každým uprchlíkem byl zdánlivě udělán rozhovor nejméně dvakrát. Uprchlíci se ukázali jako obdivuhodně výřeční, mluvili v bodech a vše uzavírali hesly, aby „nikdy neviděli porážku“ nebo něčím stejně vybroušeným. Publikum v Americe to zjevně všechno hltalo; lístky na tuto show se prodávají v miliardových nákladech.

Zbytek vítězství nad Eastasií je již dávno zapomenut. Ale vzpomínáte si na obranu Hadího ostrova? Vzpomínáte na všechny ty chvíle, kdy Rusku prostě dojdou bomby nebo rakety? Vzpomínáte na zastavený ruský konvoj, na kolony, kterým údajně došel plyn, na mohutné drony, které zabily stonásobek své váhy v Rusku (Rosomáci!), a na všechny další krvelačné pikantnosti? Ale to všechno byla náhoda, protože ukrajinská vítězství se zřejmě shodují s americkým oznámením, že je potřeba dalších pár miliard dolarů na pomoc.

Kdo tedy vyhrává? Kdo ví?

Alternativní názory na konflikt na Ukrajině - všechny jsou zajímavé, i když ne všechny jsou schvalovány - najdete na twitterových účtech Michaela Traceyho, Willa Schryvera, Aarona Maté a Catilina Johnstona. K dispozici je také YouTube kanál Douglase MacGregora z TAC a podcast Russians with Attitude.

Vezměme si tento kousek alternativního myšlení od pseudonymu Substack: "Nadšenci pro Ukrajinu horlivě propagují ukrajinská tvrzení, ať už jsou jakkoli absurdní, ale informace přicházející z ruské strany mají většinou podobu suchých brífinků z ministerstva obrany. Ukrajina si hraje na marvelovku, Rusko pořádá webinář."

Who is Winning the War in Ukraine? vyšel 26.9.2022 na theamericanconservative.com. Překlad v ceně 462 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 28.9.2022


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.