Amerika od invaze na Ukrajinu dovezla z Ruska zboží za více než 6 miliard dolarů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/08/9295-amerika-od-invaze-na-ukrajinu-dovezla-z-ruska-zbozi-za-vice-nez-6-miliard-dolaru.htm

Kyle Anzalone a Will Porter

V reakci na ruský útok na Ukrajinu americký prezident Joe Biden slíbil, že izoluje a „ochromí“ ruskou ekonomiku. Moskva si však dokázala udržet svou ekonomickou sílu, částečně díky vývozu dřeva, kovů, potravin a dalšího zboží do USA v hodnotě více než 1 miliardy dolarů měsíčně.

Podle statistik, které citovala agentura Associated Press, připlulo od 24. února do amerických přístavů více než 3 600 lodí z Ruska. To je sice téměř polovina zásilek za stejné období ve srovnání s loňským rokem, ale i tak to představuje dovoz v hodnotě více než 6 miliard dolarů.

Počet ruských výrobků vplouvajících do amerických přístavů naznačuje, že Biden neplní svůj slib izolovat moskevskou ekonomiku. Vzhledem k takzvaným „likvidačním“ obdobím, která umožňují společnostem dokončit předchozí obchody, se některé zboží dostává do země i dlouho poté, co Bílý dům vyhlásil na tyto výrobky sankce, včetně ropy a plynu. Paradoxně jiné ruské dovozy, jako například hnojiva, přišly na žádost Bidenovy administrativy, která vyzvala americké společnosti, aby doplnily nedostatek.

A zatímco Bílý dům zabavil několik luxusních jachet ve vlastnictví bohatých Rusů s volnými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, agentura AP zjistila, že americké a evropské firmy dovážejí kovy za miliony dolarů od ruské společnosti, která vyrábí součástky pro moskevské stíhačky, což poukazuje na další podivnou nesrovnalost v Bidenově sankční kampani.

Navzdory diplomatickému tlaku Washingtonu zvyšují ostatní američtí spojenci své ekonomické vazby s Ruskem. Turecko - člen NATO - letos zdvojnásobilo dovoz ruské ropy.

Během Bidenova prezidentství bylo podniknuto několik kroků k posílení vazeb s Dillí, přičemž američtí vojáci se v současné době účastní válečných her s Indií na čínských hranicích. Stejně jako Ankara však tato země podobně výrazně zvýšila dovoz energií z Moskvy. Indická rupie se také stala hlavní měnou pro obchod s diamanty, což kupujícím umožňuje obejít americké sankce.

Ačkoli západní ekonomická válka měla znegovat vojenskou sílu Moskvy a přivést ji k jednacímu stolu, zatím zaznamenala jen malý úspěch. Vzhledem k tomu, že ruský vývoz energie v posledních měsících překonal předválečnou úroveň a rubl vůči dolaru stoupá, zdá se, že ruské ekonomice se od vypuknutí bojů v zimě minulého roku daří mnohem lépe než většině Evropy.

America Imported Over $6 Billion in Goods From Russia Since Ukraine Invasion vyšel na libertarianinstitute.org 26.8.2022. Překlad v ceně 143 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 29.8.2022


© 2022-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.