Sprivatizuje Čína postupne agrosektor USA?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/07/9237-sprivatizuje-cina-postupne-agrosektor-usa.htm
Ivan Štubňa
Preformátovanie sveta nenastáva len v celosvetovej politike medzinárodných vzťahoch, vojenskej rovnováhe, ale aj v preformátovaní tzv. petromeny. USD začína krachovať, stráca silu rezervnej meny a je len otázka času kedy ako rezervná mena USD upadne do zabudnutia. Čiastočné vysvetlenie sme uviedli tu.
Teraz sa začína v USA vnútorný boj, ktorý definitívne rozloží Spojené štáty americké tak, ako ich poznáme.
V článku na odkaze sme písali o posilnení čínskeho jűanu a o jeho silnejúcej úlohe ako svetovej rezervnej meny. Vzhľadom k tomu, že Čína vlastní bilióny amerických dlhov v dolároch, musí nájsť také východisko, aby nebolo stratové pri procese pádu USD.
Tým východiskom je, že Čína začína v USA skupovať pôdu. Čína začína vo veľkom skupovať americké farmy a pôdu v USA, a tiež pôdu v oblasti amerických vojenských základní. Zaujímavé je, že USA zatiaľ nepodniká proti tomu žiadne systémové kroky. Pripomína mi to situáciu ako keď kobra zhypnotizuje svoju obeť predtým ako si na nej pochutná.
Portál Politico o tom píše:
„Tlak na odčerpanie čínskeho vplyvu z ekonomiky USA zasiahol aj americkú farmársku krajinu, keďže zákonodarcovia Kongresu z oboch strán skúmajú opatrenia na potlačenie zahraničných nákupov prvotriednych poľnohospodárskych nehnuteľností.
Snemovne zákonodarcov nedávno v tomto zmysle vypracovali legislatívu a varovali, že prítomnosť Číny v americkom potravinovom systéme predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. A kľúčoví zákonodarcovia Senátu už prejavili záujem o snahy udržať americké farmy v amerických rukách“.
Američania o tomto stave vedia. Ale zatiaľ sú v štádiu, kedy o tom rokuje ich skostnatený štátny aparát. Netuším ako dlho im bude trvať, kým nájdu nejaký konsenzus a vydajú systémové zákony proti týmto čínskym aktivitám, ale mám dojem, že ak sa tak stane o polroka bude už neskoro.
Faktom je, že Čína je popredným svetovým výrobcom, predajcom a spotrebiteľom rôznych poľnohospodárskych komodít a je jedným z popredných amerických obchodných partnerov v oblasti poľnohospodárskych produktov. A úloha Číny v tomto sektore stále stúpa a robí americký trh čoraz závislejším a tiež zraniteľnejším od dodávok čínskych agroproduktov. A teraz Čína začína kupovať americkú pôdu.
Celková americká poľnohospodárska pôda zahŕňa okolo 900 miliónov akrov. I keď začiatkom roku 2020 čínski vlastníci kontrolovali v USA približne 192 tisíc akrov pôdy v hodnote 1,9 miliardy dolárov vrátane pôdy využívanej na poľnohospodárstvo, farmárčenie a lesníctvo, toto číslo môže byť v súčasnosti dvojnásobné. Opticky to veľa až tak nevyzerá, ale treba si uvedomiť, že americkú pôdu začali skupovať tzv. ázijskí Američania, čiže aziati so štátnym príslušenstvom americkým. Existujú pritom aj rôzne iné nastrčené osoby, cez ktoré sa pôda v USA skupuje.
Vysoký záujem o pôdu a agrorezort v USA spôsobuje vysoké ceny a tým sa zmenšuje možnosť kúpy pre nových amerických farmárov. Poklesom domáceho dopytu sa zvýši prienik zahraničných subjektov do rezortu pôdohospodárstva a dôjde k značným zmenám vlastníkov vo využívaní pôdy.
Okrem Číny sa do boja o kúpu americkej poľnohospodárskej pôdy a obchodovanie s agroproduktami zapojili aj americkí miliardári napr. Bill Gates, ktorý v tichosti začal skupovať poľnohospodársku pôdu a zrazu sa stal v USA so skoro 250 000 akrami najväčším vlastníkom poľnohospodárskej pôdy. Samozrejme Gates skupuje aj inú pôdu za lacné peniaze vo veľkom. A to nielen cez svoje firmy, ale aj cez svoju širokú sieť nastrčených firiem. Má dobré informácie zhora, pretože v niektorých lokalitách kde kúpil pôdu sa spustí napr. výstavba nového mesta s cca 200 000 obyvateľmi. Netreba nikomu vysvetľovať koľko z toho Gates vyťaží.
Samozrejme, že takto postupujú odrazu aj iní americké miliardári a bohaté spoločnosti. Napr. Red Emerson vlastní 2,33 milióna akrov lesnej pôdy, čím sa stal v USA najväčším súkromným vlastníkom pôdy.
Okrem nákupcov pôdy všetkého druhu v USA hrajú úlohu výrobné firmy v agrosektore, ktoré nadobúdajú fúziami obrovskú moc. Spájanie firiem bude znamenať totálnu závislosť trhu USA od pár desiatok firiem a tiež postupnú likvidáciu tradičných menších firiem, ktoré začínajú krachovať. K tomuto stavu prispieva aj americká administratíva, ktorá silne dotuje agrorezort pričom množstvo financií odčerpáva zahraničie. Stačí mať založenú americkú dcérsku spoločnosť zahraničnej materskej firmy a doláriky sa sypú. Tento stav je dlhodobo neudržateľný a USA konečne pristúpili ku kontrole zahraničných firiem čerpajúcich dotácie štátu. USA chcú vytvoriť mechanizmus, ktorý im dá skutočný obraz, kto zo zahraničia a v akom pomere vlastne v USA ovláda agrosektor.
V americkom Kongrese ešte bude veľa sporov ako obmedziť tento čínsky agrovplyv v USA. Ide totiž o to, že omnoho viac pôdy ako Čína majú v USA skúpené napríklad Kanada alebo iné štáty. A to sa týka aj výroby v americkom agrosektore. Postihovaním čínskeho podnikania by USA vytvorili precedens, ktorý by znamenal diskrimináciu...Na jednej strane USA vyhlasujú, že zmocnenie sa agrosektoru Čínou je bezpečnostné riziko, na druhej strane však americký systém nie je schopný po vystrelení cien nahor vplyvom vojny na Ukrajine sanovať americký agrosektor. Ak USA neprijmú urýchlene systémové zmeny scénar bude podľa všetkého len jeden. Existencia USA bude ohrozená a začne sa separácia jednotlivých štátov s cieľom riadiť si svoju ekonomiku samostatne...
Viac na:
https://communistchina.news...
pozn. V SR sme tiež zaznamenali nárast predaja pôdy maďarským spoločnostiam a spoločnostiam nastrčeným v prospech Maďarska. Nastrčené firmy však kupujú slovenskú pôdu aj pre iné štáty.
Pre SR tak vzniká nové bezpečnostné riziko v podobe predaja pôdy nie iba Maďarom, ale všetkým zahraničným subjektom. Predaj slovenskej pôdy zahraničným subjektom sa rovná vlastizrade. Kedy začne slovenská vláda konať?
Z mesta SNP Ivan Štubňa
Článek byl publikován 14.7.2022
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.