Bobby Fischer je blázen, tvrdí kanadské noviny

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/08/920-bobby-fischer-je-blazen-tvrdi-kanadske-noviny.htm

Vladimír Stwora

Na Bobbyho Fischera si mnozí z nás pamatují. Proslavil se svým šachovým uměním, jeho památný souboj se Spasskim z roku 1972 dal dokonce vzniknout několika anekdotám. Např. této: "Do Gulagu přijela nová várka vězňů. Starý vězeň se ptá jednoho z čerstvě příchozích: 'Nevíš, jak dopadl šachový souboj Fischer - Spasskij?' Vězeň svěsil hlavu a tiše řekl: 'Prohrál jsem.'"

Dnes jeho bývalý soupeř Spasskij (ano, ten, o kterém je předchozí anekdota) píše osobní dopis prezidentu Bushovi, aby od novodobého Gulagu ochránil Fischera.

Co strašného Fischer udělal? Odmítá Bushový kecy o válce proti terorismu a říká naplno, co si myslí.

Se Spojenými státy Fischer vede osobní válku už od roku 1992. Tehdy vydaly americké úřady na Fischera zatykač, protože si dovolil hrát (a vyhrát tři miliony) v bývalé Jugoslávii, a tím porušil sankce americké vlády proti prezidentu Miloševičovi. Od té doby po něm Američané jdou.

Fischer nebyl zdrcen ani šokován, když letadla 11. září nabourala do WTC a Pentagonu. Od první chvilky odmítl hrát hru na oběti zlých teroristů. "Tohle je šťastný den. Jsou to největší lháři a grázlové (míněno US vládu)," řekl prý. Nedávno dokonce oznámil, že se hodlá vzdát svého amerického občanství a chce se uchýlit pod ochranu Vysokého komisaře pro uprchlíky.

Od 13. července je jedenašedesátiletý Fischer zadržován na japonském letišti Narita a snaží se zastavit svou deportaci do USA. V Japonsku požádal o azyl. Amerika už o jeho vydání požádala. Japonci mají tradičně s Amerikou dobré styky a Fischerova žádost o azyl je jim zjevně nepříjemná.

Ovšem největšího zločinu se Fischer dopustil veřejným výrokem, že (cituji) "Židé kontrolují Ameriku a snaží se jemu (Fischerovi) znepříjemnit život."

V kanadských novinách National Post vyšel 9. září na stránce 11 nepodepsaný článeček Bobby Fisher's brain - Mozek Bobby Fischera (nedůležité články o zešílevších disidentech jsou umísťovány až na konci listu). V tomto článku se autor vážně zabírá myšlenkou, že Bobby Fischer musí být blázen. Cituji:

Je těžké uvěřit, že někdo tak brilantně inteligentní, jako Bobby Fischer, by se mohl dostat tak dokonale mimo realitu. Snad tytéž rozmary jeho mysli, které z něj tvoří génia, přispívají také k jeho nenormálním a nepochopitelným činům.

Jistě to není první génius, u kterého se míchá šílenství s genialitou.

Autor pak pokračuje výčtem jiných skvělých osobností se znaky šílenství, Winstonem Churchillem a Nikolou Teslou. V následujícím odstavci uvažuje, zda by měl Bobby Fischer vyhledat pomoc odborníků - psychiatrů a klade otázku, nakolik je jeho "nemoc" léčitelná. V předposledním odstavci píše:

Je těžké uvěřit, že tady neexistuje nějaká spojitost (mezi genialitou a šílenstvím).1 Neurolog Oliver Sacks2 říká, že ačkoliv ne všichni autističtí pacienti jsou vysoce inteligentní, většina vysoce inteligentních patří mezi autistické jedince.

A máme jasno. Bobby Fischer je blázen. Jen blázen by přece mohl tvrdit takový nesmysl, že Židé ovládají Ameriku. Nás, normální, by nic takového ani ve snu nenapadlo. Kdo tvrdí to, co Fischer, musí se léčit.

Pokusy označit někoho za nenormálního3 jen proto, že vnímá věci, které stádo ovcí vnímat odmítá, už tady byly - a nejednou. Uznávám, že je to účinná metoda - alespoň na chvíli. Ale stejně se někdy divím, jak malou fantazii mají naši vládcové, že nedokáží přijít s inteligentnější metodou. Proč to například nevyvrátit argumenty? Proč nepostavit proti Fischerovu názoru logická fakta? Že by nebyla?


1 Srovnej s větou, kterou použily noviny Atlantic Monthly když referovaly o nehodě na lodi Maine v roce 1898: "...předpokládat, že by výbuch mohlo způsobit něco jiného, než úmyslný zločinný čin Španělů, by bylo kompletním popřením zákonů pravděpodobnosti...".

2 Odvolání se k autoritě - viz bod 7 v článku Sedmnáct způsobů, jak potlačit pravdu.

3 Přesně podle scénáře. Srovnej s bodem 5 v článku Sedmnáct způsobů, jak potlačit pravdu.

Článek byl publikován 13.8.2004


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.