Rusko dosáhne rekordního přebytku obchodní bilance. Finanční sankce USA a EU selhaly?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/05/9166-rusko-dosahne-rekordniho-prebytku-obchodni-bilance-financni-sankce-usa-a-eu-selhaly.htm

Uriel Araujo

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire 1. března v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Info označil západní sankční balíčky za „mimořádně účinná“ opatření, která způsobí „kolaps ruské ekonomiky“. To se nepodařilo - rubl se zotavil a analytici také očekávají, že přebytek obchodní bilance Moskvy dosáhne v příštích měsících rekordních hodnot.

Západ na zemi uvalil bezprecedentní sankce, které se týkaly zejména jejích devizových rezerv, a v reakci na to se znepokojení občané vrhli do svých bank, aby si vybrali hotovost. Zdálo se tedy, že finanční systém je na cestě ke svému zhroucení.

Dovoz se podle očekávání snížil v důsledku logistických poruch a také kvůli nejistotě v oblasti regulace, která vznikla v důsledku nových sankcí a jejich relativní nejasnosti. Například náměstek kazašského ministra obchodu a integrace Kairat Torebajev si 13. května v rozhovoru pro EURACTIV postěžoval, že „nikdo mi nemůže říct, zda Kazachstán může prodávat jogurty do Ruska“.

Sankce a vyloučení některých ruských věřitelů ze sítě SWIFT navíc ztížily firmám v Rusku nákup zboží ze Západu. Zpočátku došlo k dramatickému znehodnocení rublu a hovořilo se o nevyhnutelném nesplácení ruských dluhů. Se zmrazenými aktivy a sankcemi, které jeho centrální bance bránily použít zhruba polovinu ze svých 640 miliard dolarů devizových rezerv (na splácení věřitelům), a navíc s rostoucí inflací a odlivem kapitálu to rozhodně nevypadalo dobře.

Koncem března se však měna začala zotavovat. V polovině dubna již její hodnota dosáhla 1 RUB = 0,013 USD, což byl kurz těsně před zvláštní vojenskou operací Ruska na Ukrajině.

Dne 26. dubna dosáhl rubl více než dvouletého maxima (obchodoval se za 76,90 vůči euru), než se stabilizoval poblíž hodnoty 77. A 5. května pak bylo oznámeno, že rubl krátce dosáhl nejvyšší úrovně (vůči americkému dolaru) od března 2020. Dostal se na nejvyšší hodnotu 65,31 za dolar.

Nakonec 20. května dosáhl rubl jak nejsilnější úrovně vůči euru od června 2015 (59,02), tak nejsilnější úrovně vůči americkému dolaru od března 2018 (57,0750).

Moskva 19. května uvedla, že přibližně polovina z 54 klientů ruské plynárenské společnosti Gazprom si otevřela účty v Gazprombank; analytici tuto skutečnost přičítají rally rublu. EU koneckonců umožnila svým členským státům nadále nakupovat ruský plyn, aniž by porušily sankce, které samy na Moskvu uvalily - tím, že k platbě používají rubly.

Nejde však jen o oživení měny.

Daří se i vývozu. Podle časopisu Economist může Rusko očekávat rekordní přebytek obchodní bilance.

Přestože Kreml přestal zveřejňovat podrobné měsíční údaje o obchodu, lze stále pracovat s údaji týkajícími se samotných obchodních partnerů Ruska.

Z dostupných údajů vyplývá, že Čína 9. května oznámila, že její vývoz zboží do této země sice klesl o více než čtvrtinu (ve srovnání s loňským rokem), ale dovoz z Ruska vzrostl o více než 65 %. Na základě údajů od osmi největších ruských obchodních partnerů týdeník Economist odhaduje, že zatímco ruský dovoz mohl klesnout přibližně o 45 % (od února), jeho vývoz naopak vzrostl přibližně o 8 %.

Institut mezinárodních financí (IIF), což je organizace sdružující bankéře, odhaduje, že přebytek běžného účtu (včetně obchodních a finančních toků) může v roce 2022 dosáhnout 250 miliard dolarů. To je více než dvojnásobek loňské hodnoty 120 miliard dolarů. Zdá se tedy, že sankce ve skutečnosti zvýšily obchodní přebytek Moskvy. Dokonce i vývoz směřující na Západ se drží dobře. Celosvětový růst cen energií příjmy ještě zvýšil. Ruská inflace je stále vysoká, ale zpomaluje. Vzhledem ke zlepšujícím se ukazatelům ekonomické aktivity mají ruské úřady důvod k optimismu, že se vyhnou finanční krizi.

Pravdou je, že Ruská federace, která má téměř 140 milionů obyvatel, tvoří polovinu celé Euroasijské unie. Ruský trh je z pohledu těchto zemí zcela nenahraditelný. V Evropě navíc neexistuje rychlá alternativa k ruským zdrojům energie.

Míra inflace v Německu mezitím v dubnu rostla nejrychleji od doby před sjednocením země v roce 1981. K tomu přispěly rostoucí ceny energií, které zase zhoršila současná rusko-ukrajinská krize. Podobně s rostoucími účty za energie roste míra inflace ve Spojeném království nejrychleji za posledních 40 let.

V tuto chvíli už lze říci, že západní sankce proti Rusku selhaly, ba dokonce se obrátily proti němu.

To znamená, že Západ prohrává hospodářskou a finanční válku, kterou vedl proti Moskvě. Nepomáhá ani posílání zbraní na Ukrajinu.

To vysvětluje, proč hlavní evropští představitelé i samotné USA hovoří o příměří, přestože ti samí aktéři ještě nedávno signalizovali svůj úmysl zahájit plnohodnotnou konfrontaci. Dokonce i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj změnil svůj dosud nekompromisní tón: v projevu ve státní televizi 21. května prohlásil, že „válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie“.

Západ prohrává svou zástupnou válku proti Rusku na Ukrajině - vojensky i ekonomicky. Nyní musí znovu otevřít diplomatické kanály. Jedinou další možností je globální jaderná válka.

Russia to Reach Record Trade Surplus. US-EU Financial Sanctions Have Failed? vyšel 24.5.2022 na Global Research. Překlad v ceně 332 Kč Zvědavec.

Poznámka editora

Jsem rád, že se naše jasnozřivá vláda přimkla k nacistické a vyrabované Ukrajině a potrestala zlého Putina odstřižením se od ruského plynu a ropy. Aspoň nám bude zima. Ale bude nás hřát myšlenka na to, jak se zlý Putin v Kremlu kroutí hrůzou z naší tvrdé akce. :-))

Článek byl publikován 25.5.2022


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.