Zahmlievači

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/08/914-zahmlievaci.htm

rt-ti

Zahmlievači sú ľudia, ktorých pracovnou náplňou nie je fakty a udalosti objasniť, ale zahmliť. Sú to ľudia typu Michael Moora, ktorí sa tvária ako disidenti nastavujúci svoju kožu za verejné blaho. Chcú v nás vzbudiť pocit, že sú tí, ktorí sa odvážili vystúpiť a povedať nepopulárnu pravdu.

Jeho film Farenheit 911 sa chce takto tváriť. Podobne tomu bolo s jeho ďalším filmom Bowling for Columbine. Aká je to však "disidentská pravda", keď hlavný mediálny prúd celej Ameriky a sveta rozpráva to isté? Odrazu sa stala nosnou témou amerických a svetových médií a populárnym subjektom televíznych debát.

Moore kritizuje Busha a tvári sa pritom ako disident. Štát si takto vychováva vlastných "disidentov", čím bráni preniknúť disidentom skutočným, ktorí by sa nepopulárnu pravdu vyjadriť nebáli.

Madeleine Albrightová rečnila v interview na BBC celú polhodinu o tom, ako je potrebné, aby nebol Bush znovuzvolený, aký je nezodpovedný, až nebezpečný politik. Médiá v USA a na celom svete sa predháňajú v tom, kto vytiahne na Busha viac nových, prekvapujúcejších dôkazov v súvislosti s Irakom. Internet sa zaplavil správami, médiá kritikou zo všetkých možných strán, noviny sa predháňajú v tom, kto povie viac a titulky vypĺňajú jeho kauzami. Je treba zároveň zdôrazniť, že táto kritika je opodstatnená. Tie isté médiá sú však inokedy príliš opatrné na to, aby sa vyjadrovali mimo rámca "politickej správnosti." Pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľná kritika sa dnes stala módnym trendom.

Až príliš to zaváňa propagandou a snahou Busha vymeniť. Domnievam sa, že už masové demonštrácie boli sčasti znakom prípravy a dobrej organizácie. Proti Bushovi vystúpili dokonca starostovia miest, profesori, dokonca politici a títo ľudia nezvyknú robiť veci, ktoré by ohrozili ich kariéru.

Nenašli sa ZHN, nepotvrdil styk režimu s al Káidou ani ohrozenie Ameriky. Vlastne všetky aspekty vojny zlyhali. Aby sme neostali na pochybách, že to tak naozaj bolo, prišla značne mediálne propagovaná kauza mučenia v Abu Ghraib, Moore natočil "zakázaný" film, po celej Amerike sa aktivizuje tisíce dobrovoľníkov, zakladajú webové stránky, ktoré dostávajú oficiálny punc posvätením demokratickej strany. (www.moveon.org)

Chceme zmenu, tvrdia Američania. Akú? John Kerry je zmena a Američania tomu veria. Je škoda, že amerického prezidenta môžu voliť ľudia, z ktorých vysoké percento si myslí, že za 11. septembrom stál Sadámov režim a z ktorých mnohí nevedia kde vlastne Irak je. Systém ich takých vyrobil a verte, stálo to hodne času a peňazí prinútiť ľudí premýšľať cez prizmu supermarketových zliav, nedeľného bejzbolu a večerných tolkšou.

Títo ľudia svojou voľbou prezidenta ovplyvnia i naše životy a životy ľudí na celom svete. Verte, že nikto z nich si neprejde kongresové záznamy, aby zistili ako volil John Kerry ohľadne vojny v Iraku, na akej strane vlastne stojí a koho reprezentuje. Nedajú si tú námahu, aby sami zistili o čom vlastne vojna v Iraku bola. Načo aj. Povie im to predsa CNN.

Sú tu však aj skeptici a pre tých je tu Michael Moore a jeho propagandistický Farenheit 911. Vládny aparát a spravodajské služby by boli hlúpe a naivné, aby neusmernili popletené stádo a nedali mu pokrm, ktorý má tak rád, s prívlastkom "zakázaný." Popletené stádo sotva zistí, že ide o trójskeho koňa, ktorý hlása všetky odrhovačky vládnej propagandy, akurát sa pritom tvári disidentsky. Opatrne pritom obchádza skutočné zámery vojny v Iraku, nespomína ľudí, ktorých by spomenúť mal, obchádza krajiny, ktoré by obísť nemal, zamlčiava skutočnosti, ktoré boli vo vojne kľúčové.

Zahmlievači vás zavalia horou teórií, ktorých jediným a podstatným úmyslom je zahmliť. Zahmlievanie skutočnosti je naozaj pre niektorých prácou na plný úväzok a občas žasnem koľko práce to dá vymyslieť teórie tak, aby zneli dôveryhodne, dobre sa predali médiám a hlavne verejnosti. Zahmlievači radi prichádzajú s tézami - "je to oveľa zložitejšie", alebo "neexistujú jednoduché riešenia", samozrejme len keď sa im to hodí. Podstatou je však zahmliť pravdu - čo najlepšie a najdôkladnejšie. V rámci nich existujú samozrejme zahmlievači nevedomí alebo tiež iniciatívni idioti, ktorých teórií sa radi chytajú zahmlievači profesionálni a predkladajú ich verejnosti ako ďalšie možné alternatívy ich vlastných zahmlievacích teórií. Neviem kam patrí Michael Moore, viem však, že aj na Slovensku máme takých viac ako dosť.

V žiadnom prípade sa nehodlám zastávať Busha a myslím, že kritika jeho osoby je viac ako oprávnená. Obávam sa však, že to, čo príde po ňom, nebude o nič lepšie. Američania už dlho nemajú na výber. Blížia sa voľby a tak ich čaká veľa jednoduchých prejavov, lacných vlasteneckých sloganov, prieskumov, tisíce debát a analytikov, ktorí im celú skutočnosť dostatočne zahmlia.

Pre Američanov sa bude v novembri konať 10 minútové obdobie demokracie - vhodenie volebného lístka do urny, ktorým však pre nich na ďalšie 4 roky demokracia končí.

Zvyšok sveta sa bude len v nemom úžase diviť ako je to všetko vlastne možné.

Převzato ze serveru Proti prúdu.

Článek byl publikován 1.8.2004


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.