Jak Britové zlikvidovali kontroverzní politickou stranu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/07/902-jak-britove-zlikvidovali-kontroverzni-politickou-stranu.htm
Vladimír Stwora
Britská strana BNP (British National Party) je mnohým trnem v oku. Založena byla roku 1982 Johnem Tyndallem, který byl později usvědčen z podněcování k rasové nenávisti.
Uvádím několik bodů z programového prohlášení BNP, aby bylo zřejmé, co strana prosazuje:
- Imigrace: Okamžitý stop imigraci ze zemí Třetího světa. Deportace ilegálních a problémových jedinců. Podporovat dobrovolný návrat imigrantů.
- Barevní: Zrušení pozitivní diskriminace
- EU: Odchod z EU, vlastní britská měna a měrné jednotky. Těsná hospodářská a ekonomická spolupráce se zeměmi EU a všemi zeměmi, které o to projeví zájem. Důraz na národní nezávislost.
- Legislativa: Zrušení politicky korektní svěrací kazajky, ve které je britské soudnictví. Obnovení trestu smrti pro pedofily, teroristy a vrahy. Trest by byl aplikován jen v případě jistého usvědčení.
- Ekonomie: Na pracovním trhu upřednostnit britské dělníky.
- Vzdělání: Důraz na disciplínu, pevné standardy a dosažené výsledky. Odbourání politicky korektního učiva.
- Zemědělství: Kvalitu před kvantitou. Soběstačnost, podpora organického zemědělství.
- Životní prostředí: Stop znečistění. Vytvoření přísných standardů a tvrdě postihovat jejich narušitelé.
- Zahraniční pomoc: Je čas začít utrácet peníze hlavně doma. Odmítání myšlenky, že Británie musí navždy podporovat nekompetentní a zkorumpované režimy Třetího světa.
- Sociální politika důchodců: Lidé, kteří celý život pracovali, mají právo na důstojný život ve stáří.
- Severní Irsko: stop sektářství. Stop terorismu. Federace států se stejnými právy a povinnostmi.
- Obrana: Zastavit omezování rozpočtu na zbrojení. Británie musí být schopná bránit se sama. Odchod z NATO. Obnovení povinné vojenské služby s možností volby civilní služby pro brance, kteří nechtějí do armády.
- Zahraniční politika: Udržovat nezávislou zahraniční politiku s důrazem na prospěch Británii. Nebýt vazaly a lokaji Spojených států.
V roce 1999 získala BNP 100 tisíc hlasů. V roce 2001 47 tisíc hlasů. V roce 2004 to bylo 808 tisíc hlasů. A někomu to zřejmě začalo vadit. Protože ale samotný program strany na zákaz její činnosti nestačil, použily se špinavější metody.
Nejprve jen tak lehce. Začátkem roku byla vedena kampaň v tisku proti BNP za to, že pořádala slavnostní večeři s francouzským zločincem Jean-Marie Le Pennem. Obvinění ale brzy vyšumělo do prázdna. Bylo nutno přijít s těžším kalibrem.
A tak BBC nasadila do BNP špicla a provokatéra, jehož úkolem bylo najít důkazy o zločinnosti BNP. Podařilo se.
Půl roku pracoval reportér Jason Gwynne v pobočce strany ve West Yorkshire. Pilně natáčel skrytou kamerou. Výsledkem byl dokumentThe Secret Agent, ve kterém se člen BNP Steve Barkham přiznává, že v v roce 2001 v době nepokojů kopal a bil jednoho demonstranta. Jiný se chlubí, jak nacpal psí lejno do poštovní schránky jedné asijské restaurace. A podařilo se také pořídit tajný záběr, kde šéf strany Griffin říká, že je důležité povstat a jednat, jinak oni (muslimové) ublíží někomu v našich rodinách. "Tohle říct na veřejnosti," říká Griffin v dokumentu, "dostanu sedm let natvrdo." Nepřátelstvím vůči muslimům se strana netají. Griffin ale obvinil BBC, z účelového sestřihu a výběru informací.
A teď uvažujte se mnou. Řekněme - čistě teoreticky - že by se ve společnosti objevilo hnutí zastávající zdravý rozum. Zkrátka byla by to reakce na faleš, přetvářku a pokrytectví, které se staly hlavním proudem společenskopolitického života. To hnutí by sílilo a v současném systému politických stran by hrozilo nebezpečí, že by se mohlo dostat k moci. A dále řekněme - opět čistě teoreticky - že by existovala protisíla - jistá zájmová skupina, které současný stav velmi vyhovuje. Mohla by to být skupina, která úmyslně a promyšleně pracuje na dlouhodobé strategii rozkladu společnosti, protože jedině v chaosu, nejistotě a strachu může prosazovat své světovládné cíle.
Bylo by tak těžké pro tu druhou skupinu nasadit do první skupiny provokatéry? Nemusí jich být mnoho. Stačí tři až pět. A nemusí dokonce ani být ve vedení. Pokud se tam dostanou, tím samozřejmě lépe. Co se jejich práce týče, stačilo by, kdyby tu a tam utrousili komentář, nebo udělali něco, co by hnutí zdiskreditovalo. Něco opravdu ošklivého. Např. lejno do poštovní schránky.
Ten exportérsky špicl by přece klidně mohl být jen špičkou ledovce. Plnil jen svou drobnou úložku a ani nemusel vědět, že na tomtéž úkolu pracují ještě další lidé.
Je to jen fantazie, ale jak těžké by bylo něco takového udělat? Nechci, abyste konstruovali možné situace. Jen mi řekněte, bylo by těžké to udělat?
Benjamin Kuras ve svém skvělém článku Spletl se Orwell o dvacet let? říká:
Donedávna se věřilo, že to vše vláda dělá z blbosti, teď už se tuší, že je to záměrné. Hlupákům a nevzdělancům se snadněji vládne. Sledujeme státem organizované celonárodní vymazávání paměti a historické kontinuity, které probíhá v celé Evropě. Je jedním z prvků procesu, kterému navrhuji říkat "plíživá orwellizace". Jeho záměrem a výsledkem je zbavit občana vědomí, čím je, k čemu patří, co je správné a co nesprávné, s jakými idejemi se ztotožňovat a jakým odporovat, po jakých pramenech poznání se pídit, podle čeho soudit činy vlastní i druhých, nač být hrdý a zač se stydět, oč usilovat a jak poznat, že v něčem uspěl.
Tímto procesem v různé míře prochází celá Evropa. Provází jej úsilí o ztrátu národní, etnické, či krajové hrdosti a sebevědomí. Na každém narodě a etniku se našlo něco zavrženíhodného, zač stojí za to se hanbit a mít pocit provinění. Byly přejmenovány na nacionalismus, šovinismus, rasismus či imperialismus a používají se jako nadávky.
Tolik Orwell, chci říci Kuras.
BBC předala celý dokument policii, která nyní zkoumá, zda by se dala strana obvinit z vážnějších zločinů.
A teď přijde ta třešinka na doru. Přibližně týden po odvysílání pořadu BBC oznámila Barclays Bank, u které měla NP otevřený bankovní účet, že zmrazila nakládání s penězi a sdělila BNP, že účet bude zrušen.
Podle jakého zákona banka jednala? Podle žádného psaného. Prostě odmítá podporovat rasistickou a xenofobní stranu. Že je to zřejmě porušení obchodní smlouvy, kterou uzavírá s klientem? Ale prosím vás... Vždyť je to morálně zdůvodnitelné.
Vzhledem k tomu, že podle britského zákona politická strana musí mít účet v bance, a vzhledem k tomu, že BNP se svou pověstí zřejmě bude mít problémy s otevřením nového účtu jinde, rovná se to prakticky likvidaci strany.
Nekomentuji názory BNP, stranu neznám a netroufám si ji soudit. Ale něco tady páchne. Od hlavy.
Zdroje:
Článek byl publikován 20.7.2004
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.